![]() |
Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Ma contraziceam pe alt forum cu cineva, care spunea ca la puteri apropiate turbo castiga mereu.
Personal nu sunt de acord. Sa luam ca si exemplu 320i vs s40 2.0t. http://ultimatespecs.com/?option=10&comp=4945,1082&do=1 http://www.zeperfs.com/duel85-591.htm |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
scuzati off-topicul dar abea astept replicile cu "bmw e tot bmw"
|
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
bmw e tot bmw:D
|
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Am zis eu ceva de genul ala?
Am prezentat ca dovada specificatii tehnice. E mare ura fata de bmw! |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Vezi apache nu doar ca BMW e BMW dar E mare ura fata de bmw! e
|
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Pe forumul asta se fac si comentarii ontopic?
Sau cand e vorba de BMW nu mai gandeste nimeni normal? Subiectul topicului este BENZINA ASPIRAT VS BENZINA TURBO. Dc va deranjaza exemplul meu dati voi altele. |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Quote:
Nu tine totul numai de motor conteaza greutatea masinii dar vad ca raportul tona/cai e acelasi. Dar benzina turbo e mai tare. Ca si producator scoti din acelasi litraj cai,cuplu mai usor,in schimb ai nevoie de materiale mai bune. Nu cred ca ar mai castiga Bmw. |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Un mit spart.
Deci exista! Mersi pt raspuns. Dar in cazul in care ar fi avut aceleasi rapoarte? Mai castiga Bmw? |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
perfer benzina turbo... are un cuplu mult mai bun dupa parerea mea... adica pentru Romanica asa ceva iti trebuie depasiri dese si scurte...
si totusi decat sa iti iei un benzinar de 2.0 si sa fie aspirat mare pacat... mai bine turbo... si consumul e cam acelasi la turatii normale |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Clar are cuplu mai bun, dar nu asa liniar ca aspiratul.
Dc tii un aspirat in ture inalte nu poti sa faci depasiri? |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Quote:
ca sa faca o depasire pe la 80-90 km/h... trebuie sa faca in felul urmator... deobicei cand are mai mult de 70-80 km/h e in treapta a 4'a... baga treapa a 3-a ii da undeva la 3800 de ture cand intra in depasire si cand ajunte in fata celui care il depaseste are cam 5600 ture de iti bubuie capu la ce zgomot face... personal mi se pare ca se misca binisor... dar am mers cu un prieten care are un colt si avea 1.5T... :shock: ma uimit cum intra in depasiri... bestiala masina facuta pentru asa ceva... jiganie jiganie, dar are o fuga impresionanta in concluzie vreau sa spun ca nu merita sa iti iei aspirat decat daca ai capacitate sub 1.5... daca e mai mare capacitatea deja e naspa daca nu ai T a daaa... poti sa spui ca merita si aspirat mai mare de 1.5 asta doar daca ai bani de benzina... singurul aspirat de capacitate mai mare pe care mi l-as cumpara ar fi 3.0 sau 4.0 ambele v8 de pe 5-ar sau alfa romeo 3.0 v6 deci in concluzie votul meu ramane pentru 2.0T |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
prefer un aspirat oricand...si da pt ca iubesc BMW dar si pt ca de curand am avut ocazia sa conduc o Honda Civic Type-R, nu poti compara senzatiile oferite de un aspirat care urca in 9000 de ture cu nici un turbo..
|
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
3.0L biturbo bmw vs 3.5 aspirat mercedes, ambele 306 cp , bmw avand 40 Nm si aprox. 50-100 kg in plus. Rezultatul ? => egalitate, eventual putin avantaj pt. benz. Depinde ce cauti la fiecare, difera la capitolul feeling, sunet etc.
andreimp3, cam impropie comparatia ta, adica 1.5 turbo @ 150 cp si 1000 kg vs octavie de familie cu motor modest. |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
Quote:
de exeplu skoda octavia 1.4 tfsi de 122 cp si 1.6 fsi de 115... e cam acelasi lucru doar ca 1.4 te ajuta mai mult in depasiri |
Re: Benzina Aspirat VS Benzina Turbo
vezi ca nu exista 1.4 TFSI...poate TSI
|
| All times are GMT +2. The time now is 23:08. |
- Copyright 2026 4Tuning