Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   LifeStyle & (I)legale & intalniri (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri.html)
-   -   Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ? (https://forum.4tuning.ro/20-lifestyle-and-legale-and-intalniri/194483-murit-intamplat-lumea-curselor.html)

Pinky 19-06-10 12:06

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Eu cred ca s-a maturizat lumea si s-au mai dus din efectele "Fast & furious". Au inceput sa fie curse adevarate, cu grupe adevarate, cu timpi adevarati si cei care au un cuvant de spus acolo, prefera sa faca ceva mai interesant vineri seara decat s-o arda in parcarea X.

DONU' 19-06-10 13:57

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Nu e vorba de curse legale si evolutia lor.
E vorba de atmosfera pe care o crea lumea seara prin oras, cand se iesea la ture, cand se aduna toata lumea si se mergea la curse, nu pleca lumea pe shest si nu erau bisericutze si barfe.
Nu e vorba ca s-a maturizat lumea, pasiunea ramane pasiune si lumea se va strange mereu prin parcari si v-a discuta mereu despre masini. Fiindca asta inseamna pasiune. Sa afli, sa vorbesti, sa inveti pe altii...

TOBA^ 20-06-10 18:37

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
in victoriei sunt in fiecare seara 200 de masini ,,de curse'' dar la curse vezi decat 3-4 ...noi ,cursantii de bucuresti suferim prea mult ! numai unul si unul suntem ... am fost la o ,,plimbare'' acum cateva zile la 70 km de bucuresti si am vazut lumea care iubeste acest sport ...lume care nu sufera!!!! mi-a placut mult ! cine stie cunoaste ... acum sunt 253678 de cluburi ... 5 masini si gata clubul ... nivelul curselor din bucuresti nu merge in sus !

DONU' 20-06-10 19:02

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Quote:

Originally Posted by TOBA^ (Post 3455633)
am fost la o ,,plimbare'' acum cateva zile la 70 km de bucuresti si am vazut lumea care iubeste acest sport ...lume care nu sufera!!!! mi-a placut mult ! cine stie cunoaste

Lasa Toba ca incet-incet reinviem noi Spiritele! :peace:

rhadu 20-06-10 22:21

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
felicitari ploiesti ?:P

DONU' 20-06-10 22:30

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Cum era vorba aia?
Va asteptam cu Drag! :lol:

kimi 22-06-10 12:35

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Quote:

Originally Posted by TOBA^ (Post 3455633)
... am fost la o ,,plimbare'' acum cateva zile la 70 km de bucuresti si am vazut lumea care iubeste acest sport ...lume care nu sufera!!!! mi-a placut mult ! cine stie cunoaste ...

A fost foarte frumos intradevar..

Spiritul curselor exista in continuare in multi dintre noi si se va dezvolta in continuare, dar intr-un mediu mai restrans si NU in Bucuresti.;)

CBR- 22-06-10 14:56

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Ceea ce sa intamplat la Ploiesti este exact ce se intampla odata in Bucuresti in vremurile bune!
In ziua de azi sunt prea multe orgolii si multi care n au nici o legatura cu fenomenul!
Nu tine decat de noi sa reinviem acele vremuri!

Turbo110 22-06-10 15:50

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Nu mai am masina de dat 1-2 , dar am si eu o idee de spus
Principalul motiv din punctul meu de vedere al disparitiei fenomenului sunt cluburile de curse , si lipsa de coaie , in fiecare din ele zace cate un organizator care stie el o alee la ZOO sau pe dn1 , si inainte erau cluburi dar inainte oameni din ele veneau in pescarus , nu se ascundeau in alte parti , si nu isi cautau o alta zi decat cea care era de obicei . in vremurile astea pescarusu sa mutat pe kisselef , cluburile sunt , dar coaiele au disparut .
Ce am vazut vinerea trecuta la ploiesti , a fost exact ceea ce lipseste acum in bucuresti , "coaiele" lipsesc . Cluburile de curse sunt pentru curse...dar sincer acum ...cate masini inscrise in cluburi care chiar se dau la curse ilegale exista in toate cluburile astea din bucuresti ?!?!? raspundenti-va singuri , vad ziua si seara prin oras zeci de masini de 1.5 cai cu stikere pe ele , nu ma deranjeaza ca au 1.5 cai , ce ma deranjeaza este ca nu se dau , asa ca pana una alta , exista o parte de vina in fiecare din noi pt disparitia fenomenului .

Cat despre sifoane ...Da cand nu ai coaie sa iesi cu masina noaptea in oras zici ca sunt sifoane, cand vrei sa te dai important inventezi ca ai un sifon care te toarna , eu unu nu am auzit si nici vazut nici un sifon de cand stau in oras .

TOBA^ 22-06-10 19:45

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Aici te contrazic...cluburile mari se respecta si au o mica legatura intre ele!cei care se ocupa de cluburi vorbesc mereu cu cei care conduc cluburile rivale ! gen : mergem ? cum e? cine mai e?...
Ca au aparut 54998 de cluburi asta ai dreptate ... de o luna de zile clubul din care fac parte este PROVOCAT de un club care este infiintat de 2 luni ! ,,seful lor'' suna si zice ca are 234234 de masini pt noi !!! am fost de cateva ori si am vazut ce are... pe langa asta am fost provocati si intr-o zi cand a vrut el ... pacat ca nu se mai tine cont de o erarhie!!! acum isi face club cine vrea si face ce vrea ,cand vrea....

