Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Campionatul National de Car-Audio (https://forum.4tuning.ro/589-campionatul-national-car-audio.html)
-   -   SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii! (https://forum.4tuning.ro/589-campionatul-national-car-audio/172884-sq-league-cnca-2010-regulament-detalii.html)

ReLLaXX 26-02-10 23:04

SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
22 Attachment(s)
Cele doua fisiere atasate (Word) contin regulamentul SQ League 2010, respectiv incadrarea in clase si jurizarea la sectiunea "Instalare", cu tot cu explicatiile necesare.

Cititi cu atentie fiindca exista mici modificari!

Tot aici aveti atasate si materialele ce alcatuiesc discul de jurizare SQ League 2010.

Orice intrebari, lamuriri, sugestii... aici. :idea:

maximus25 01-03-10 08:26

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
salutttt sa speram ca si anu asta or sa vina la fel de multi oamenii sau chiar mai multi ca anu trecut

pilula20 01-03-10 10:02

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
eu zic ca o sa fim din ce in ce mai multi pentru ca fenomenul este in crestere...
EU MA DECLAR PREZENT 5ch!

animalutz 01-03-10 11:06

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Si eu sunt prezent! :D 5 ch audiofil.

pejo_cez 01-03-10 12:03

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Scuze dar nu m-am putut abtine, tare partea aia din regulament cu "Curatenia" (arbitrul care le atinge sa nu se murdareasca pe maini) :)) ar fi ceva sa vina unu cu niste difuzoare pline de noroi sau de mancare mestecata pe ele :)) asa poate trebuie sa-si ia manusi chirurgicale :))
O sa vin si eu sa vad cum se aud sistemele voastre poate asa ma hotarasc si eu pe ce sa merg.

animalutz 01-03-10 12:11

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
S-a mai intamplat sa vina unii concurenti cu portbagajul plin de chestii. :) Chiar imi aduc aminte cum si-a golit omu portbagaju si a facut un mare maldar langa masina. :)

AlexBanu 01-03-10 16:40

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Quote:

Originally Posted by pejo_cez (Post 3135196)
Scuze dar nu m-am putut abtine, tare partea aia din regulament cu "Curatenia" (arbitrul care le atinge sa nu se murdareasca pe maini) :)) ar fi ceva sa vina unu cu niste difuzoare pline de noroi sau de mancare mestecata pe ele :)) asa poate trebuie sa-si ia manusi chirurgicale :))
O sa vin si eu sa vad cum se aud sistemele voastre poate asa ma hotarasc si eu pe ce sa merg.

Pai ideea e ca vii cu masina la un show. E normal sa fie curata avand in vedere ca arbitrul verifica modul in care sunt fixate corespunzator componentele sistemului. Daca vorbim de siguranta de langa baterie, majoritatea masinilor au acel compartiment murdar de praf etc. Animalutz are dreptate, la majoritatea show-urilor sunt persoane care au in portbagaj, carpe, solutii, roti de rezerva, ustensile aruncate peste amplificatare/subwoofere.

margineanu ovidiu 01-03-10 20:46

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
baietii...cine dintre voi vine cu masina de sambata,si ma ajuta si pe mine cu o auditie poate reusesc si eu sa imi setez macar de data asta nivelul sonor asemanator la difuzoare,sa nu fie ca de obicei inaltele prea puternice iar la nivelul de jurizare sa am lipsa acuta de kick si bas?
p.s.audiofili fara limita:)

ceachi 01-03-10 22:51

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Ovidiu , cei din Bucuresti sunt convins ca vor veni de simbata , eu sigur o sa fiu !
Si stai linistit ca o se ne bagam toti o ureche , ne mai dam cu parerea , dor despre asta e concursul in primul, rind zic eu.

cristimac 03-03-10 14:34

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
tare piese cu Dinamica generala.

dj81bas 07-03-10 00:48

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Voi fi prezent dar din pacate fara masina. Sper ca pana data viitoare sa fie gata. Le urez de pe acum multa bafta tutror participantilor si sa ne vedem cu bine la Bucuresti.

maximus25 10-03-10 08:22

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
sal baieti ce facem daca duminica ploua ca asa se anuntu

margineanu ovidiu 10-03-10 16:43

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Quote:

Originally Posted by maximus25 (Post 3166866)
sal baieti ce facem daca duminica ploua ca asa se anuntu

stam cu arbitrul in masina,stam unii la altii in masini....gasim noi o solutie :)

ceachi 10-03-10 17:17

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Quote:

Originally Posted by margineanu ovidiu (Post 3168442)
stam cu arbitrul in masina,stam unii la altii in masini....gasim noi o solutie :)

Exact , asta va fi partea buna ,daca va fi vremea urita ,vom sta mai mult sa ascultam masinile ! :lol::lol:

fuscobal 10-03-10 18:53

Re: SQ League @ CNCA 2010 - Regulament si detalii!
 
Nu prea e corect sa se stea in masini cu arbitrul. Anul asta as prefera sa nu se mai faca asa. Ovidiu, in legatura cu reglatul corect al nivelelor pe difuzoare, ai 2 optiuni foarte bune :

1) Mergi la mai multe concerte live daca este posibil in orasul tau sau pe la cei ce canta in piete
2) O sursa decenta + un amplificator de casca decent + casca decenta. Cu 1000Euro pentru toate 3 se poate obtine un sunet ce poate fi oricand referinta pentru reglarea masinii.

Sfat : Atunci cand faceti reglajele nivelelor si a egalizarii grafice/parametrice...ascultati bine vocea. Cel mai mult un om este obisnuit sa auda voci in jurul sau, mai mult decat orice instrument. Vocile feminine si masculine se intind pe o banda de frecvente foarte larga ceea ce face ca orice modificare a nivelului sau egalizarii sa influenteze o parte din voce. Cum va puteti pacali de multe ori > Avem o piesa in care sa zicem inalta suna prea tare si mergem repede la egalizator sau nivel pe tweeter sa le dam mai jos. Setam inalta sa fie liniara cu restul frecventelor (sau cel putin asa credem noi) si gata, am rezolvat problema. Din pacate, piesele inregistrate in studio sunt masterizate separat pe ficare canal iar in cazul unei inregistrari mediocre, putem avea inalta pre tare sau tipatoare dar vocea sa fie corect inregistrata. Revenind la modificarea facuta, in momentul in care am dat inalta jos constatam la o auditie mai atenta ca acum suna vocea prea inchis si se pierde aerul din jurul instrumentelor in partea de sus a spectrului. Concluzia este ca nu neaparat trebuia data inalta mai jos pentru ca poate asa a fost inregistrata sau pur si simplu asa suna instrumentu respectiv (nu uitati ca exista multe instrumente inrudite apropiate care pot pacali) !


All times are GMT +2. The time now is 15:32.

- Copyright 2024 4Tuning