Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Renault (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault.html)
-   -   modificare turbina la logan 1,5 dci (https://forum.4tuning.ro/110-masina-mea-renault/185550-modificare-turbina-logan-1-5-dci.html)

just_pericle 29-04-10 12:08

modificare turbina la logan 1,5 dci
 
salut membrilor dupa acest forum si as vrea sa ma adresez cu intrebari pentru a obtine sfaturi , nu am cunostinte asa mari dar mi-am bagat nasul si am incept sa pricep unele lucruri ... as vrea sa pun o turbina cu geometrie variabila pe 1,5 dci 65cp si un intreculer .. intrebarea este daca duce motorul /daca suporta presiunea mai mare de aer bagata in admisie ?> va multumesc mult ....cu respect sorin ( just_pericle)

alin-007 29-04-10 14:26

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
din moment ce exista si 1.5 dci 85 cp probabil merg facute ceva modificari :rolleyes2

just_pericle 29-04-10 14:38

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
nu stiu cel de 85 cp ce turbina are . daca este cu geometrie fixa sau variabila ....tocamai de aceea am intrebat ...si ma gandeam cel mai mult la afectarea motorului cu ceva ...ms ptr raspuns intr-un fel m-ai incurajat ..;)

alin-007 29-04-10 14:43

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
mai este motorul de pe duster 1.5 dci 105 cp .. din turbina este toata treaba cred :idea: acum asteptam pe cineva care stie sigur ce si cum 8)

just_pericle 29-04-10 14:43

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
problema este ca eu am deja turbina masinii gripata "busita" iar acum pot achizitiona o turbina cu geometrie variabila de la cineva . la prinderea ei de galerie sar potrivi si ar functiona din toate punctele de vedere ..acum ma gandesc la presiunea care o scoate ea ,daca ar afecta la motor

just_pericle 30-04-10 13:10

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
7 Attachment(s)
cateva poze cu loganul meu care inca nu am terminate de lucru la el

andi_cimpean 01-05-10 19:44

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
Quote:

Originally Posted by just_pericle (Post 3322932)
cateva poze cu loganul meu care inca nu am terminate de lucru la el

Păi şi ce cauţi 'bre pe aici?

Văd că eşti prieten cu ro.maniak.

Tu ai Dacia, nu Renault!

just_pericle 01-05-10 20:11

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
da bre ....dar este Dacia Logan care are un motor de Renault ...tipul motoruli K9K ...motorul care se afla pe multe masini din gama Renault ....."inteligentule"

just_pericle 01-05-10 20:13

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
Si arpopo ...sunt prieten cu toata lumea care stie sa fie om ....nu cu intereasnti dastia ca tine care in loc sa ajute si sa dea sfaturi bune fac pe interesantii ....

just_pericle 01-05-10 20:15

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
scuze de limbaj ...dar sa sti ca eu chiar nu te-am deranjat cu nimic ....nu mai pun ca nu ti-am cerut tie vrun sfat anume ....am incercat doar sa fiu ajutat cu sfaturi si pareri nu sa fiu insultat ....

iulianr26 01-05-10 21:42

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
Ai nevoie si de injectoare cu debit mai mare te rup la bani si alea. Mai bine ii pui turb care trebuie ii faci un soft si aia e nu ti-ai ales masina de modif cu bani putini tot ce e renault e expensive rau la piese. Spor la lucru.

just_pericle 01-05-10 22:04

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
ms ....asta nu stiam ...banuiam eu ca va solicita injectoarele mai mult ....doar nu ca le va afecta chiar asa ....

just_pericle 01-05-10 22:14

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
nu stiu daca este real ...dar vad ca cine a facut asta nu a fost nevoie si de schimbarea injectoarelor .....;;Masina Dacia Logan DCI – Stadiul initial al proiectului
Am reglat, in aceeasi saptamana, doua Dacia Logan DCI de 65 CP, ambele cu intercoolere aftermarket si cu turbine mai mari Mitsubishi. Graficele de mai jos vorbesc singure.

Graficul din stanga este cu masina cu turbina si intercoolerul si evacuarea montate si un flash facut la alta firma, apoi graficul pe care l-am facut noi cu Unichip.

Graficul din dreapta este cu cealalta masina care initial scotea 111 CP cu turbina originala impinsa la maxim, evacuare si Unichip, al doilea grafic fiind cu turbina noua si scotand 120 CP .

Rezultate
Presiunea la care merg motoarele este de 1.5 bar, presiunea originala fiind de 0.9 bar. Turbina originala nu tine mai mult de 1.15 bar.''

andi_cimpean 01-05-10 22:14

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
Ai grave probleme de comportament amice.

Eu m-am adresat prieteneşte.

Īn primul rānd tu ai venit pe secţiunea "Maşina mea" ca să īntrebi de "modificare turbina la logan 1,5 dci" aşa că mai cercetează.

Eşti praf.
L-ai făcut de rās pe prietenul tău ro.maniak, care chiar pare om serios.

P.S. E bine că ştii şi tu la ce să foloseşti ghilimele, dar păcat că bunul simţ īţi lipseşte.

just_pericle 01-05-10 22:20

Re: modificare turbina la logan 1,5 dci
 
imi cer scuze daca ti sa parut ceva deranjant din ce am vb eu ....tu te-ai adresat la mine fara sa ne cunoastem ci gesturi mistocaresti gen 'bre ... si care este problema unde ma aflu eu ...nu inteleg ...se vede in poze ce am facut si ca sunt la final ...eu zic sa nu mai fim asa irascibili . pacat ca vb si in numele altora ...


All times are GMT +2. The time now is 19:47.

- Copyright 2024 4Tuning