Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Audi (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi.html)
-   -   Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe) (https://forum.4tuning.ro/117-masina-mea-audi/193253-audi-90-coupe-quattro-audi-s2-wannabe.html)

U_TUNING 10-06-10 08:40

Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
5 Attachment(s)
Deci..............

Masina in cauza este un Audi 90 Coupe Quattro cumparat de la un nene care a inteles prost modificarea unei masini.

''Bestia'' a fost cumparata cu o oribila fata schimbata de la un Audi A3.

Urmeaza aducerea ei la forma original a masinii.

Motorul acutal este de 2.0 20v cu tractiune pe 4 roti.

Motorul care va veni este deja in ''curtea'' noastra......motorul unui Audi A6 S6 de 2.2 20v turbo.

Poze cu Coupe-ul si cu masina donatoare.

bluey 10-06-10 09:50

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Welcome!
Asteptam continuarea :)

U_TUNING 11-06-10 09:47

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
7 Attachment(s)
Pai continuarea e simpla

CoCaine 11-06-10 17:11

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Bafta cu proiectul si aici.
Sper sa reusiti sa faceti ceva frumos.
Partea nasoala o sa fie cu softul,e bine cunoscuta problema asta la 2.2T in RO..
Vezi de exemplu la Nemilos,care are tot AAN pe masina;)

BN-01-WSO 17-06-10 10:30

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Bafta in continuare cu projectu. Cred ka o sa ai mari satisfactzii dupa ce il termin. Kam rare 2.2t pe la noi sper sa am ocazia sa ma dau si io cu unu. Cat teo dus motoru si transmisia? Gasisem si o ceva intro vreme cu 1200 de euro parca. Mult succes si vointza

taz rider 18-06-10 00:45

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Ce kitsch... Ce-o fi fost in capu' lui cand a facut uratenia aia. Sa faci bine sa aduci masina in starea ei originala ca e pacat. Bine ca ai luat-o si bine ca vrei sa faci ceva de calitate, nu sa-ti bati joc ca fostul proprietar.
Multa bafta cu proiectul.
Ai quattro :peace: ai Audi cu adevarat...

U_TUNING 18-06-10 13:16

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Multumim de aprecieri.

Motorul si cutia au fost de fapt un Audi S6 intreg care a costat 2000 de euro.

La partea de soft se va incerac un stand alone Megasquirt II .....sa vedem daca o sa mai avem si succes

U_TUNING 21-06-10 13:28

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
5 Attachment(s)
New shit

Mecanicosul si ''betzivul''

BN-01-WSO 01-07-10 09:30

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Ceva noutatzi? Ai reusit sai dai o cheie? :D

U_TUNING 05-07-10 14:45

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Suntem deocamdata in asteptare deoarece sunt 2 proiecte in derulare (Vezi masina mea-Nissan/Infinity)

Deocamdata ne concentram fortele asupra japonezei.

alex66six 14-06-11 23:37

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Quote:

Originally Posted by U_TUNING (Post 3494673)
Suntem deocamdata in asteptare deoarece sunt 2 proiecte in derulare (Vezi masina mea-Nissan/Infinity)

Deocamdata ne concentram fortele asupra japonezei.

felicitari pt masina si motor,mai ales!:lol:
bafta in continuare!

U_TUNING 17-06-11 14:38

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Multumim pentru aprecieri!!!

pasbogdan 19-06-11 22:04

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Quote:

Originally Posted by CoCaine (Post 3433947)
Bafta cu proiectul si aici.
Sper sa reusiti sa faceti ceva frumos.
Partea nasoala o sa fie cu softul,e bine cunoscuta problema asta la 2.2T in RO..
Vezi de exemplu la Nemilos,care are tot AAN pe masina;)

Cu softul nu e nici o problema pana in 1.55 bar boost cu turbina stock(si cred ca este multumitor)Nu stiu daca Nemilos a cumparat(de la aceeasi persoana ca si mine) soft sau doar senzor de presiune de 3 bar...
L-am primit in decembrie si sunt extrem de multumit.
Daca este interesat cineva de acest soft si de senzor de presiune de 3 bar ma poate contacta.
Pentru alt fel de turbina iarasi e simplu.Daca este un k24 de rs2 se gaseste soft.Daca se monteaza o turbina mult mai mare sau alta decat kkk se poate merge pe gestiunea de la vems,iar pentru reglaje ungaria este aproape.
Referitor la proiect:te sfatuiesc sa desfaci motorul bucati si sa refaci chiuloasa/cuzineti/garnituri etc.Din 2 motoare achizitionate la demontare nici unul nu s-a dovedit demn de pus pe masina si de avut incredere in el.Mai ales daca se urca boostul.Verifica atent galeria de evacuare.Majoritatea au niste fisuri enorme.E mult mai usor de reparat acum decat dupa ce motorul e deja pus pe masina.

U_TUNING 27-06-11 12:25

Re: Audi 90 Coupe Quattro (Audi S2 Wannabe)
 
Quote:

Originally Posted by pasbogdan (Post 4408767)
Cu softul nu e nici o problema pana in 1.55 bar boost cu turbina stock(si cred ca este multumitor)Nu stiu daca Nemilos a cumparat(de la aceeasi persoana ca si mine) soft sau doar senzor de presiune de 3 bar...
L-am primit in decembrie si sunt extrem de multumit.
Daca este interesat cineva de acest soft si de senzor de presiune de 3 bar ma poate contacta.
Pentru alt fel de turbina iarasi e simplu.Daca este un k24 de rs2 se gaseste soft.Daca se monteaza o turbina mult mai mare sau alta decat kkk se poate merge pe gestiunea de la vems,iar pentru reglaje ungaria este aproape.
Referitor la proiect:te sfatuiesc sa desfaci motorul bucati si sa refaci chiuloasa/cuzineti/garnituri etc.Din 2 motoare achizitionate la demontare nici unul nu s-a dovedit demn de pus pe masina si de avut incredere in el.Mai ales daca se urca boostul.Verifica atent galeria de evacuare.Majoritatea au niste fisuri enorme.E mult mai usor de reparat acum decat dupa ce motorul e deja pus pe masina.

Multumesc de sfaturi.

In curand se va desface motorul si se va schimba fiecare garnitura/o-ring/simering etc. Se vor verifica toate cotele cutiei si motorului conform specificatiilor din manualul de reparatie.

Galeria nu imi fac griji pentru ea deoarece o sa fac alta custom, la fel ca si espamentul si traseul de la turbina la intercooler si la galeria de admisie!

I principiu cam stiu ce am de facut....si va multumesc mult tuturor ce ati mai venit cu cate un sfat.


All times are GMT +2. The time now is 17:49.

- Copyright 2024 4Tuning