Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   antigel e36 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/166973-antigel-e36.html)

catalin_adn 30-01-10 23:32

antigel e36
 
Salutari, cine stie ce fel de antigel ar trebui la un e36 1.8 ?
si inca ceva, imi curgea antigel pe la vasul acela mai exact pe la acea garnitura si fiind foarte frig afara am tot completat doar cu antigel concentrat vre-o 4 litri si am mers cam in jur de 1 luna jumate,am reusit sa remediez problema si am mai bagat niste apa peste, vre-o 2 litri ,are ceva ca am mers cu antigel concentrat aceasta perioada ????

sprinter 31-01-10 15:59

Re: antigel e36
 
Antigel roz.... (cred ca g11 este) nu are nimic ca ai mers cu antigel concentrat...

seliuc daniel 01-02-10 05:17

Re: antigel e36
 
daca nu a fisurat garnitura pana acum e ok dar nu e indicat concentratie peste 50%

Sparkle_81 02-02-10 07:46

Re: antigel e36
 
1 Attachment(s)
Sursa - Bmw Tis

Daniel_Toa 02-02-10 13:10

Re: antigel e36
 
Mie la service mi au recomandat albastru

mozolici_hd 04-02-10 21:46

Re: antigel e36
 
Ala roz e cel mai bun si cel mai scump.E bun ca face si racirea cum trebuie si protejeaza si instalatia

GOGU_VL 18-02-10 01:35

Re: antigel e36
 
Quote:

Originally Posted by Daniel_Toa (Post 3042082)
Mie la service mi au recomandat albastru

Normal ca albastru :lol: Roz sau rosu ce ziceti voi e pentru Renault, Fiat, Ford.....si restul.....

sprinter 18-02-10 01:40

Re: antigel e36
 
Quote:

Originally Posted by jm3k3rd3mik (Post 3097721)
Normal ca albastru :lol: Roz sau rosu ce ziceti voi e pentru Renault, Fiat, Ford.....si restul.....

Antigelu se cumpara in functie de materialul din care este facut radiatorul... nu in functie de marca:rolleyes2

GOGU_VL 18-02-10 01:45

Re: antigel e36
 
Quote:

Originally Posted by sprinter (Post 3097729)
Antigelu se cumpara in functie de materialul din care este facut radiatorul... nu in functie de marca:rolleyes2

Lucrez in ale service'ului de vreo 3ani, dar de la motorizarea de 1.6, nu conteaza din ce an, pana la M5'ul (WWW-stii de cine vorbesc), numai antigel albastru am bagat......toti clientii stiu ca Bmw necesita antigel albastru.....dar....fiecare cu parerea lui.....

sprinter 18-02-10 01:47

Re: antigel e36
 
daca tu zici...

flo_e36 18-02-10 02:15

Re: antigel e36
 
antigelul roz este pt aluminiu ,perfect pt e 36 ,atentie sa puneti apa distilata depunerile de calcar pot fi daunatoare pe termen lung pt pompa de apa si termostat

Sparkle_81 18-02-10 06:39

Re: antigel e36
 
Deci , cum ramane : roz sau albastru ?

sprinter 18-02-10 10:07

Re: antigel e36
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3097884)
Deci , cum ramane : roz sau albastru ?

Te duci foarte frumos intr un peco, cauti o sticla de antigel si vezi ce scrie pe ea, pentru ce tip de radiator e.... ca scrie, dai fuga la masina, te uiti sa vezi din ce material e facut radiatoru si iti cumperi antigelul corespunzator, nu il cumperi dupa brand sau dupa motorizare, ca iti garantez ca daca a fost vre o data schimbat radiatoru cu altceva ai dat toate problemele peste cap..

catalin_adn 18-02-10 12:29

Re: antigel e36
 
100 de pareri si care este buna?

GOGU_VL 18-02-10 12:40

Re: antigel e36
 
La noi in service, bagam in Bmw numai :arrow:
https://forum.4tuning.ro/461-dezmembr...ml#post2967063


All times are GMT +2. The time now is 00:01.

- Copyright 2026 4Tuning