![]() |
la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
ma intereseaza dak pot sa scot ceva dintr'un motor d 1.3 benzina de 75hP p un opel kadett E din 87 cu 3 usi.
astept cunoscatorii sa'si spuna parerea. eu as vrea sa'l schimb cu un GSI d 2000 cmc, dar poate e mai convenabil sa'l las asa cum este si sa'i pun un chip, ceva, care sa'i mareasca puterea? ajutati'ma cu sfaturi si idei, eu nu prea ma pricep :( 10q. |
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
daca il schimbi cu un motor de 2000 cmc tre schimbate mai multe... , dar fffff greu si cu multe costuri aduci tu un motor de 1.3 la performantele unui motor de 2.0 . chip poti sa ii pui doar daca e pe injectie si ii maresti puterea cu maxim 10% ... deci cu 7 cp , daca e pe carburator eventual ii pui un carburator mai "tare" ...
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Pai poti sa il comprimi dar asta iti va reduce durata de viata a motorului drastic si mai castigi acolo un 20% daca nu ma insel dar trebuie mers cu benzina cu cifra octanica mare si comprimarea trebuie facuta de un profesionist.Pe langa asta mai poti pune si un carburator ceva mai mare (nu stiu modele exact).Nu ar trebui sa te coste foarte mult treburile astea 2.
Mai exista si varianta cealalta: decomprimi motoru` si il supraalimentezi cu compresor sau turbina.Posesorii de Renault 5 turbo stiu exact ce iti trebuie pentru asta dar costa ceva mai mult in schimb vei avea o bomba pe roti care poate bate masini de 3-4 ori mai scumpe si mult mai noi.Cred ca poti ajunge cu el si la 150+hp cu modificari serioase. |
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Daca e cu "delcou" reglabil ca la Dacie, cu gauri ovale si 2 prezoane adica, il punem pe dyno si iti reglam avansul optim si vedem eventual cum stai si cu amestecul. Treaba asta te costa 150 RON la noi la MasterTuner.
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
thank u all :)
ramane sa ma hotarasc... |
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
:lol:am un golf 2 :-) pe benzina motor 1,6 ........c zice-ti cum as putea sa il fac sa mearga mai rapid?........ma gandeam la un amestec de combustibili(sa ii amestec banzina cu alcool sau diluant sau ceva) sau sa ii bag un tub de oxigen (O2)cu un regulator de presiune si sa ii leg o teava la motor pe unde intra aer se poate? ....ma gandesc k asa o scot ceva din motor :evil:........sau recomandati-mi voi ceva k sa ii bag ceva mai multzi cai putere8) (precizez k nu vreau sa ma conplic cu turbine si compresoare)
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Quote:
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Benzina cu alcool!!!!???or diluantt??!!....wtf?! .. eu stiam ca se pune altceva..dar ma rog;))..
si in legatura cu masina ta..mai bine gasesti un kadett la bani putini..2000.. si iti iei motorul dupa el..dar nu iti lua 2000 8v .. iati un 16 v daca tot faci o investitie... sal..:) |
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
am vazut pe undeva ca benzina amestecata cu apa ar merge mai bine.
aici pe forum era o treaba...de la nustiu ce turatie sa se injecteze nustiu cum apa... cica castigi 30% putere dar costa cateva mii de euro. seamana cu instalatia de nos doar ca nu ai buton la volan merge automat |
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
aia ii pentru racire, ii alta treaba, nu are leg cu benzina
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Nitroglicerina si trinitrotoluenul dau cele mai bune rezultate :D
|
Re: la cati cai pot sa aduc un motor d 1.3 75hP?
Sa obtii cai din motorasul acela costa prea mult si nu renteaza, mai bine incerci un motor de calibra 2.0 16v SFI cu toate anexele se vinde undeva la 5-7 sute eur.
Bafta ! |
| All times are GMT +2. The time now is 00:12. |
- Copyright 2026 4Tuning