Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/18401-help-me-amplificator-blaupunkt-gta-250-transformator-12v-500ma.html)

skateru 04-06-06 12:42

help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
am si eu un amplif. de masina blaupunkt gta 250 care a fost testat si vreau sa il fac sa functioneze in casa mi-am luat si un transformator de 12V 500mA si am reusit sa il leg ..tot ..se aprinde ledu.. l-am bagat la un subwoofer numa ca se aude foarte incet....cred ca din cauza transformatorului nu i tzine fatza la amperaj.....astept raspunsuri :rolleyes2

Detman 04-06-06 13:08

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

skateru 04-06-06 13:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by Detman
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

le-am luat pentru masina... da vroiam doar sa il testez si in casa si nu styu care i problema de nu se aude cum trebe

skateru 04-06-06 13:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by Detman
eu zic sa vinzi amplificatorul tau .. si sa iti cumperi unul de casa.
difuzoarele de casa sunt pe 8 ohmi iar amplificatorul tau pe 8 ohmi scoate o putere destul de mica.
si eu am incercat dar am renuntat la idee.

si subwooferu i tot de masina blaupunkt gtt 1200

vpower16v 04-06-06 13:26

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
apropo transformatorul ala tine max un consum d 1amp ..si ampliful ala trage minimum 10-15amp...ai grija k poti sa l arzi asa.....

SUN 04-06-06 13:42

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Bai omule termina ma cu idei de genul asta chiar vrei sa-ti dai foc la casa? ia-ti un amp de casa dak vrei neaaparat dar eu iti recomand sa lashi partea de car audio IN MASINA!

skateru 04-06-06 13:46

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
ok...ma duk sa arunk transformatoru si astept pan ajung akas sa montez pe masina.... si mai am o intrebare ...ash vrea sa-mi iau un HU sony cdx gt-500 (2006) i model nou sa-mi zicety daca merita ...sau daca nu ziceti-mi alt brand HU

SUN 04-06-06 13:53

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Depinde ce vrei de la el si depinde ce vrei de la sistemul tau audio ca si intreg. Vrei putere...vrei calitate a sunetului...sunt mai multi factori pe care trebuie sa-i iei in considerare cand doresti sa-ti configurezi un sistem.

skateru 04-06-06 14:01

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by SUN
Depinde ce vrei de la el si depinde ce vrei de la sistemul tau audio ca si intreg. Vrei putere...vrei calitate a sunetului...sunt mai multi factori pe care trebuie sa-i iei in considerare cand doresti sa-ti configurezi un sistem.

pai..vreau putere... sa bubuie tot..si calitate normal..da cel mai mult putere

vpower16v 04-06-06 14:06

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
evita sony.....evita icsploadele.....mergi p pioneer sau alpine..sau clarion....vezi k mai sunt cateva topicuri ..cu cd playere citeste p acolo..dar sony..nu....sunt destul d proaste la toate capitolele..

vpower16v 04-06-06 14:06

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

skateru 04-06-06 14:16

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

pai 6mil i bugetu pt player... poty sa-mi recomanzi ceva model?

saxo 04-06-06 14:21

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Treci pe la Sfigmo sa vezi niste Pioneer.

skateru 04-06-06 14:23

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by vpower16v
ahh....am uitat...zi bugetul tau..:) pt player

astea le detzin pan acum:

AMPLIFU blaupunkt gta 250

Max. power (4 ohms) 400 W (1-channel mode)
RMS power 2 x 50 W / 1 x 160 W
Max. power 2 x 100 W / 1 x 400 W
Bridging mode - channels 2/1
Speaker outputs 2 gold-plated
Preamp-in Cinch/RCA gold-plated
Response 10-30.000 Hz
Stability 2 ohms
S/N ratio > 90 dB/A
Gain adjust 0,1-8 V
Low-pass 40-450 Hz variable
High-pass 65-450 Hz variable
Bass Boost 0/9/18 dB switchable +
Particularities Protection/power LED, Casing: brushed aluminium / graphite gray
Dimensions (W x H x D) mm 242 x 49,5 x 232

SUBWOOFERU BLAUPUNKT GTT 1200

Tub de bass - GTt 1200
- diametru difuzor 300 mm
- putere maxima 480W
- putere RMS 160W
- sensibilitate la 2,83 V/m - 91 dB
- raspuns in frecventa 35-100 Hz
- material SPC

skateru 04-06-06 14:27

Re: help me amplificator blaupunkt gta 250 + transformator 12V 500mA
 
Quote:

Originally Posted by saxo
Treci pe la Sfigmo sa vezi niste Pioneer.

o sa trec pe-acolo...acolo lucrezi?....i pe paris nr. 28 ?


All times are GMT +2. The time now is 02:34.

- Copyright 2026 4Tuning