Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Ajutor in alegerea unor difuzoare (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/197048-ajutor-alegerea-difuzoare.html)

village idiot 02-07-10 06:06

Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Vreau sa-mi schimb toate difuzoarele din masina (le am stoc) si sa incep a construi un sistem foarte puternic.Trebuie sa schimb tot , momentan am asa:head-unit alpine IDA-x300,subwoofer Alpine 250wrms+statie mutant.Ziceti-mi si mie niste difuzoare foarte puternice si de calitate si cum trebuiesc puse la un subwoofer puternic(1000w).Daca iau spre exemplu 4 trebuie sa le iau numai medii si inalte, de aceeasi putere toate, trebuie si mid/bass sau tinand cont ca am subwoofer las doar medii si inalte ? Astept pareri(DE LA OAMENI CU EXPERIENTA DACA SE POATE!).Am un opel vectra din 2001 daca conteaza.Multumesc.

Stage1 02-07-10 11:58

Re: Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Esti hotarat observ...
Quote:

Ziceti-mi si mie niste difuzoare foarte puternice si de calitate si cum trebuiesc puse la un subwoofer puternic(1000w)
Helix P 236 Precision + helix Esprit E62c + Helix DB FOUR Dark Blue + cabluri
Ground Zero GZRW 30SPL + Ground Zero GZRA 1.1000DXII + cabluri
Nu prea inteleg ce vrei sa spui ca pui difuzoarele la subwoofer :???:
Cu toate cele spuse mai sus, ajungem la ceva...OK...suntem cam departe de cuvintele puternice/calitate, dar facem un pas important spre ele...
Eventual mai asteapta si alte pareri, specifica si un buget.
P.S simpatic numele tau :-)

AlexBanu 02-07-10 15:51

Re: Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Quote:

Originally Posted by village idiot (Post 3487084)
Vreau sa-mi schimb toate difuzoarele din masina (le am stoc) si sa incep a construi un sistem foarte puternic.Trebuie sa schimb tot , momentan am asa:head-unit alpine IDA-x300,subwoofer Alpine 250wrms+statie mutant.Ziceti-mi si mie niste difuzoare foarte puternice si de calitate si cum trebuiesc puse la un subwoofer puternic(1000w).Daca iau spre exemplu 4 trebuie sa le iau numai medii si inalte, de aceeasi putere toate, trebuie si mid/bass sau tinand cont ca am subwoofer las doar medii si inalte ? Astept pareri(DE LA OAMENI CU EXPERIENTA DACA SE POATE!).Am un opel vectra din 2001 daca conteaza.Multumesc.

Ce suma ai disponibila pentru tot ce ai nevoie ?

village idiot 02-07-10 16:00

Re: Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Bugetul numai pentru difuzoare este in jur de 1200 RON (ma intereseaza in special anumite marci cum ar fi:Alpine,SPL Dynamics,DD,Pioneer)

AlexBanu 02-07-10 16:08

Re: Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Pai daca intri in capitolul SPL atunci nu vad cum ai pune Alpine si Pioneer langa Digital Designs si SPL Dynamics.
De la DD ar fi Digital Designs DDC6.5 si de la SPL Dynamics HF-6.2

Bafta!

Loop 02-07-10 19:18

Re: Ajutor in alegerea unor difuzoare
 
Cauta un sistem pe 3 cai daca vrei sa se auda tare. Un difuzor care canta pe o plaja mai restransa de frecvente inghite mai multa putere.


All times are GMT +2. The time now is 01:15.

- Copyright 2026 4Tuning