Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr.html)
-   -   CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010 (https://forum.4tuning.ro/585-raliuri-coasta-rally-sprint-crr/194835-cnvcr-etapa-vi-cupa-resita-2010-a.html)

nelutz69 19-06-10 20:59

CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
1 Attachment(s)
CUPA REŞIŢA 2010
2 - 4 iulie
„vibram la unison cu sutele de cai putere"
Clubul Sportiv UCM Resita va organiza pe cunoscutul traseu de pe Valea Domanului „CUPA RESITA 2010" la viteza in coasta, in zilele de 2 si 4 iulie 2010, eveniment derulat sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv.

Anul acesta se implinesc 30 de ani de cand pilotii de viteza in coasta din campionatul national au decis sa concureze pe acest traseu, descoperit in 1980 de maestrul emerit al sportului romanesc
Werner Hirschvogel.


Etapele V si VI din cadrul Campionatului National de Viteza in Coasta Dunlop 2010 se vor desfasura vineri -2 iulie si duminica - 4 iulie 2010.

Circulatia rutiera va fi inchisa pe traseul de pe DN 58 - Valea Domanului intre km 44 si km 49, vineri intre orele 8:30 - 18:00 si duminica intre 7:30 - 18:00.

Pilotii UCM Sport, Lucien HORA si Christian NISTORAN, prezenti la startul etapelor CUPEI RESITA 2010, vor avea de infruntat vetemisti recunoscuti precum campionul en-titre Daniel Onoriu, Paul Andronic, Gunther Graef, Silviu Dumitrescu, Anton Luncan si multi, multi alti piloti de valoare.


Va asteptam cu mare placere la Resita, la poalele muntelui Semenic, locul unde se contopesc la-o-lalta pitorescul naturii, traditia industriala ce numara 239 de ani si placerea banatenilor de munte pentru sportul cu motor. Locul potrivit unde va puteti lasa caii putere sa zburde in voie ...

Cupa Reşiţa 2010: „Vibrăm la unison cu sutele de cai putere"


Info despre evenimentul Cupa RESITA 2010, organizat de UCM Sport,
pe site-ul ucmsport.com


Sergiu TABAN

Ofiter de presa Cupa Resita 2010

UCM Sport

0747.081.224

lau4rally 20-06-10 18:24

Re: CNVCR-Etapele V si VI Restia 2010 - CUPA RESITA 2010 este gata de start!
 
Quote:

Originally Posted by nelutz69 (Post 3453548)
CUPA REŞIŢA 2010
2 - 4 iulie
„vibram la unison cu sutele de cai putere"
Clubul Sportiv UCM Resita va organiza pe cunoscutul traseu de pe Valea Domanului „CUPA RESITA 2010" la viteza in coasta, in zilele de 2 si 4 iulie 2010, eveniment derulat sub egida Federatiei Romane de Automobilism Sportiv.

Anul acesta se implinesc 30 de ani de cand pilotii de viteza in coasta din campionatul national au decis sa concureze pe acest traseu, descoperit in 1980 de maestrul emerit al sportului romanesc
Werner Hirschvogel.


Etapele V si VI din cadrul Campionatului National de Viteza in Coasta Dunlop 2010 se vor desfasura vineri -2 iulie si duminica - 4 iulie 2010.

Circulatia rutiera va fi inchisa pe traseul de pe DN 58 - Valea Domanului intre km 44 si km 49, vineri intre orele 8:30 - 18:00 si duminica intre 7:30 - 18:00.

Pilotii UCM Sport, Lucien HORA si Christian NISTORAN, prezenti la startul etapelor CUPEI RESITA 2010, vor avea de infruntat vetemisti recunoscuti precum campionul en-titre Daniel Onoriu, Paul Andronic, Gunther Graef, Silviu Dumitrescu, Anton Luncan si multi, multi alti piloti de valoare.


Va asteptam cu mare placere la Resita, la poalele muntelui Semenic, locul unde se contopesc la-o-lalta pitorescul naturii, traditia industriala ce numara 239 de ani si placerea banatenilor de munte pentru sportul cu motor. Locul potrivit unde va puteti lasa caii putere sa zburde in voie ...

