Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Daewoo (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo.html)
-   -   Cielo DJ-90-KTL (https://forum.4tuning.ro/111-masina-mea-daewoo/179560-cielo-dj-90-ktl.html)

Greku`BWJ 29-03-10 19:18

Cielo DJ-90-KTL
 
5 Attachment(s)
Salut
Am si eu un cielo executive 1.5 8v , an 2005 ,geamuri , Ac. Masina am cumparat-o anul trecut prin iulie de la o doctorita,colega cu mama care s-a mutat in Danemarca si masina nu avea cui sa ii ramana.Masina o stiam de cand a cumparat-o noua. Eu am luat-o la 40 000 de km , absolut impecabila, momentan are 63 000 km.

Pana acum nu i-am adus cine stie ce modificari la partea mecanica decat o cutie de viteze de espero (cea veche am sparto) .In viitor cand o sa ma angajez o s-o aduc sigur la stadiul in care mi-am propus. I-am pus folie, schimbat leduri albe numar si pozitii ,folie pe triple,i-am schimbat ledurile in bord ( acele rosii si becuri pe fundal alb-neon) , i-am modificat putin grila (am taiat stema) si am lasat cele 3 dungi simple ca nu prea ma incanta plasa , si niste jante pe 16" cu cauciucuri 205/50 .

Ca planuri de viitor, as vrea cat mai curand o instalatie Bi-xenon becuri phillips 6000k + h3 phillips si pe proiectoare ,bara fata modificata (as vrea sa desfiintez vechiul suport de numar ) , si o suspensie sport si niste scaune de vectra A

As vrea si eu cateva pareri/idei/sfaturi de la voi pentru a mai schimba ceva masinii :P
:-)
Va salut !

Greku`BWJ 29-03-10 19:23

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
1 Attachment(s)
inca o poza :D

andi_cimpean 30-03-10 20:39

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Īngrijită maşină dar cam căpriţă.
Ar fi bine dacă ai reuşi să o laşi mai la pămānt.
Cu timpul poate vei reuşi să scoti benzile alea cromote. Va arăta mult mai bine clean.
Suportul ăla la numărul de pe faţă nu prea este īn ton cu maşina.

Greku`BWJ 30-03-10 21:10

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
O sa dau sigur cu ea de pamant :D
Daca ar fi sa elimin benzile cromate ar insemna sa-i trag si o vopsea . Tot un alb dar si cu perla , ceea ce ar fi costisitor si in plan as avea altele inaintea vopsitului.
Ce suport de numar as putea pune? in curand urmeaza sa-l desfiintez de tot oricum :D !
Merci de sfaturi , Te salut !

srn_86 30-03-10 21:49

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
ai putea opta pt un portbagaj clean, un volan sport, si plus ceea ce s a spus mai sus, iar daca vrei mai mult un motor 1.8 o evacuare directa discuri fata spate, este o masina foarte buna ai grija sa nu o dai in diverse; bafta

Greku`BWJ 01-04-10 09:35

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Poate alt volan , dar sigur volan sport nu o sa-i pun :)
Cum adica sa nu o dau in diverse ? :rolleyes2

RD-Woo 01-04-10 10:19

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Quote:

Originally Posted by Greku`BWJ (Post 3238392)
P
Cum adica sa nu o dau in diverse ? :rolleyes2

Adica in kitch-uri... :lol:

Greku`BWJ 01-04-10 11:42

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
E un Kitch in stadiu in care e acum ?
Ce-as putea sa-i fac ca sa dea in kitch ? Nu sunt pasionat de stickere , de nike-uri etc :) Pentru orice masina eu as adopta stilul nemtesc , adica fara spoilere , uscatoare de rufe sau cine stie ce kit-uri.. Pentru mine stilul nemtesc inseamna : o janta mai mare , o folie , suspensii , xenon , o toba si cam atat pe la exterior .

RD-Woo 01-04-10 12:57

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Planurile de viitor sunt perfecte. Bravo! 8)
colegul srn_86 se refera la faptul ca ai grija sa nu o iei pe cai gresite (kitch..):rolleyes2
insa vad ca pana acum modificarile avute in plan se incadreaza in categoria
celor de bun gust! keep up the good work! :rockon:

mike-fullspeed 02-04-10 22:30

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Sa inteleg ca sunt primul craiovean care iti spune aici ca ai o masina frumoasa... :D Ii sta bine de tot cu jentile astia, am vazut povestea si pe cv forum! Bafta cu modificarile!

