Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica Honda - Acura (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura.html)
-   -   Reglaj faruri Civic Sedan (https://forum.4tuning.ro/278-zona-tehnica-honda-acura/180395-reglaj-faruri-civic-sedan.html)

amosm 03-04-10 12:14

Reglaj faruri Civic Sedan
 
Buna ziua,

Sunt un nou posesor de Civic Sedan si am o intrebare pentru voi, daca ma puteti ajuta :
Cum pot regla farurile manual, pe langa reglajul electronic din bord, pentru ca in pozitia 0 farurile sunt prea jos, in pozitia 3 e acelasi lucru ca si cum as fi pe pozitii, pot vedea doar gaurile din asfalt la 5 m de masina.

Am incercat sa ma uit sub capota sa gasesc vre-un surub de reglaj ceva, dar nu mi-am putut da seama ca sunt cam ascunse farurile.

Ma puteti ajuta, va rog cu aceasta problema ?

Multumesc !

!41! 03-04-10 20:49

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Aceeasi problema am si eu la Prelude , defapt amandoua masinile + am mai auzit de la proprietari de Civic .. nu stiu daca se pot regla.

amosm 04-04-10 10:03

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
O sa merg la reprezentanta sa ii pun sa le ridice, si o sa va anunt si pe voi cum se face ... partea proasta e ca ma chinui cu ea de o luna. Eu am o placere deosebita de a conduce noaptea, dar nu si cu masina asta... care nu-mi ofera placere din acest punct de vedere...

sKyNeT 04-04-10 11:44

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Eu la del sol am reusit sa le reglez pe cele aftermarket cat si pe cele originale. Sigur v-ati uitat atent ?

fanete 04-04-10 13:49

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
1 Attachment(s)
salut, eu cred ca problema este ca masina sau de fapt cu civiculrile in general, sunt lasate mai jos fata de standard cu arcuri sport sau... arcuri uzate care se lasa in timp. de asta lumineaza mai jos chiar si pe ultima pozitie de sus.

cat despre faruri, da, se pot regla sa le poti da mai sus. in spatele farului ai sa observi o chestie ca o roata dintata. acolo bagi o surubelnita in cruce(perpendicular de sol) si invirti de ea.
am atasat si o poza sa vezi unde sunt. sunt marcate cu rosu. tu daca ai reglaj electric, in zona marcata cu albastru ai sa ai atasat motorasul de reglaj electric
Bafta

amosm 04-04-10 16:56

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Multumesc mult ! O sa ma uit mai atent sa vad daca reusesc .

amosm 05-04-10 06:07

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
m-am uitat si nu seamana nici pe departe cu poza... am gasit intr-adevar ceva ce ar trebui sa semene a sistem cu motoras dar nu am gasit nici un loc care sa imi permita vre-un reglaj cu surubelnita...

Multumesc !

fanete 05-04-10 10:55

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
ai masina de state?
sunt diferite farurile !

amosm 05-04-10 19:47

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Nu cred ca e de state... Am luat-o de noua de la reprezentanta in sept 2009. O sa merg la cei de la Honda sa ma lamureasca cu problema asta, si o sa va anunt.
Multumesc !

fanete 06-04-10 10:47

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
pai se schimba problema... nu ai spus din ce an e masina... :)

am banuit ca este o generatie mai veche de civic. daca ai luat-o de la reprezentanta mergi la ei... banuiesc ca mai este in garantie, nu?

amosm 06-04-10 20:27

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Da, o sa merg la ei, partea rea e ca am fost la prima revizie de 20.000 vinerea trecuta, la Carpati Motors, in Grivitei, si nu mi-a placut de ei..

Le-am spus ca dupa 100km/h in habitaclu se aude un vajait de la geamuri, tot timpul am tendinta sa verific daca sunt bine inchise, mi-au desfacut usile, au repozitionat geamurile fata, dar acum vajaie si mai rau..

Cand mi-a predat masina dupa revizie, avea o trepidatie, la relanti, pe care o are si acum si care inainte de revizie nu exista, singura explicatie dupa ce au pus tester-ul pe ea e ca masina functioneaza in conditii normale, ca turatia e ok, si ca trepidatia e din benzina, am pus de atunci 2 plinuri de ALTO si tot degeaba...

Si... in final am uitat sa le zic si de faruri...sincer nici n-as mai trece pe la ei, cu tot cu reviziile lor gratuite ma bate gandul sa fac reviziile in Ploiesti la Mitsubischi Motors, macar acolo cunosc personalul.... sau daca imi recomandati voi alt loc cu personal cat de cat calificat.. as fi recunoscator... la Carpati nu mi-au inspirat cine stie ce profesionalism...

yulasinio 12-04-10 15:01

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Multa lume merge la Asko, incearca acolo, gasesti mai multe pe Hondafan :-)

fanete 12-04-10 16:46

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
ASKO!! ... asa ma... stii cat m-am chinuit sa imi aduc aminte de numele asta.

vroiam sa ii spun sa mearga la ei dar mi-am dat seama ca nu mai tin minte numele.

am fost si eu la ei acum cativa ani si am fost super multumit.

numai bine

amosm 17-04-10 07:03

Re: Reglaj faruri Civic Sedan
 
Multumesc!


All times are GMT +2. The time now is 22:48.

- Copyright 2024 4Tuning