Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Daewoo Tico - DJ 09 HIG (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/187444-daewoo-tico-dj-09-hig.html)

sorin_maican20 09-05-10 18:40

Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
9 Attachment(s)
Salutare,

Bine v-am gasit pe toti. Am hotarat sa imi prezint masina pe 4Tuning, chiar daca nu are nimic in plus. Ideea este ca mie imi plac masinile cat mai simple. Daca ar fi sa ii fac ceva as lasa-o mai jos un pic (ar arata mult mai bine).

Este un Tico din 1999 cu 93000 km la bord, destul de intretinuta, zic eu.
Am luat-o cu 1350 euro de la o fata din Dambovita si pana acum am bagat doar benzina si consumabile (aa!! si un rulment pe spate).

In continuare as vrea sa ii pun folie cred ca 30% peste tot si sa o las din arcuri. Am inteles ca poti sa tai din spire (nu stiu daca afecteaza stabilitatea masinii, dar cum nu exista suspensii speciale pentru tipul acesta de masina ar merge si asa).

Si acum poze:

_Bj_ 09-05-10 21:13

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Arata bine masina .
Eu zic ca ai putea sa-i pui si niste jante :-P

sorin_maican20 09-05-10 21:29

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Multumesc pentru apreciere. I-as pune niste jante de matiz si as vrea sa ii pun cauciucuri pe 165 latime (dar e problema cu finantele pentru ca acum vreau sa ii aranjez toata parte de directie, frane si amortizoare). Ele n-au nimic, dar mi se pare mie ca scartaie un pic pe aici, bate un pic pe acolo. Dupa ce rezolv aceste nebunii ale mele ma ocup si de exterior.

Mult succes si tie. Stiu ca ai mai multe de facut la masina.

B-99-SAA 09-05-10 21:45

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
de acord, jante :D dar latime ia doar pe spate 165-175 (o sa se si simta), pe fata lasa 155/65/13 (presupun ca pe 13" vor fi), e perfect pt vitezometru care va avea o eroare insesizabila, si deasemenea confortul tau.... scoate scrisurile cu daewoo si tico de pe haion, arata mai bine fara :D

sorin_maican20 09-05-10 23:25

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Da chiar asta vroiam sa te intreb. Cum le-ai scos tu?

andi_cimpean 10-05-10 09:49

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Foarte frumoasă maşinuţa!

Observ că este modelul SX. Merge A/C-ul?
De eleron nu mai īntreb pentru că observ că la un moment dat a fost dat jos.

B-99-SAA 10-05-10 10:30

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Quote:

Originally Posted by sorin_maican20 (Post 3347531)
Da chiar asta vroiam sa te intreb. Cum le-ai scos tu?

cu un feon d-ala cu aer cald, nu stiu daca merge cu cel normal. mie mi l-au facut baietii cand mi-au pus folia.... poti incerca cu cel normal, de uscat la cap, dar tine mai mult acolo ca sa se incalzeasca bine, apoi se dezlipeste daca tragi de el. sa stergi bine locul de lipici, cu o carpa uda cu diluant.

Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 3348221)
Foarte frumoasă maşinuţa!

Observ că este modelul SX. Merge A/C-ul?
De eleron nu mai īntreb pentru că observ că la un moment dat a fost dat jos.

daca te uitai putin mai atent ai fi vazut ca nu are A/C....

sorin_maican20 10-05-10 17:20

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Multumesc mult Andi_Cimpean! Dupa cum a precizat mai sus colegul, masina nu are A/C. Stickerele au fost probabil cumparate din magazin de fosta proprietara fara a stii de fapt ce insemna nivelul de dotare sx. Le voi da jos cat mai curand!
Oricum nu s-a simtit foarte mult lipsa aerului vara trecuta (cu exceptia catorva zile de canicula).

Succes in continuare

_Bj_ 05-06-10 14:41

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Ce se mai aude de masina ?:D ai mai facut ceva?

sorin_maican20 06-06-10 21:19

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
6 Attachment(s)
Salutare,

Masina a implinit 20000 km de cand este la mine si sunt foarte multumit de ea. Cu ocazia asta am schimbat placutele, sabotii, lichidul de frana si am facut o aerisire a sistemului de franare. Vizitand targul din vitan, am gasit doua lucasuri de matiz si le-am schimbat pe cele vechi. Nu au mers din prima dar am reusit sa le conving sa intre.
In rest curatenia de vara si cam atat.
@Bj: Am vazut ca ai mult de lucru la masina. Si eu as fi descurajat cand as vedea ca nu se mai termina lista. Dar daca tot te-ai apucat acum trebuie sa termini. Mult succes in continuare!

RD-Woo 07-06-10 10:42

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Quote:

Originally Posted by sorin_maican20 (Post 3421079)
Vizitand targul din vitan, am gasit doua lucasuri de matiz si le-am schimbat pe cele vechi.

Daca tot le-ai schimbat, de ce n-ai pus albe?? :rolleyes2

TM32CIP 07-06-10 19:31

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
Quote:

Originally Posted by RD-Woo (Post 3422270)
Daca tot le-ai schimbat, de ce n-ai pus albe?? :rolleyes2

Avoiding routine 8)
Bravo prietene, vad ca ai grija de masina, sunt cu ochii pe tine :shock:

cristy_dacia 07-06-10 22:40

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
arata destulde bine gandacelul punei folie si fai stopurile fumuri ca va arata superb

sorin_maican20 08-06-10 22:48

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
@RD-Woo: Nu am pus albe fiindca am semnalizarile din bara galbene si cele din stopurile spate tot galbene (daca le schimb, le schimb pe toate)

@TM32CIP: multumesc mult pentru apreciere. stock is best (bineinteles nu se aplica si la motorizare, unde daca ai mai multi cai e un pic mai bine). Mult succes in ducerea la bun sfarsit a proiectului tau)

@cristy_dacia: folie daca pun va fi la fel pe toate geamurile cu 70% transparenta (sa fie legal); stopuri fumurii nu o sa fac (e periculos si nu da chiar asa bine).

aXXo 09-06-10 21:59

Re: Daewoo Tico - DJ 09 HIG
 
N-asculta nimic din ce spun "ăștia" de p-acilea că te corup și pe tine! :))

Glumesc man și lăsānd-o deoparte... chiar arată foarte ingrijită, īn primul rānd mențione-o la fel īn continuare iar īn al doilea, termină cu mecanica mașinii, tot ce ține de ea, ca să fii sigur pe mașina, să nu ai indoieli...și printre picaturi, aruncă o folie pe geamuri... n-o să regreți!

Numai bine și ai mare grijă de mititica ta!


All times are GMT +2. The time now is 11:20.

- Copyright 2024 4Tuning