Greku`BWJ 05-04-10 16:22

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Merci merci frumos :D N-ai mai venit la Meet-uri !? :P

raresvintea 05-04-10 20:16

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Salut,
Cum ai procedat in cazul grilei? Cu ce ai inlocuit "emblema"? Adica in urma taierii plasticului cu ce ai completat?

Bordul cum ti se pare noaptea? E derenjant? Cate leduri smd ai bagat sub ace? Ai ceva poze sau te-ai dus la cineva sa il faca? Vreau sa il fac identic numai cu diferenta ca butoanele de dezaburire, proiectoare, etc vreau sa le fac cu rosu. Adica fix ca la "audi".

Niste modificari de bun gust!

P.S. Cum dumnezeu ai reusit sa distrugi cutia originala? Ai dat cu ceva in ea?

mike-fullspeed 05-04-10 21:31

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Quote:

Originally Posted by Greku`BWJ (Post 3249039)
Merci merci frumos :D N-ai mai venit la Meet-uri !? :P

Pai tot timpul cand ma uit nu e ora stabilita si dupa ce se stabileste nu ma uit eu.... tot timpul sunt pe langa....! ;)

Greku`BWJ 12-04-10 19:31

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Quote:

Originally Posted by raresvintea (Post 3249683)
Salut,
Cum ai procedat in cazul grilei? Cu ce ai inlocuit "emblema"? Adica in urma taierii plasticului cu ce ai completat?

Bordul cum ti se pare noaptea? E derenjant? Cate leduri smd ai bagat sub ace? Ai ceva poze sau te-ai dus la cineva sa il faca? Vreau sa il fac identic numai cu diferenta ca butoanele de dezaburire, proiectoare, etc vreau sa le fac cu rosu. Adica fix ca la "audi".

Niste modificari de bun gust!

P.S. Cum dumnezeu ai reusit sa distrugi cutia originala? Ai dat cu ceva in ea?


Salut. -Grila... Am cumparat alta grila second , cea originala am pastrato pentru ca nu stiam ce imi iese.. , am cumparat o panza de bomfaier subtirica (finuta , sa nu-ti zgarie celalalte 2 dungi) ,am frecat cu smirgher sa nu ramana suprafata aspra ,dupa ce am taiat emblema am gasit un plastic mai flexibil (gen plastic de intins folia pe geamuri) , l-am lipit cu poxipol , a stat la uscat 2-3 ore , dupa iar smirgher , kit (sa fie aproape de perfect dar nu prea mi-a iesit mie ca m-am grabit) si 2 straturi de vopsea :)
-Ledurile din bord au fost putin deranjante la inceput noaptea , din cauza foliei pe geamurile din fata pentru ca reflecta lumina inauntru ; la fiecare ac , cate un smd , iar celelalate din plansa 4 sau 5 becuri alb neon .

- Cutia stock , e rusinos sa spun cum am spart-o dar asta e:) La 150 km/h din treapta 5 am dat inferioara ( 3 ) pentru a evita un accident . Atunci s-au intamplat mai multe : S-a spart cutia , a sarit BUCATA din placa de presiune in sus prin carcasa de la ambreiaj , mi-a spart si pompa de frana (am oprit masina cu frana de mana) + multe furtune , furtunase etc ; a crapat volanta , s-a rupt din cele 5 suruburi si atunci motorul "s-a dat peste cap" si pistoanele au lovit in supape si le-au indoit .
si uite asa am cumparat cutia de espero , pompa de frana , kit ambreiaj Suchs , culbutori , supape+ghiduri+scaunase, furtune , garnitura de chiuloasa , antigel , ulei , ulei de cutie + multe care nu mi le amintesc :D Cost cu beleaua asta : 21 mil :D (puteam sa-mi iau direct C20LET)
:))
Numai bine !

banzay 12-04-10 19:49

Re: Cielo DJ-90-KTL
 
Frumoasa masina, facuta simpla si cu bun gust! Cu 21 de mil, nu gasesti un C20let sa si mearga mai mult de 2saptamani :) Un SFI bunut da :) Oricum cand iei un motor, il faci de la capat tot ca nu stii ce e in el si sar banutii din buzunar... :)


All times are GMT +2. The time now is 18:44.

- Copyright 2024 4Tuning