Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/185184-do-it-yourself-esti-pregatit-folia-negru-mat.html)

boy_wonder 27-04-10 13:02

Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
 
Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?

Sa zicem ca vrei sa-i dai masinii tale un aspect de Batmobile, insa nu esti tocmai pregatit sa-ti schimbi culoarea stralucitoare cu una... nestralucitoare. Nici o problema. Invelirea masinii in folie nu pare asa de grea precum vor profesionistii sa crezi...

Aproximativ o saptamana de lucru, iar 330i-ul unui tip pasionat (ca si noi, de altfel) a fost acoperit in totalitate de o folie negru mat. Nici o reteta magica, nici un ingredient secret, doar solutie de lipit, "spatula" de intins, foehn, un "cutitas" X-Acto, foarfeci si multa, dar multa rabdare. Iar rezultatul arata ca si cum masina ar fi fost lucrata de profesionisti. Si partea cea buna e ca toata operatiunea a costat doar 120 dolari!

Sfaturi utile:
- masina trebuie sa fie spalata in totalitate si ceruita;
- se incepe cu partile usoare (gen plafon, capota, portbagaj);
- folia se taie in functie de marimea sectiunii pe care vrei sa o aplici, dar intotdeauna putin mai mare;
- se pulverizeaza lichidul de lipit in jurul zonei pe care vrei sa o colantezi, se desface folia si se aplica;
- aplicatul foliei se face cu grija si fara graba pentru a nu lua nastere bulele de aer (aici isi intra in rol si foehn-ul);
- in cazul in care au aparut bule de aer, se dezlipeste folia, se intinde cu foehn-ul si se aplica din nou
- folia poate sta ridicata la margini, iar acest lucru se intampla din cauza solutiei de lipit. in acest caz, se scurge lichidul si cu spatula se intinde folia;
- in cazul spoilerelor sau formelor curbate nu se aplica solutie de lipit, ci se foloseste din plin spatula si foehn-ul;
- intotdeauna intinderea foliei se face din mijloc;

Acestea fiind spuse, spor la infoliat masina personala!

<embed width="444" height="365" align="middle" type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/go/getflashplayer" flashvars="jsonData=https://www.4tuning.ro/embed/album/id6863/w111.js&amp;titluAlbum=Do it yourself: Esti pregatit pentru fol...&amp;linkText=Vezi tot albumul&amp;linkUrl=https://www.4tuning.ro/poze/poze-stiri-76/do-it-yourself-esti-pregatit-pentru-folia-negru-mat-6863.html&amp;linkTarget=_blank" wmode="transparent" allowscriptaccess="sameDomain" bgcolor="FFFFFF" quality="high" src="https://www.4tuning.ro/external/swf/FourTuningEmbedableGallery.swf"></embed>

spiner 02-05-10 11:42

Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
 
Nu prea ma pricep la folii ,dar de unde se cumpara folie negru mat ?

Ciocolata 02-05-10 13:04

Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
 
Chiar a iesit bine de tot, ma intreb oare cum a-ti reusit sa o puneti pe spilere asa de bine, luand in calcul faptul ca nu sunteti profesionisti sau cel putin nu asta va este meseria. Good job :D

mihai.ghetto 02-05-10 13:24

Re: Do it yourself: Esti pregatit pentru folia negru mat?
 
cat de greu sunt de observat numerele de california?


All times are GMT +2. The time now is 12:09.

- Copyright 2026 4Tuning