Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/18195-jante-dymag-fibra-carbon-echipare-serie-mosler.html)

RoSonic 30-05-06 21:31

Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
1 Attachment(s)
Jante DYMAG - din fibra de carbon - oferite de Mosler din fabrica pentru MT900S

Mosler a anuntat echiparea modelului lor MT900s cu jante realizate de firma Dymag, fiind primul fabricant care doteaza in serie o masina cu jante din carbon, inlocuind jantele OZ folosite pana acum.

Aceste jante o greutate redusa, fiind realizate din fibra de carbon cu spitele din magneziu.
Jante Dymag cu aceeasi constructie si-au aratat eficenta fiind montate de exemplu si pe Eclipse Ralliart sau pe supercarul Koenigsegg CCX.

In afara de jantele pentru autoturisme, Dymag realizeaza jante din fibra de carbon si pentru motociclete.

bizkuite 30-05-06 22:01

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
Jante Din Fibra de Carbon????? :shock: WoW, cool..... daca imi zicea altcineva il bateam, crezand ca face mishto de mine.... Nu-mi vine sa cred cat de tare intinde astia coarda, presupun ca e ushoara cu draci... Mishto idee, nu am ce zice, jos palaria... ;)

prelude2.8 30-05-06 22:55

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
super fain presupun ca are vreo 60 kg in minus masina. pana acum au cam aparut toate piesele importante din fibra de carbon mai lipseste motoru asteptam in viitor o masina total 100% din carbon cu greutatea de 400-500kg si 400-500 cp:D:D:D:D:D:-P

SHOGUN-A8 30-05-06 23:16

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
E chiar interesanta ideea....materiale usoare si rezistente....***ure..:D

VIPER_GL 30-05-06 23:19

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
Super....Asta e noua generatie de roti.Cred ca astfel de roti maresc handlingu` masinii, si ii da si un aspect mai aparte;) Daca deaja au scos jante de carbon nu vad de ce n-ar scoate si din fibra de sticla
Totu` e posibil in ziua de azi....;)

CT 22 MRO 30-05-06 23:23

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
mai avanseaza si tehnologia asta...n o sa ramana pe loc. Bine ca e netu asta sa ne mai informam si noi...sa nu ramanem prosti... :)

CT 22 MRO 30-05-06 23:24

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
interesanta janta asta de carbon ... bv lor

tase_astra 31-05-06 07:54

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
Quote:

Originally Posted by VIPER_GL
Super....Asta e noua generatie de roti.Cred ca astfel de roti maresc handlingu` masinii, si ii da si un aspect mai aparte;) Daca deaja au scos jante de carbon nu vad de ce n-ar scoate si din fibra de sticla
Totu` e posibil in ziua de azi....;)

Eu zic ca e diferenta de la cer la pamant intre fibra de carbon si cea de sticla.
E cam greu sa faci o janta din fibra de sticla cu care sa mai si mergi pe sosea.

bizkuite 31-05-06 10:05

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
Quote:

Originally Posted by tase_astra
Eu zic ca e diferenta de la cer la pamant intre fibra de carbon si cea de sticla.
E cam greu sa faci o janta din fibra de sticla cu care sa mai si mergi pe sosea.



Ai dreptate aici, fibra de sticla e ushoara , dar nu e deloc resistenta, in schimb cea din fibra de carbon are ambele calitati, e net superioara. ;)

mihai88 31-05-06 11:05

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
in cativa ani o sa vedem masini cu jenti numai de fibra de carbon in intregime la cat evolueaza tehnologia.......

Eugen_TL 31-05-06 12:29

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
dupa ce ca e cool mai arata si bine... pretul cred ca e piperat :)

einstein1984 01-06-06 11:01

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
Oare ce se intampla cand dai cu ea de o denivelare? Sa zicem vibratorul unui circuit............

solo24 01-06-06 13:27

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
super.......dar iti dai seama cat de ieftina e nu?ca una de asta nu vezi decat peste cativa ani si pe strazile din romania.................sau nu o sa vezi

St3FaN 01-06-06 13:29

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
ce sa mai zic super jantele dau bine pe un nissan 350z :D

TSC-Us 01-06-06 15:59

Re: Jante DYMAG - din fibra de carbon - in echipare de serie la MOSLER
 
sant sigur ca imediat ce o sa apara o sa apara si pe strazile noastre,doar avem oameni cu multi bani si unii dintre ei ..debea asteapta ceva cat mai rar,exclusivist!

cred ca sunt..exagerat de scumpe...


All times are GMT +2. The time now is 06:03.

- Copyright 2024 4Tuning