Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Opel (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel.html)
-   -   Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT (https://forum.4tuning.ro/116-masina-mea-opel/168472-masina-mea-calibra-ot-13-mat.html)

matiu13 06-02-10 22:04

Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
23 Attachment(s)
Sunt si eu posesorul unui Opel Calibra C20NE din 2005...am mai avut acum ceva timp o prezentare completa dar din nu stiu ce motive a disparut...
O sa incerc sa fac o prezentare pe larg,ptr ca in 5 ani de zile ar fi multe de scris...
Masina am cumparat-o stock,avea doar bara fata de Last Edition Cliff,iar ptr ca nu aveam permis si nu am avut pana in 2007,din unele motive,au inceput diverse modificari...in prima faza atunci m-am apucat de schimbat ce era strict necesar:discuri de frana-fata-spate,placute de frana-fata-spate,arcuri spate,filtre,ulei,bielete,dupa care m-am apucat de tuning,peste bara fata de Last a venit o prelungire din fibra model Rieger,pragurile si bara spate tot model Rieger,iar evazarile aripi spate model Irmscher,toate din fibra...dupa care o vopsea totala prin 2007...intre timp diverse jante de '17,'16,'15,diverse 'muzicute',diverse tobe,diverse modificari interioare...
In 2008 in vara din cauza ca nu-mi mai placea de nici o culoare cum mergea motorul m-am hotarat sa-l demontez si sa schimb tot ce se poate schimba prin el,piese noi,normal...
Dupa multi nervi cu diversi mecanici m-am apucat cu un mecanic priceput si am desfacut motorul,am cumparat:
-segmenti Sachs
-simeringuri supape
-cuzineti biela
-cuzineti palier
-simering distributie
-curea distributie
-supape evacuare
-supape admisie
Garnituri:
-chiuloasa
-baie ulei
-capac culbutori
-admisie
-evacuare-2
Filtre:
-aer
-benzina
-ulei
Dupa ceva munca s-au bagat toate piesele,s-au curatat toate capacele,baia de ulei,ce se putea curata,am inlocuit majoritatea firelor,am planat chiuloasa,s-a montat axul cu came sport care il aveam deja cumparat sh si motorul a fost gata...de atunci pana in momntul de fata s-au facut in jur de 9500 de km,masina nefolosind-o foarte mult,avand si alta masina...
Masina a fost intr-o continua modificare si inca este,de fiecare data se gaseste cate ceva de facut si de fiecare data se vrea ceva si inca ceva....cred ca stie oricine care a bagat ceva bani si munca intr-o masina....niciodata nu esti complet multumit...in momentul de fata sunt tot in modificari,se pregateste de o noua culoare,ca tot e la moda printre calibrele de p'aici culoarea 'mai altfel'...:P....o sa bag cateva poze cu masina in diversi ani,de cand am luat-o pana in prezent...


Astept comentarii,pro-contra,sfaturi...orice este bine venit;)

electric_style 07-02-10 00:30

Re: Calibra--OT 13 MAT
 
superba masina, deasemenea autocolantul ala (imitatie carbon)...da super:D

GJ 64 GAB 07-02-10 01:07

Re: Calibra--OT 13 MAT
 
Bine ai venit pe thread!

Cānd vedeam avatarul tău, chiar mă gāndeam de ce nu vrei să-ţi prezinţi maşina!...

Foarte frumoasă Calibruţa... De interior nu mai zic nimic că este foarte tare...

Ce a păţi spoilerul faţă?...

Să ai baftă şi spor la modificări!... :D

matiu13 07-02-10 10:07

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
3 Attachment(s)
mersi mult!
am mai avut o prezentare completa a masinii...acum vreo 3 ani...si a disparut...
Acum m-am gandit sa fac o alta prezentare,mai completa,o sa incerc sa mai adaug ce mai este de adaugat,ca as avea multe de povestit si de scris...Tonny(PSD-ul) stie...
Bara fata a fost implicata intr-un mic accident de ceva vreme,a intrat un nene de 64 de ani cu o Dacie break in lateral bara si mi-a prins si 2cm de aripa,nimic grav,dar arata asa chituita ptr ca am intarit-o cu fibra sa nu mai am probleme la fiecare pietricica,ca am garda la sol de 8cm....
Si sa mai pun cateva poze....

Radu_print 07-02-10 14:32

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
buna treaba ai facut cu masina ;)

GJ 64 GAB 07-02-10 16:08

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
Poze cu suspensia pe maşină ai?...
Sunt tare curios cum vine!...

matiu13 07-02-10 17:41

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
suspensia nu e pe masina deocamdata,asteapta caldura,la fel si vopseaua si multe altele....sa vedem,ce si cum....

matiu13 09-02-10 10:05

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
7 Attachment(s)
cu care jante ii statea mai bine? cele in 3 spite sunt pe 17,urmatoarele borbeturile A-9j,urmatoarele pe 15....

cryssl 09-02-10 12:01

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
saptispe in trei spite :D

matiu13 09-02-10 16:14

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
se misca greu cu 17...mai astept pareri...

GJ 64 GAB 09-02-10 17:33

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
Cu cele īn trei spiţe... Dar vin bine şi Borbeturile!...

cryssl 09-02-10 19:06

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
bagi al mai subtire cauiuc :D

matiu13 09-02-10 19:09

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
nu are treaba criss cu talonul anvelopei....e janta prea mare....

Flow_Flexatu 09-02-10 19:31

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
sall,stiu calibra asta, de vreo 2-3 ani,este una dintre cele mai frumoase calibre din tara;) sa ai parte de ea,numai bine:D

matiu13 09-02-10 21:11

Re: Maşina mea: Calibra--OT 13 MAT
 
salut,cred ca ne stim de pe celalalt forum...nu ai venit tu cu o cali din De si aveai unele probleme si m-ai sunat ptr sfaturi prin vara 2008?...daca nu,inseamna ca te confund....mersi ptr aprecieri,dar o sti de putin timp ca eu o am de vreo 5 ani si de vreo 4 ani intr-o stare asemanatoare...:)


All times are GMT +2. The time now is 12:50.

- Copyright 2024 4Tuning