KENZO 22-06-10 21:23

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Toba are perfecta dreptate,multi nu mai stiu ce e ala respect,si vad cursele numai ca o rivalitate intre cluburi.Bv celor din Ploiesti si tot respectul pt cea ce fac.Parerea mea....in Bucuresti niciodata nu vom mai avea spiritul si atmosfera de acum cativa ani...prea multe arfe si basini.
In Bucuresti mai avem noroc cu 2-3 grupuri de baietzii care mai fac ceva ca altfel...

DONU' 23-06-10 01:21

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Datorita faptului ca au aparut foarte multe cluburi s-au creat unele rivalitati.
Problema este ca rivalitatile nu se disputa la linia lui 402. Decat din gura si atat.
Odata cu aparitia sumedeniilor de cluburi s-au creat si bisericutele si cei care fac parte din ele se strang fiecare in bisericuta lui. Automat nu mai este un loc comun in care se strange absolut toata lumea.
La Ploiesti e alta mancare de peste.
La noi nu exista ideea ca daca tu ai 500 de CP si eu am 200 nu ne dam. Ba ne dam frate ca d-aia impartim pasiunea asta si vreau sa vad cum stau cu tine.
Ma doare undeva ca imi dai 300 de metri pe 400. Ne dam ca d-aia facem curse si chiar daca ma face cineva nu ma deranjeaza sa ma dau. Din contra, ma dau ca sa stiu data viitoare dupa ce-mi modific masina cum voi sta. Imi mai dai 3 masini sau doar doua?
Pe langa asta noi suntem mai putini fata de cati sunt in Bucuresti. Intotdeauna am avut un loc de intalnire cu totii si incercam sa ne ajutam si sa improspatam atmosfera la curse fiindca nici noua nu ne place sa ne dam de fiecare data cu aceleasi masini.
Bafta tuturor!

tase_astra 23-06-10 08:41

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Quote:

Originally Posted by DONU' (Post 3462392)
Datorita faptului ca au aparut foarte multe cluburi s-au creat unele rivalitati.
Problema este ca rivalitatile nu se disputa la linia lui 402. Decat din gura si atat.
Odata cu aparitia sumedeniilor de cluburi s-au creat si bisericutele si cei care fac parte din ele se strang fiecare in bisericuta lui. Automat nu mai este un loc comun in care se strange absolut toata lumea.
La Ploiesti e alta mancare de peste.
La noi nu exista ideea ca daca tu ai 500 de CP si eu am 200 nu ne dam. Ba ne dam frate ca d-aia impartim pasiunea asta si vreau sa vad cum stau cu tine.
Ma doare undeva ca imi dai 300 de metri pe 400. Ne dam ca d-aia facem curse si chiar daca ma face cineva nu ma deranjeaza sa ma dau. Din contra, ma dau ca sa stiu data viitoare dupa ce-mi modific masina cum voi sta. Imi mai dai 3 masini sau doar doua?
Pe langa asta noi suntem mai putini fata de cati sunt in Bucuresti. Intotdeauna am avut un loc de intalnire cu totii si incercam sa ne ajutam si sa improspatam atmosfera la curse fiindca nici noua nu ne place sa ne dam de fiecare data cu aceleasi masini.
Bafta tuturor!

AI dreptate, doar ca fata de acum ceva timp cand toti se dadeau la provocare, nu pe fise dyno sau timpi, acum a mai aparut ceva: FRICA. Toti vor sa se dea, dar doar daca au sanse reale de a castiga. Ca, de altfel te arata lumea cu degetul pe strada ca ai luat-o de la X sau Y.
Iar, atat timp cat cluburile nu se vor intalni si vor discuta concret pentru a pune cap la cap un plan de organizare a unui campionat national de drag o sa mai treaca ceva vreme.
Ganditi-va daca s-ar organiza in majoritatea oraselor mari 1 cursa pe luna, am avea deja campionatul mult visat de noi toti.

TOBA^ 23-06-10 11:09

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Tase ai dreptate ... Dar vrei sa vb de campionat de drag??? :)))) frate noi nu stim cate cluburi sunt in bucuresti ... E unul care nu are ce cauta... Au gherle de masini , au schimbat 5 nume ... Nu stiu de ce exista! Dupa parerea Mea curatenie de vara!

KENZO 23-06-10 17:39

re: Aţi murit ? Ce s-a intamplat cu lumea curselor ?
 
Pai daca continuam sa ne intalnim ca inainte,nu mai apareau tot felul de aghiotanti.Toba nu cred ca este doar 1...eu stiu cel putin 5 cluburi care nu au nici o treaba cu fenomenul.
PPR sustine orice metoda de a reveni sau cel putin de a incerca sa se mai faca ceva frumos.


All times are GMT +2. The time now is 23:41.

- Copyright 2024 4Tuning