Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/182979-opel-insignia-1-8-16v-unichip-by-mastertuner.html)

MasterTuner 16-04-10 10:34

OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
5 Attachment(s)
Masina are 10 000 km fiind dotata cu noul motor de 1.8 16v declarat cu 140 cp. In realitate a scos doar 131 cp si 150 Nm stock. Dupa ce i-am instalat UNICHIP si am reglat-o pe dyno am castigat 24 Nm, ceea ce e o performanta pentru un aspirat modern, si 143 cp putere maxima, cu cresteri relative de 20 cp in jurul turatiei de 4 000 rpm si 6 000 rpm.

22VIN 21-04-10 22:03

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
Interesant si faptul ca ati obtinut doar 151nm, si asta la 3200. Motorul asta are 175nm declarati la 3800.
Si interesant ca ati obtinut acei 131cp la 6600rpm. Cutia easytronic pe care o am pe Vectra nu ma lasa nici batuta sa ajung la turatia aia.

De ce zic interesant... Pentru ca puterea maxima eu o simt la ~6200-6300rpm, dar dupa da sa pice repede, nu-mi vine a crede ca o scoate la 6600. Si nici cuplul nu-l simt maxim la 3200.
Spun astea pentru ca 1.8-ul de pe Vectra e acelasi cu asta.

O fi avand el 10 000km, dar sunteti siguri ca e sanatos?

Swat-Cat 22-04-10 06:44

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
mai este interesant cuplu de masina electrica :D:D fff linear

22VIN 22-04-10 07:38

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
Ce am uitat sa spun: vad ca incepe sa scoata valori aproape de maxim de cuplu de pe la 2700-2800rpm, si maxim la 3200... Ori in realitate, la turatia asta, in treptele 4 si 5 mai ales, motorul e destul de "lesinat" pentru un 1.8 de 140cp, abia aproape dupa 3500 incepe sa prinda viata, si la ~4000 se trezeste de-a dreptul. Stiu ca aici vorbim de cuplu si nu de putere, dar sincer, nu are deloc atat cuplu la 2700rpm.

razvanoltu 23-04-10 12:37

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
@MasterTuner: Salut. Din cate observ in poze dispozitivul este un soi de powerbox (corecteaza-ma daca gresesc). Daca este asa intreb daca este posibil ca pentru masina mea sa fie adaptat acest Unichip. Am un Insignia 4usi 1.6T 180CP, motor A16LET.

Pe mine ma intereseaza in mod special un powerbox care sa poata fi oricand adaugat/scos de pe traseul catre ECU, astfel incat sa nu se umble direct la soft. Iar legarea pe mufele originale practic ar elimina si necesitatea modificarii conexiunilor intre cabluri.

Numai bine,
Razvan
0723.643.113

MasterTuner 26-04-10 07:34

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
Powerboxurile sunt niste cutii cu cateva piese electronice de cele mai multe ori destinate unui singur model de motor Diesel. Asta pentru ca ele modifica doar presiunea in rampa.

Unichip e un calculator dedicat tuningului de motor, cu o sumedenie de optiuni, acelasi Unichip fiind posibil de instalat si pe Logan si pe Lamborghini Gallardo facut biturbo. El ii da celui care il instaleaza posibilitata de a regla toti parametrii motorului asa incat sa obtina ce urmareste el.

Se poate instala si pe msina ta asa incat sa nu ai probleme cu arantia in schimb sa obtinem maximumul de putere in conditii de fiabilitate din fierul tau.

TURBOSS 12-05-10 21:06

Re: OPEL INSIGNIA 1.8 16V CU UNICHIP BY MASTERTUNER
 
mare diferenta de la 140cp pana la 131cp. conteaza si carburantul folosit, dar totusi cam mare diferenta!si 151 nm initiali...


All times are GMT +2. The time now is 21:14.

- Copyright 2026 4Tuning