Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   diferential E30 (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/165288-diferential-e30.html)

aalecutzu 22-01-10 20:42

diferential E30
 
salutare,am si eu o intrebare pt cunoscatori,se poate face un diferential normal,autoblocant?am inteles k trebuie sudat ceva in el.astept si eu niste pareri
.

SiloS@1300 24-01-10 03:26

Re: diferential E30
 
Daca il sudezi il blochezi cu totul. :))

Dar da, se poate muta "miezul" autoblocant de pe un diferential pe altul, dar este multa munca.

aalecutzu 24-01-10 14:09

Re: diferential E30
 
si dak il blochezi cu totul s sparge nu?

bimmer3 25-01-10 09:06

Re: diferential E30
 
nu se sparge, dar merge ca si caruciorul de butelii, merg ambele roti in acelasi timp, sa nu-ti faci asa pt ca o sa iesi in plop la viraje..asa se practica la drift, pt strada nu e indicat, fa un efort si ia-ti un autoblocant

SiloS@1300 25-01-10 09:08

Re: diferential E30
 
Dupa cum ti-e norocul.

https://www.youtube.com/watch?v=Ur81Gy5LPEI

https://www.youtube.com/watch?v=Q9MqCt0duo4

fastbiker 25-01-10 09:33

Re: diferential E30
 
de iesit nu iesi in plop cum spunea cineva mai sus.
se practica cu multi ani in urma sudarea diferentialului la cei care practicau off road si nu-si permiteau blocante si chiar la masinile vechi de rally si vtm.
dar nu as face o asemenea prostie pe o masina de strada,cand te lasa diferentialul pe o proba speciala..asta este se intampla,dar cand pleci si tu la plimbare si ramai cu caruta in drum nu prea se merita.

aalecutzu 26-01-10 14:34

Re: diferential E30
 
deci ca sa nu risc sa raman cu caruta-n drum n-ar trebui sa sudez.dar as putea sa il fac pt un moment de distractie.


All times are GMT +2. The time now is 13:12.

- Copyright 2026 4Tuning