Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Conectare 2 amp (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/182165-conectare-2-amp.html)

Ripperu3001 12-04-10 11:25

Conectare 2 amp
 
O intrebare am..conecta 2 amplificatoare (300w si 500w) pe acelasi cablu de alimentare (kit cumparat din magazin) ? Daca da, ar afecta cu ceva amplificatoarele?

teddyb 12-04-10 12:13

Re: Conectare 2 amp
 
cu distribuitor de curent merge alimentarea...

animalutz 12-04-10 13:12

Re: Conectare 2 amp
 
Cat de gros este cablul pe care l-ai luat in kit-ul acela?

Ripperu3001 12-04-10 13:18

Re: Conectare 2 amp
 
@teddyb - http://bestautovest.ro/bloc-distributie-curent.html la asa ceva te referi?

@animalutz 10mm cred

teddyb 12-04-10 13:20

Re: Conectare 2 amp
 
da...asa ceva
10mm2 e subtireanu...baga gros!!min 35mm2!! >:) cu cat e mai gros,cu atat mai bine!:D ca si in viata de noapte!:D

Ripperu3001 12-04-10 13:26

Re: Conectare 2 amp
 
ok..am sa vad ce gasesc, vad ca un kit de 35mm2 cam arde la buzunar

teddyb 12-04-10 13:31

Re: Conectare 2 amp
 
cam arde...dar mai bine sa te arda buzunaru decat sa iti arda amplifurile sau masina!;)

Ripperu3001 12-04-10 13:34

Re: Conectare 2 amp
 
Sa inteleg ca nici varianta cu distribuitorul de curent nu o recomanzi la 10mm2?

teddyb 12-04-10 13:41

Re: Conectare 2 amp
 
oricum iti trebuie distribuitor si daca lasi 10mm si daca iei de 35mm!
merge asa: plus dela baterie pana in spate in distribuitor,dela distribuitor pleci cu un plus spre un amplif si cu alt plus spre celalalt amplif!
faza e ca ai 2amplifuri si cer curent si amperaj si solicitant din 2parti suge in prostie si se incinge cablu de 10!incearca sa faci o investitie mai mare acu si cumperi cel putin de 35mm ca sa iti ramana si pentru viitor in caz ca vrei sa pui amplifuri mai puternice!!
in orice caz,de 10mm mi se pare tare subtire si pentru un amplificator!!parerea mea...acu fiecare face cum crede!

animalutz 12-04-10 13:44

Re: Conectare 2 amp
 
Pentru 2 amp-uri ti-as recomandat cel putn 2 AWG. Eu sincer as folosi direct 0 AWG ( 50mm). Chiar daca e scump, e cel mai "safe" asa!

Ripperu3001 12-04-10 13:44

Re: Conectare 2 amp
 
Am bagat la cap, multumesc pentru ajutor. Ce sa-i faci..10mm2 e standardul la kit-uri de pana in 100 de lei..si nu multi se aventureaza la ceva mai gros.


All times are GMT +2. The time now is 13:29.

- Copyright 2026 4Tuning