Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   Sfat Vopsire Jante (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/177725-sfat-vopsire-jante.html)

Czauner 20-03-10 21:20

Sfat Vopsire Jante
 
1 Attachment(s)
Am de vopsit jantele de pe un golf, ele sunt nevopsite, aliaj ceva aluminiu.
Cum imi recomandati sa procedez ca sa reziste cat mai bine.
Care ati mai facut asaceva.
Vreau sa le fac negre si marginea rosie.

banzay 20-03-10 21:24

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Du-le la un atelier sa le vopsesti profesionist. Daca le vopsesti singur, e posibil in ceva vreme sa se cojeasca vopseaua. Plus ca nu iti va iesi la fix linia rosie. Plus ca e destul de munca, iti belesti degetele de la smirghel daca nu ai aparatura. Daca ai compresor si cupotor poate s-ar merita, dar la spray nu prea e bine sa vopesti jante, nu cred ca rezista...

Si alt sfat... lasa-le asa, arata mai bine :)

Czauner 20-03-10 21:26

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Quote:

Originally Posted by banzay (Post 3204168)
Du-le la un atelier sa le vopsesti profesionist. Daca le vopsesti singur, e posibil in ceva vreme sa se cojeasca vopseaua. Plus ca nu iti va iesi la fix linia rosie. Plus ca e destul de munca, iti belesti degetele de la smirghel daca nu ai aparatura. Daca ai compresor si cupotor poate s-ar merita, dar la spray nu prea e bine sa vopesti jante, nu cred ca rezista...

Si alt sfat... lasa-le asa, arata mai bine :)

De linie nu e problema, o sa iasa bine, de frecat nu e problema, am aparat de sablat, cu spray nu dau, e o tampenie, la compresor le fac. Vreau sa dau si lac peste.
Crezi ca asa ar tine mai mult?
Mersi!

banzay 21-03-10 09:18

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Asa da... ar trebui sa tina. Daca le bagi si la cuptor sigur ies calumea.

Problema din partea mea erau sculele. Conteaza si mana vopsitorului dar daca ai scule se descurca cam oricine. Hai sa iti zic cum am procedat eu (desi la spray <unul bun>, au tinut calumea jantele, cand le-am dat le-am dat in stare ireprosabila, fara macar o zgarietura dupa jumatate de an). Acum am si eu scule ca tot omul, compresor etc :)

Le cureti bine de tot. le dai cu chit unde e nevoie (dupa mare grija la vulcanizare sa nu sara - desi in cazul tau vad ca jantele arata f bine, nu cred ca e nevoie). Le dai o mana de spritchit (la fel, nu cred ca e nevoie) Le dai un grund, prima mana mai in fum asa, dupa mai dai o mana. Dupa dai vreo 2-3 maini de vopsea (prima tot asa in fum mai mult). Faci linia rosie. iei frumos la smirghel de 2000. Dupa Dai vreo 3 straturi de lac. Dupa smirghel de 2000 + polish. Ar trebui sa iasa oglinda. Sa ai grija si ce vopsea iei, ia una buna de la un magazin de vopseluri auto.

Acum nu stiu daca chiar asta e procedura ca cei care vopsesc jante nu prea impartasesc secretele, dar e o procedura destul de buna zic eu si cam asa vopsesc eu diverse :)

deniel 21-03-10 09:50

Re: Sfat Vopsire Jante
 
www.jantavopsita.ro si ieftin si bun am vazut sa 4 tuning days k multe masini aveau lipit un sticker cu adresa asta

Czauner 21-03-10 10:29

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Masina nu e a mea. Deaia vreau sa iasa bine.

elspa 21-03-10 14:47

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Quote:

Originally Posted by Czauner (Post 3205183)
Masina nu e a mea. Deaia vreau sa iasa bine.

JENTILE NU SE VOPSESC CU PISTOLUL (decat daca vreti sa reziste maxim 1 an, in majoritatea cazurilor dupa 6 luni deja incep sa se cojeasca la prezone)

procesul de vopsire a jentilor din fabrica este electrostatic, prin acoperire cu vopsea pudra care apoi se coace la 200 grade intr-un cuptor special.

rezultatul este o suprafata foarte dura (se poate ciobi doar cu ciocanul), de consistenta si textura sticlei.
se pot vopsi orice culoare, in prealabil trebuiesc sablate, nu doar matuite cum fac vopsitorii in Romania...

orice janta care se respecta vine in asa fel vopsita de producator (OZ, BBS, EINKEI, etc)

pretul pentru intreaga operatiune: sablare, vopsitorie, coacere este de 350-400 ron pentru un set de jante, dureaza de pe o zi pe alta.

daca te intereseaza ma poti contacta la 0722 340 642.

Czauner 21-03-10 18:06

Re: Sfat Vopsire Jante
 
stiu ce e aia vopsire electrostatica si ca e mult mai rezistenta decat normal dar costa in plus, apoi transport etc.
am cerut sfaturi pentru vopsire cu pistol :P

elspa 21-03-10 18:22

Re: Sfat Vopsire Jante
 
crezi ca te costa mai putin sa vopsesti cu pistol ? :)

Czauner 21-03-10 18:24

Re: Sfat Vopsire Jante
 
da pentru ca manopera o fac eu.

elspa 21-03-10 18:27

Re: Sfat Vopsire Jante
 
am inteles, credeam ca vorbesti de un vopsitor...daca le vopsesti la spray mai bine lasa-le cum sunt :)

Czauner 21-03-10 18:29

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Daca citeai mai sus vedeai ca nu vopsesc cu spray!
scuze

elspa 21-03-10 18:36

Re: Sfat Vopsire Jante
 
ok, succes atunci...sunt niste spray-uri cu vopsea pentru janta, cel putin asa scrie pe ele, poate sunt ceva mai rezistente decat cele normale...

Czauner 21-03-10 18:40

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Daca citeai mai sus vedeai ca nu vopsesc cu spray!
scuze

banzay 21-03-10 19:58

Re: Sfat Vopsire Jante
 
Normal ca nimic nu se compara cu vopsitul in camp electrostatic. Intradevar acolo e pro! Dar la pistol daca te apuci singur, clar iesi mai ieftin. La 50 de lei maxim pt toate jantele :) Acum sa vedem cat tin :) Spor la lucru pustiule!


All times are GMT +2. The time now is 23:08.

- Copyright 2026 4Tuning