![]() |
dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Am citit pe ceva situri din afara in care difuzoarele de 8" si 10" are scoate un sunet mai bine controlat decat la cele de 12" si 15"... mai exact aici ca sa vedeti toata informatia http://www.carstereo.com/help/Articles.cfm?id=51
Voi ce parere aveti?Eu personal as merge pe unu de 12" ...astept totusi niste pareri... |
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Evident ca e asa. Gindeste-te ca masele in miscare sunt cu atit mai mici cu cit difuzorul e mai mic. Difuzorul va fi mai "rapid". E de preferat sa ai 2 dif de 10" in loc de 1 de 12".
Difuzoarele de peste 12" se folosesc de regula cind ai nevoie numai de frecvente foarte joase, atenuate sau "taiate" cum se mai spune, de la frecvente sub 50 hz. Asta inseamna ca difuzoarele fata coboara extrem de mult. Ceea ce e destul de greu.... |
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Ca raspuns, cred ca 1 dif de 12" e o buna alegere.
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
deci pana la urma ce sa fac sa iau unul de 10".. ca spatiul imi este destul de limitat...?
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Ce masina ai ?
1 dif de 10" in free-air sa nu te astepti sa coboare cine stie ce. Daca sunt de 10" pune 2 buc. |
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
pey cielo...
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Mda, 2 de 10 ar fi OK. Acuma tre sa gasesti difuzoarele potrivite si amplificatorul care sa fie in stare sa le duca bine.
La cielo mai e o problemutza.. si anume difuzoarele din fata care sunt de 10 cm. Asa ca suburile vor trebui lasate sa "cinte" destul de sus. Macar pina pe la 80 hz daca nu chiar peste. Inca un motiv sa alegi 2 de 10". |
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
momentan are ceva daca merg doar pe unul de 10"? in fata vreau sa gasesc pe cineva care sa lucreze in fibra ca am niste proiecte pentru sistemele de fata la cielo. boxe usi fata, tweetere pe stalpi parbrizului si schimbate difuzoarele din bord.poate stii vreun magazin sau chiar poate sa incerc sa mi le fac singur... eventual
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
am uitat sa scriu...ce sa iau un DLS sau un pioneer?
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
magazin are chiar el....adik atelier :P
dls sau pioneer....ce?! difuzoare? ampuri? modele... |
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
Quote:
|
Re: dimensiuni recomandate subwoofere free-air
aici nu ma pot pronunta... eu as merge pe alta firma, dar asta e doar parerea mea. depinde si de ce fonduri dispui
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:55. |
- Copyright 2026 4Tuning