![]() |
Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
Sa zicem ca vrei sa-i dai masinii tale un aspect de Batmobile, insa nu esti tocmai pregatit sa-ti schimbi culoarea stralucitoare cu una... nestralucitoare. Nici o problema. Invelirea masinii in folie nu pare asa de grea precum vor profesionistii sa crezi... Aproximativ o saptamana de lucru, iar 330i-ul unui tip pasionat (ca si noi, de altfel) a fost acoperit in totalitate de o folie negru mat. Nici o reteta magica, nici un ingredient secret, doar solutie de lipit, "spatula" de intins, foehn, un "cutitas" X-Acto, foarfeci si multa, dar multa rabdare. Iar rezultatul arata ca si cum masina ar fi fost lucrata de profesionisti. Si partea cea buna e ca toata operatiunea a costat doar 120 dolari! Sfaturi utile: - masina trebuie sa fie spalata in totalitate si ceruita; - se incepe cu partile usoare (gen plafon, capota, portbagaj); - folia se taie in functie de marimea sectiunii pe care vrei sa o aplici, dar intotdeauna putin mai mare; - se pulverizeaza lichidul de lipit in jurul zonei pe care vrei sa o colantezi, se desface folia si se aplica; - aplicatul foliei se face cu grija si fara graba pentru a nu lua nastere bulele de aer (aici isi intra in rol si foehn-ul); - in cazul in care au aparut bule de aer, se dezlipeste folia, se intinde cu foehn-ul si se aplica din nou - folia poate sta ridicata la margini, iar acest lucru se intampla din cauza solutiei de lipit. in acest caz, se scurge lichidul si cu spatula se intinde folia; - in cazul spoilerelor sau formelor curbate nu se aplica solutie de lipit, ci se foloseste din plin spatula si foehn-ul; - intotdeauna intinderea foliei se face din mijloc; Acestea fiind spuse, spor la infoliat masina personala! <embed width="444" height="365" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/go/getflashplayer" flashvars="jsonData=https://www.4tuning.ro/embed/album/id6863/w111.js&titluAlbum=Do it yourself: Esti pregatit pentru fol...&linkText=Vezi tot albumul&linkUrl=https://www.4tuning.ro/poze/poze-stiri-76/do-it-yourself-esti-pregatit-pentru-folia-negru-mat-6863.html&linkTarget=_blank" wmode="transparent" allowscriptaccess="sameDomain" bgcolor="FFFFFF" quality="high" src="https://www.4tuning.ro/external/swf/FourTuningEmbedableGallery.swf"></embed> |
Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
Nu prea ma pricep la folii ,dar de unde se cumpara folie negru mat ?
|
Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
Chiar a iesit bine de tot, ma intreb oare cum a-ti reusit sa o puneti pe spilere asa de bine, luand in calcul faptul ca nu sunteti profesionisti sau cel putin nu asta va este meseria. Good job :D
|
Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
cat de greu sunt de observat numerele de california?
|
| All times are GMT +2. The time now is 12:09. |
- Copyright 2026 4Tuning