Cupa Reşiţa 2010: „Vibrăm la unison cu sutele de cai putere"


Info despre evenimentul Cupa RESITA 2010, organizat de UCM Sport,
pe site-ul ucmsport.com


Sergiu TABAN

Ofiter de presa Cupa Resita 2010

UCM Sport

0747.081.224

speram la piloti in numar cat mai mare , cine e prezent pe margine? eu unul nu o sa pot ajunge , nelutzu o sa fii acolo si pentru noi,.

nelutz69 20-06-10 23:29

Re: CNVCR-Etapele V si VI Restia 2010 - CUPA RESITA 2010 este gata de start!
 
:-) o sa fiu, si promit poze multe :twisted:

lau4rally 21-06-10 18:04

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Restia 2010
 
asa Nelutzu asa:D

r27kul 21-06-10 18:14

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Restia 2010
 
Duminica ajung sigur, dar as vrea sa vin si vineri :D. Oricum imi aduc aminte placere de sunetul de anul trecut al Audi-urilor. Nici nu ma gandesc cum o suna Lola ;).

KoKozula 21-06-10 19:31

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Restia 2010
 
Quote:

Originally Posted by r27kul (Post 3458444)
Duminica ajung sigur, dar as vrea sa vin si vineri :D. Oricum imi aduc aminte placere de sunetul de anul trecut al Audi-urilor. Nici nu ma gandesc cum o suna Lola ;).

Tu INCA nu ai auzit cum suna Lola? Iuuuuaaaaaiiiiii !!!!!

nelutz69 22-06-10 02:42

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Restia 2010
 
Cu mult timp in urma ... :twisted:


Resita 2004

https://www.youtube.com/watch?v=1PxIDB4OkL8

ZerO_CooL 24-06-10 12:13

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Restia 2010
 
Pare a fi aceeasi masina de pe locul intai, de aici. <object width="480" height="385"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/jiysYVPQ5JY&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/jiysYVPQ5JY&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

boy_wonder 24-06-10 13:17

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
1 Attachment(s)
Morcov, absent motivat de la CNVC Resita

Dupa dezastrul produs in cea de-a IV-a etapa din Campionatul National de Viteza in Coasta care s-a desfasurat la Teliu, si care a avut ca rezultat avarierea masinii de concurs VW Golf MK1, Valentin Cimpoeru a luat hotararea sa pregateasca o noua masina de concurs.

Astfel, o alta caroserie de VW Golf MKI a inceput sa fie pregatita imediat dupa etapa de la Teliu, Valentin fiind constient ca timpul pana la urmatoarea etapa care urmeaza sa aibe loc la Resita este foarte scurt. Din pacate, masina inca nu a fost finalizata si "Morcov" a fost pus in postura de a renunta la participarea de la Resita, concentrandu-si astfel eforturile pentru ca masina sa fie gata pentru etapa de la Sinaia, etapa de suflet a lui Valentin.

Morcov: "Din pacate, masina inca nu este gata, in acest moment aflandu-se in stadiul pregatirii pentru vopsit, urmand ca pana la sfarsitul acestei saptamani sa fie gata vopsita. Imi pare foarte rau ca nu pot participa la frumoasa etapa de la Resita, cu toate ca m-am gandit la un moment dat sa fac o surpriza si sa particip cu Dacia 1300, la fel cum am participat si anul trecut, dar timpul scurt si resursele financiare m-au determinat sa renunt la aceasta idee si sa ma concentrez exclusiv pe constructia Golf-ului. Daca totul decurge bine ne vom vedea la Sinaia, etapa care pentru mine a insemnat debutul in CNVC."

Attachment 1533243

nelutz69 24-06-10 13:51

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
9 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by john17 (Post 3459852)
Ce vremuri... Ce masina e cea cu nr 7?

... este un Scirocco MK2 , masina a fost achizitionata din Germania gata preparata si la motor si la KIT caroserie, intradevar partea exerioara de caroserie avea multe transformari, era mult usurata.... Eugen Peteanu a participat in 2004 cu ea si mai apoi CHIRA in 2005... Masina nu mai exista....

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1277379820

... pacat ca nu il vedem pe MORCOV aici la Resita... :sad:

https://forum.4tuning.ro/attachment.p...1&d=1277378267

Hondarul 25-06-10 14:15

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
Cupa RESITA 2-4 iulie – Pilotul Ion Nicolae se pregateste de start

Dupa ce a ocupat pozitia a 3-a in prima etapa din CNVC, la Campulung, in cadrul grupei F2, Ion Nicolae a intampinat ceva probleme pe parcursul celui de-al doilea week-end din calendarul competitional. Dar cu toate astea, se pregateste pentru etapa de la Resita.

