Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Alegere amplificator !! (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/186504-alegere-amplificator.html)

alex_bmw1992 04-05-10 19:24

Alegere amplificator !!
 
salutare.. de curand mi-am achizitionat un subwoofer Magnat ADR300 si vream sa stiu cam ce amplificatoare ar merge la el cel mai bn ...

•difuzor subwoofer 12"
•diametru difuzor: 30cm
•putere RMS: 800W
•putere Max: 2000W
•impedanta: 2 x 4 ohmi
•raspuns in frecventa: 19 - 250Hz
•SPL: 90dB
•Fs: 29
•Vas: 53
•Qts: 0.46
•Xmax: 22mm

Loop 04-05-10 19:38

Re: Alegere amplificator !!
 
Iti trebuie un monobloc care scoate 800W la 2 ohmi. Ce buget ai disponibil pentru amplificator ?

alex_bmw1992 04-05-10 19:54

Re: Alegere amplificator !!
 
poi nush... vream sa iau la mana2 amplifu, dak e Ground Zero am de unde sa fac rost aproape orice model ... asa nou sa fie maxim maxim 6-7mil :D ... mi se pare destul de buna GZTA 2.250MK2, dar nu stiu cum sta treaba cu ohmi, cum o leg la el si dak imi da acei 600W ... am testat si difuzoru si merge pe 2ohm, iar din cate am vazut scrie k amplifu e stabil in 2ohm

Loop 04-05-10 20:01

Re: Alegere amplificator !!
 
Iti trebuie un monobloc stabil la 2 ohm si toate sunt stabile la 2 ohmi. Tu ai dat exemplu de un amplificator pe 2 canale si in cazul asta trebuie sa fie stabil la 1 ohm pe fiecare canal ca sa poti sa il legi in punte si sa nu se arda. Amplificatorul care l-ai dat exemplu nu e stabil la 2 ohmi punte si plus de asta are 600W la 10% THD (distorsiuni) deci mult mai slab de 600 in realitate.

alex_bmw1992 04-05-10 20:04

Re: Alegere amplificator !!
 
am inteles... dami u cv exemple de amplifuri pt el :)

Loop 04-05-10 20:13

Re: Alegere amplificator !!
 
Ma uit la bazar si daca vad ceva interesant iti dau pm ... Sa cumperi amp nou nu prea iti ajung banii.

alex_bmw1992 04-05-10 20:23

Re: Alegere amplificator !!
 
Mac Audio Z 2200 ... acei 600W pe cati ohm mii da k nu inteleg, nu cumva pe 2ohm ? ...multumesc pt ajutor

Loop 04-05-10 20:32

Re: Alegere amplificator !!
 
Nu e stabil la 2 ohmi punte. Trebuie sa scrie ceva gen :

2 x 200W @ 4ohmi
2 x 300W @ 2ohmi
2 x 400W @ 1ohm

1 x 600W @ 4 ohmi (punte)
1 x 800W @ 2 ohmi (punte)

Dar iti zic eu ca la banii care ii aloci pentru amplificator nu o sa gasesti pe 2 canale stabile la 1 ohm. Sau poate gasesti dar cu putere prea mica. Uita-te la monoblocuri. Vezi ca ti-am trimis PM.

AlexBanu 05-05-10 14:25

Re: Alegere amplificator !!
 
Sincer sa fiu nu stiu daca in banii aia gasesti un amplif cu puterea de care ai tu nevoie si spun asa cand vb de pret de nou.
Vezi pe bazar poate gasesti ceva SH!

alex_bmw1992 05-05-10 19:31

Re: Alegere amplificator !!
 
Quote:

Originally Posted by AlexBanu (Post 3335664)
Sincer sa fiu nu stiu daca in banii aia gasesti un amplif cu puterea de care ai tu nevoie si spun asa cand vb de pret de nou.
Vezi pe bazar poate gasesti ceva SH!

sincer, dak, cauti gasesti :)...am gasit unele f puternice cu bani putini dar nush cat or fi de bune...Ex: MAC AUDIO FEARLESS 1000 .. care imi da 900W pe 2ohm si costa 5-5,5mil nou

saxo 05-05-10 19:45

Re: Alegere amplificator !!
 
900w la 5 mil. sunt numa' buni sa prajesti difuzorul ....


All times are GMT +2. The time now is 08:07.

- Copyright 2026 4Tuning