Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   bass (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/19857-bass.html)

Gabriel_xenon 02-07-06 23:09

bass
 
ok stiu k o s saritzi pe mine cu "ia altu" dar:
mi-am cumparat de curand o statie si un subwoofer nameles de 30cm
Le-am instalat pe nova peun cas kenwood pe iesirea RCA
Subwoofer-ul l-am pus in punte iar pe celelalte 2 canale am pus cate un difuzor rotund de 20 cm...
pe fatza am pus 2 difuzoare kenwood(originale)...
Se aude impecabil....in masina nu potzi sa stai la cat de tare se aude
Totusi....daq iesi afara...nu se mai aude cine stie ce...mai ales daca sunt inchise usile
Daca deschid porbagajul se aude cat de cat....tare ....insa fara bass
Intrebarea mea este...
ce pot face sa se auda mai tare in afara masinii
ce anume trebuie sa schimb k sa maresc bass-ul...adiq...sunt unii kre atunci knd trec cu masina pe langa mine...imi därdäie pantalonii pe mine

trebuie sa schimb doar bufaru???...sau tot sistemu??

steaua23 02-07-06 23:14

Re: bass
 
in primu rand eu sunt curios de ce iti trebuie tie bass inafara masinii ...
in fine ... fiecare cum vrea. deschide si tu geamurile. ai hatchback ? ca parca vad o nova acolo ... la avatar

Gabriel_xenon 02-07-06 23:19

Re: bass
 
dap....am hatchback...
mie unu nu imi trebuie bass in afara...fireste
sunt nedumerit insa...la altzii se aude diferit basuu...din exterior...si nu au cine stie ce "scule"

steaua23 02-07-06 23:24

Re: bass
 
nu stu ... da poate e prea slab wooferul. ce putere are ?

ReLLaXX 02-07-06 23:25

Re: bass
 
steaua23..*****ie si in primul lui post ca e vb de o Nova.

Gabriel_xenon...eventual woofer, nu bufar. :lol: Macar cu termenii sa fi la zi. :lol:

Daca nu se aude afara din Nova inseamna ca nu se aude tare nici inauntru. Creste calitatea si puterea sistemului si o sa vina si imbunatatirile.

Ce incinta ai pentru subwoofer?

steaua23 02-07-06 23:31

Re: bass
 
Quote:

Originally Posted by ReLLaXX
steaua23..*****ie si in primul lui post ca e vb de o Nova.

sunt mai chior de fel :)

ps: nici la mine nu se aude f tare afara, dar in interior vibreaza scaunele ... si wooferul are 200 rms ...

ReLLaXX 02-07-06 23:47

Re: bass
 
Deci sa ne intelegem. :lol: Scaunele si oglinzile vibreaza de la doua difuzoare de 16 cm in usile fata, bune, montate si amplificate corespunzator. De la 12 toli in sus trebuie sa vibreze scaunele si oglinzile masinii care sta in fata ta la stop. :lol:

steaua23 02-07-06 23:58

Re: bass
 
depinde si cat de maniac esti. eu sunt convins ca majoritatea considera ca 200-3oo rms amplificati sunt suficienti pentru mersul de zi cu zi. bine sa fie si ceva de calitate ... si bine instalat

ReLLaXX 03-07-06 00:02

Re: bass
 
Acum depinde, cum spui si tu. Dar e bine de stiut ca pentru o mica investitie suplimentara poti sa ai din usi ce au altii din portbagaj. E drept ca nu e la fel de impresionant vizual. Dar iti ramane loc sa cari sacii daca mergi la tara. :lol: Sau bagajele in excursie. Care cum vrea. :)

Detman 03-07-06 00:03

Re: bass
 
da, si conteaza wooferu ala de 12 toli cati wati are ... reali ... ca, sunt de la 100 la nush cat... dar totusi cred ca se apropie de 800 ...

steaua23 03-07-06 00:05

Re: bass
 
bine ... la senzatii iti iei un solo-x ,,, dar daca mergi cu el la maxim ai sanse ii sara cd aluia cu 2 masini mai in fata :))

ReLLaXX 03-07-06 00:24

Re: bass
 
Mai dai de 3 ori pretul SoloX-ului ca sa-l faci sa cante cum trebuie. Minim.

E nevoie de o potrivire a factorilor difuzor/incinta/putere aplicata ca sa obtii randament. Nu e asa de greu. ;)

Sunt difuzoare de 12 care duc 2Kw pe muzica si 3-4Kw+ in regim de dB Drag. Nu la ele ma gandeam. Asa putem vorbi de multe altele fara sa ne ajute cu nimic. ;)

Gabriel_xenon 03-07-06 13:01

Re: bass
 
este vorba de un woofer de 30 cm diametru...reali are cam 150... in incinta cilindrica....tub
in masina se aude super bine...
daq il dau in blana nu potzi sa stai in masina...mai ales in spate...
o fi din cauza k nu avea frecventza buna??
am auzit q tre sa fie cat mai joasa....cat ar fi ideala???

77aty 03-07-06 23:31

Re: bass
 
Schimba si tu acel tub cu o incinta bassreflex facuta dupa difuzorul respectiv.

Bigu 04-07-06 02:15

Re: bass
 
aia de care zici tu ca iti fac sa tremure pantalonii, majoritatea au incinte cu bass reflex dar din pacate la aia muzica inseamna sa se uite toti dupa ei si sa zica MAMA CE MUZICA ARE! acum depinde ce vrei tu... stau si ma gandesc...zici ca ai un woofer de 30 cm si 150 nominali...si nu poti sta in masina...culmea...eu pot sta cu 2 woofere pioneer de 400 nominali amplificate cu 250 fiecare in 2 ohmi. (aceeasi masina):)


All times are GMT +2. The time now is 06:09.

- Copyright 2024 4Tuning