Probleme? Mai precis, la Teliu, etapa cu numarul 3 a fost una cu ghinion. Un boost controller dereglat a facut presiunea din turbo sa creasca peste normal la prima mansa cronometrata. Rezultatul? Cu 800 de metri inainte de finish, dupa o urcare buna, presiunea a indoit o supapa, masina ajungand la linia de final cu greu, cu o viteza de croaziera, demna de o plimbare pe Magheru, nicidecum de o urcare in coasta. Cu ajutorul celor de la Mach 1, in urma unei verificari cu compresmetrul, un piston s-a dovedit a fi mort - ulterior aflandu-se ca o supapa este de vina. Prin urmare, restul week-endului a fost compromis pentru Ion Nicolae.


"Am venit la Teliu cu un set de slicuri noi BF Goodrich, de la Racing Nick si am reusit sa termin cele doua antrenamente si o mansa de concurs. Masina a avut la Teliu o aderenta foarte buna, dar nu am avut noroc cu presiunea din turbo care a scapat de sub control si am indoit o supapa. Insa acum masina este in pregatiri si va fi gata pentru etapa de la Resita" spune Ion Nicolae.


Pilotul Ion Nicolae alearga in CNVC cu un Golf 2, motor 1.8 Turbo. "Pentru Teliu am facut cateva reglaje la motor si am schimbat si ghidurile de supape, care tot din cauza presiunii mari aveau joc. In plus, voi incerca sa alerg cu un set diferit de bujii" a mai adaugat Nicolae.


In sezonul 2010, Ion Nicolae este sustinut de 4Tuning, V&V International Consulting, ASAP International, Chemtraders.



<embed src="http://www.4tuning.tv/embedded/sOEf84CuBex" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash" width="450" height="366">
Onboard Ion Nicolae
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro

john17 28-06-10 09:32

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
Multumesc pt lamuriri si pozele cu Scirocco - ma-m gandit la VW, acum parca tin minte ca am vz si live masina, insa din profil aduce cu un Maserati model mai vechiut :-)
vad ca postul cu intrebarea mea a disparut, paranormal...
Mai intreb ceva ref la defectiunea motorului lui Johnny: cum a reusit presiunea turbo sa indoaie o supapa?!?

adi.schumi_tm 29-06-10 13:40

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
Pacat ca pana acum sunt doar 32 de participanti inscrisi,cine stie poate se mai inscriu si altii cu toate ca timpul ramas e cam scurt.Sper sa fie vreme buna si spectacolul oferit sa fie de nivel inalt.

Mihaysmen 29-06-10 15:32

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
pe lista de inscrieri ( http://www.motorsportnews.ro/cnvc/ma...a-cupa-resita/ ) apare si o Lancia Delta Integrale . Ce stiti de ea , in ce stare se prezinta ? E in forma ? :)

nelutz69 30-06-10 02:25

Re: CNVCR - Etapa a V-a si a VI-a - Cupa Resita 2010
 
Quote:

Originally Posted by adi.schumi_tm (Post 3479651)
Pacat ca pana acum sunt doar 32 de participanti inscrisi,cine stie poate se mai inscriu si altii cu toate ca timpul ramas e cam scurt.Sper sa fie vreme buna si spectacolul oferit sa fie de nivel inalt.

...sant deja 36 :twisted: + 3 sau 4 masini Forlighter sant deja destule :-) cat priveste spectacolul cred ca e garantat avand in vedere ca Domanul este un traseu de mare viteza... Anul trecut a fost batalie mare intre Hora si ONO, si cred ca si in acest an, iar anul acesta Paul nu cred ca se lasa nici el mai prejos, :twisted: iar Dumitrescu vrea revansa :lol: asa ca o sa asistam cu siguranta la doborari repetate de recorduri...

Primii piloti pe care i-am vazut deja si ai respect pt ca au venit de fiecare data la Resita, si culmea chiar daca ei sant pilotii care au domiciliul cel mai indepartat de aceasta etapa... Trifo si Baldescu au spus deja prezent...

PS: ieri l-am vazut si pe pionierul acestui traseu, Werner Hirsvogel, daca el a batut atata drum din Germania pana la Resita sa vada aceasta cursa cred ca va fi spectacol.....:twisted:


All times are GMT +2. The time now is 10:42.

- Copyright 2024 4Tuning