Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura.html)
-   -   '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion (https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/186824-94-crx-delsol-eh6-d16z6-civic-conversion.html)

fanete 06-05-10 10:33

'94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
41 Attachment(s)
Da.... intr-un sfarsit am reusit sa imi termin si eu DELSOL-ul.
Fix un an a durat toata lucrarea. de 1 mai 2009 am luat-o de la la mare si de 1 mai anul asta am duso iar la mare :)
Unii deja au vazut masina si sper sa le fi placut. Mie unul imi place cum a iesit.

Motorul este complet refacut. cuzineti, segmentare, toate garniturile, etc si merge brici. Cutia care am puso are un mic zgomot dar o sa o repar... mai am inca o cutie, nu e problema :)

Am gasit si niste jante omenesti care sunt chiar BBS, am mai gasit niste discuri fata Zimerman pe la un prieten, i-am pus discuri spate, I-am pus amortizoarele Koni si arcurile FK sau ce sunt care le-am avut eu pe civic, nici nu mai stiu ce sa mai zic... mie imi place, E DECAPOTABILA FRATE ! ce m-am mai distrat primele zile. :D

vreau sa ii multumesc lui florin aka burrghy care m-a ajutat cu cateva piese de delsol si lui cartelu care m-a ajutat cu cateva piese de motor.


si acum.... poze. Enjoy!

fanete 06-05-10 10:35

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
2 Attachment(s)
mai pun aici doua poze intr-o rezolutie mai buna.

Enjoy.

Urban_Racing 06-05-10 11:22

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Sa o stapanesti sanatos! si sa iti bata vantu`n pleata , ba da un telefon n`ai fi dat!

fanete 06-05-10 11:27

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Mersi, mersi.
Ma sa stii ca nici nu am avut timp. m-am vazut putin cu Ionut (WUW) m-am mai vazut cu un prieten, am stat la parada si gata, am plecat inapoi acasa...

yulasinio 06-05-10 12:01

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Arata muuuult mai bine cu fata de EG :-)

Parca tot sta un pic cocotata pe suspensia aia, daca ai mai putea cobara-o un pic ar fi beton ;)
Ce faci acum cu amandoua,civicul nici macar nu mai are parte de atentie :-P

fanete 06-05-10 12:08

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Finaly ! cineva imi impartaseste aceeasi parere... :)

De lasat o sa o las cu siguranta mai jos de spate. nu stiu cu fata... e destul de joasa si acum. cred ca o sa o las 2 cm sa vad de proba.

La civic... o sa intru in ea mai la toamna. nici macar nu am montat suspensia spate si bara stabilizatoare de la tine. vreau sa omologhez motorul si apoi trec mai departe.

dmo.mihai 06-05-10 12:34

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
frumoasa masina , sa o stapanesti sanatos.
P.S> honda cu roate de vw =)) foarte tare combinatia

milad 06-05-10 12:41

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
sa ai parte de ea man! arata bine de tot cu fata de eg....intra bine de tot o suspensie..sau macar arcuri! dar dupa cum te stiu...sunt constient nu te limitezi la arcuri...vei vrea suspensie:) ! bafta man!

filip-s 06-05-10 12:54

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
sa o folosesti sanatos, dar mi se pare mie sau e rozalie?

yulasinio 06-05-10 13:52

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Quote:

Originally Posted by filip-s (Post 3338284)
sa o folosesti sanatos, dar mi se pare mie sau e rozalie?

Cred ca e camera de vina.

Fane, vad ca ai proiecte nu gluma :-)

sKyNeT 06-05-10 14:15

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
Da e un pic rozalie.
Cat despre conversie....gusturile nu se discuta. Oricum a iesit mult mai bine decat cea neagra din brasov. Felicitari.
@milad: suspensia originala e mult mai inalta.

Quote:

Originally Posted by fanete (Post 3337870)
... i-am pus discuri spate, I-am pus amortizoarele Koni si arcurile FK sau ce sunt care le-am avut eu pe civic...


shadowro 06-05-10 15:59

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
what the f.... ... i like it :)

ZooM-ZooM 06-05-10 18:01

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
da chiar tare :) am vazut o si eu live,e interesanta asa,e altceva :) sa ai parte de ea,si grija cum intra vre un bou in tine,ca si a aprins paie in cap in secunda 2 :lol:

MS83WOW 06-05-10 18:38

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
felicitari sa o stapanesti sanatos, arata bine, un pic "ciudat" cu fata de eg da bine :)

fanete 07-05-10 09:06

re: '94 - CRX DelSol EH6 (D16Z6) - Civic conversion
 
multumesc de aprecieri.
exact cum a spus sKyNeT gusturile nu se discuta. mie unu imi place mai tare decat botul de delsol. singurul lucru care nu s-a potrivit cum ma asteptam, si nu am ce sa ii fac, este capota care este o idee mai inalta la partea din spate, unde se uneste cu plasticul de la stergatoare si stregatoarele sunt unpic mai ascunse :). capota de delsol este o idee mai joasa, diferenta de 10-12mm.

cat despre arcuri/amortizoare, in caz ca nu ati citit/observat, are amortizoare koni si arcuri FK (cred, ceva nemtesti oricum) care sunt minus 40mm spate si fata minus 60mm. pe fata eu i-am facut o piesa adaptoare sa fie minus doar 40mm. am sa ii scot piesa aia sa vad cum arata cu -60mm. pe spate... nu stiu sigur cum am sa fac... cred ca tot o piesa la strung ceva sa vad cum fac sa il mai las 20mm mai jos, nu stiu sigur cum dar cu siguranta am sa o las mai jos cu 20mm.

aaa.... si da, masina este putin rozalie, asa aveam in cap sa imi iasa si vopsitorul, care i-am spus sa imi faca ce rosu vrea el, parca mi-a citit gandurile si i-a iesit putin rozalie. oricum, masina este nespalata in toate pozele, vopseaua e cruda, si arata altfel. culoarea ei adevara o sa se vada in cateva saptamini cind o sa ii mai trag un polish si o sa arate mult mai bine, probabil.

PS. toata lumea mi-a zis de jantele de VW, dar toata lumea de a vazut masina comenta ceva pe seama lor... I-AM DAT CAPACELELE JOS ACUM ! :) o sa ii fac niste print-uri cu sigla honda si gata.

multumesc, bafta.


All times are GMT +2. The time now is 19:15.

- Copyright 2024 4Tuning