Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Modificari la motoarele pe injectie (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/195702-modificari-motoarele-injectie.html)

pUmA 24-06-10 12:17

Modificari la motoarele pe injectie
 
Am deschis acest topic in vederea informari cam ce modificari pot fi aduse motoarelor de berline dotate cu injectie pentru a castiga mai multa putere.Daca mai exista un topic la fel imi cer scuze,am tot cautat dar n`am gasit nimic.

Cine stie il rog sa posteze.

catalanu 24-06-10 12:38

Re: Modificari la motoarele pe injectie
 
comprimat , axa , supape , arcuri supape , serpisori , evacuare cap coada inox , etc...si vei fi uimit ca dupa ce bagi o caruta de bani sporul nu e foarte mare...asta din cauza injectiei de rahat de pe berlina....deci o varianta buna ar fi sa o treci pe un carb dublucorp sau...daca ai chef de performante fff bune 4 carb verticale

pUmA 24-06-10 13:13

Re: Modificari la motoarele pe injectie
 
Quote:

Originally Posted by catalanu (Post 3466398)
comprimat , axa , supape , arcuri supape , serpisori , evacuare cap coada inox , etc...si vei fi uimit ca dupa ce bagi o caruta de bani sporul nu e foarte mare...asta din cauza injectiei de rahat de pe berlina....deci o varianta buna ar fi sa o treci pe un carb dublucorp sau...daca ai chef de performante fff bune 4 carb verticale

unele dintre ele le stiam,dar vreau mai detaliat adica ce carburator merge plus de asta injectia nu e reglata pt asa cum e ea stock?

catalanu 24-06-10 13:37

Re: Modificari la motoarele pe injectie
 
Pei cand faci conversie injectie-> carburator , automat injectia iasa din ecuatie.Adica dai jos corp clapeta , toata instalatia electrica , calculator , etc si cu ajutorul unei flanse pui un carburator ceva performant.Asa e la a mea...de aia iti spun , se simte cand o treci pe carburator , + o axa buna (sa se tureze pana in 6500 cam) , marita compresia (iei 2-3 mm din chiulasa) , automat trebe arcuri mai tari la supape.


Daca vrei sa vb mai multe dami pm cu idu tau si vorbim.Am cam toate piesele astea de vanzare (axa , carb , chiulasa comprimata , supape marite , arcuri de supape , pistoane forjate daca vrei sa mergi mai extrem , cam tot ce vrei :D)

pUmA 24-06-10 13:52

Re: Modificari la motoarele pe injectie
 
ideea e ca nu prea a`si vrea sa renunt la injectie:D...ai pm

catalanu 17-07-10 16:09

Re: Modificari la motoarele pe injectie
 
sry nu se mai vinde nimic....reinviu masina ca mi sa facut dor de ea cand am vazuto in garaj :D .


All times are GMT +2. The time now is 04:29.

- Copyright 2026 4Tuning