Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Forumul Participantilor la Curse (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse.html)
-   -   Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ? (https://forum.4tuning.ro/223-forumul-participantilor-curse/19562-cursele-indemanare-reprezinta-interes.html)

ZoliaT 27-06-06 11:17

Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?

Anul acesta din pacate singurii care au mai facut asa ceva au fost cei din Braila unde participarea a fost strict locala .. ei stiau exact despre ce e vorba.

Credeti ca mai merita facute astfel de curse ?

Alfa_band 27-06-06 23:20

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Parerea mea ..NU!Lumea a inceput sa aiba sete de cai putere care la o curse de indemanare nu prea ai cu ce sa o astamperi.

Leutzu_ 29-06-06 16:09

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Am votat DA. Cu toate ca "liniutele" se bucura de un mai mare succes decat cursele de indemanare, fiecare are acel ceva care o face spectaculoasa, si in plus de asta in cursele de indemanare caii putere sunt mai putin importanti, aici conteaza mai mult soferul.

Face 29-06-06 16:45

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Tocmai din cauza ca la cursele de indemanare conteaza in primul rand soferul si abia dupa aceea masina, intocmai invers liniutelor, ar trebui sa trezeasca mult mai mult interes. Problema este ca o cursa de indemanare adevarata nu inseamna un poligon in care te invarti printre jaloane pe o suprafata pe cat de aderenta, pe atat de distructiva pentru anvelope, ci pe un circuit, dar cum noi nu dispunem inca de asa ceva ...

lascarica 30-06-06 11:44

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Interes....din punct de vedere al publicului sau al participantilor?
Eu cred ca-i un exercitiu foarte util pentru orice sofer,unde vezi si limitele masinii in manevre de urgentza( ce semn da inainte de-a o lua pe 1-2 roti sau a face o mica tumba...daca ai spiritul necesar sa observi/retii in momentele resp.), in oarecare sigurantza(are cine sa te scoata daca e nevoie,are cine sa stinga, are cine sa te ajute a o pune pe roti,etc..)
Din punct de vedere al publicului...nu cred ca se ridica nici macar la 50% din interesul manifestat pentru cursele de viteza.

Flow 30-06-06 13:24

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Quote:

Originally Posted by ZoliaT
Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?



Credeti ca mai merita facute astfel de curse ?

pt multzi dintre noi inca prezinta interes si merita facute in continuare
de ce sa lasam sutele de cai sa faca o diferentza asa de mare intre participantzi si de ce sa nu poata demonstra uni participantzi ca potzi castiga si cu o masina mai slaba poate chiar mult mai slaba si ca nu doar abilitatzile in linie dreapta te ajuta pe sosea
+ ca surprizele la cursele de indemanare pot fi foarte mari si foarte placute
tico sa bata evo 9 sau sti ceia ce in linie dreapta e greu de vazut

SEBASTIAN 30-06-06 16:40

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Quote:

Originally Posted by Flow
pt multzi dintre noi inca prezinta interes si merita facute in continuare
de ce sa lasam sutele de cai sa faca o diferentza asa de mare intre participantzi si de ce sa nu poata demonstra uni participantzi ca potzi castiga si cu o masina mai slaba poate chiar mult mai slaba si ca nu doar abilitatzile in linie dreapta te ajuta pe sosea
+ ca surprizele la cursele de indemanare pot fi foarte mari si foarte placute
tico sa bata evo 9 sau sti ceia ce in linie dreapta e greu de vazut

Nu fi naiv.
Caii putere vor face mereu diferenta.
La aceste etape nu au mers masinile cu adevarat rapide.
Amintiti-va cand un EVO8 la prisma inafara concursului a obtinut un timp f bun cu cca 5secunde mai bun ca al unui r5 tunat si eu cu BMW am reusit 7 secunde mai jos ca evo, iar daca va inchipuiti ca fara puterea mare de la BMW scoteam acest timp va inselati.
Nu uitati ca de multe ori uni se dau la spectacol pe aceste probe neglijand timpul.
Diferenta nu mai e asa de mare insa daca ai cai si masina poti invinge usor 50cp.;)

200SX 01-07-06 10:01

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
eu cred ca mai prezinta interes, cursele de acceleratie/viteza au devenit mai po****re dar asta nu inseamna ca cele de indemanre nu mai prezinta interes.

cel putin asta e parerea mea

Flow 01-07-06 10:15

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Nu fi naiv.

Nu sunt :!:

Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN
Caii putere vor face mereu diferenta.

Sti mai bine ca mine ca asta nu e adevat ;) Soferul chiar nu are nici un cuvant de spus la nici o cursa fie ea de indemanare sau accelerare ?

SEBASTIAN 01-07-06 18:26

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Are tot timpul insa sa desfaci ansamblul asta om masina e ciudat.
Nu merge una fara alta si totul e strans legat.
Sigur la indemanare pare ca soferul conteaza mai mult, sunt de acord insa nu e tot.

radu_lkv 02-07-06 00:30

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Quote:

Originally Posted by Flow
+ ca surprizele la cursele de indemanare pot fi foarte mari si foarte placute
tico sa bata evo 9 sau sti ceia ce in linie dreapta e greu de vazut

:lol: :lol: poate daca-l conduce soru-mea ;)

sau daca traseul este suficient de ingust sau cu intoarceri prea stranse (se stie ca atat evo cat si sti nu vireaza mult)

SEBASTIAN 02-07-06 09:08

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Asta e conceptie gresita ca aia care au masini le au degeaba si ca nu stiu sa mearga.
Dar daca au masina, mai au si bani au si ceva scoala, sunt destl de stilati, au un penis valabil si gargara calumea ...

SV-05-YBG 03-07-06 12:24

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Parerea mea este ca mai degraba cursele de indemanare ar trebui sa se duca inspre Drift. Este si spectacol si este vorba mai ales de indemanare si talentul soferului.

aleks 03-07-06 15:31

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
Quote:

Originally Posted by ZoliaT
Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?

Anul acesta din pacate singurii care au mai facut asa ceva au fost cei din Braila unde participarea a fost strict locala .. ei stiau exact despre ce e vorba.

Credeti ca mai merita facute astfel de curse ?

cu siguranta da!
si avem o locatie in minte special facuta pentru un astfel de eveniment
vom reveni cu detalii

Psycho 03-07-06 20:20

Re: Cursele de indemanare ... mai reprezinta interes ?
 
parerea mea personala .. eu unu nu am o mashian care sa se poate intinde pe 400 de metri la grupa ei .. deci prefer cursele de indemanare .. unde se poate face show . .unde ... se vad adevaratele abilitatzi de conducator auto / sofer ...

oricine shtie sa bage copita intr-o mashina pe linie dreapta ... dar nu multzi shtiu sa tina o mashina cu tractiune spate .. un m5 . urs etc pe sosea ... oricum .. eu unu astept indemanarea la noi ...


da e adevarat o mashian se deterioreaza mai mult la o cursa de indemanare .. dar ... e mai palpitanta ..


All times are GMT +2. The time now is 10:54.

- Copyright 2024 4Tuning