Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Zona tehnica BMW (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw.html)
-   -   Ajutor schema electrica obc 7 butoane (https://forum.4tuning.ro/290-zona-tehnica-bmw/164500-ajutor-schema-electrica-obc-7-butoane.html)

gyovannyxxl 18-01-10 20:26

Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
am un bmw 325 td si a avut ceas analogic am luat de la cineva un obc cu 7 but are in spate cam 19 fire dar am legat 3 care seamana cu firele alea de au ramas de la ceasul analogic acum decat se lumina butoanele cand aprind becurile si dc apas parca pe uhr de aprinde ceasul cu 2 lini verticale si se stinge dupa cateva secunde

geoamd 18-01-10 21:37

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Ai si senzorul de temperatura exterioara la el?
Ca sa iti functioneze ocb-ul mai trebuie sa ii tragi 2 fire(sau cel putin unu daca nu ai senzorul de temperatura exterioara), nu mai stiu daca sunt numeroatati pini pe obc dar iti scriu cum se leaga:
Pin18 - plus permanent(pe asta il ai ce la ceasul analog)
Pin17 - minus(pe asta iar il ai de la ceasul analog)
Pin16 - plus iluminat(si pe asta il ai de la ceasul analog)
Pin14 - plus pe contact(pe asta trebuie sa il tragi si sa il bagi in pinul 14)
Pin12 - aici trebuie sa ii bagi unu din firele de la senzorul de temperatura exterioara,un fir de la senzor il bagi in pinul 12 si unu il legi la masa).
Daca pui o poza cu obc-ul(eu ii spun mid cu 7 butoane) cu mufa din spate iti fac eu semne cu pini care iti trebuie tie. Bafta

draagood 24-01-10 16:19

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
salut, si eu am facut acelasi lucru (am pus obc-ul cu 7 butoane in locul ceasului analogic). Obc-ul a venit cu mufa si firele siruind din el. Am legat cele 3 fire care erau pe aceleasi culori cu cele de la ceasul analogic si nu face decat sa se aprinda beculetele de iluminare cand aprinzi farurile (mod noapte). Au mai ramas vreo 6-7 fire, le leg la firele pereche pe care le gasesc in bord? Acum nici macar ceasul nu se aprinde.

geoamd 24-01-10 19:37

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Tot in mufa aia trebuie sa mai ai un fir alb cu mov, la firul asta ii tragi un plus pe contact(sau ii pui un plus permanent doar sa il incerci dar sa aprinzi fi farurile). Firele ce iti raman poti sa le izolezi sau daca ai si senzor de temperatura exterioara poti sa il legi si pe ala,tot la firele alea se poate lega un buzzer(gong) asta o sa sune cand afara ii foarte frig(nu mai stiu exact la cate minus grade).

ariciul 25-01-10 17:00

Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Care stie cum fac sa nu mai apara AM si PM de la ceasul(am obc cu 7 butoane) .Mersi

ariciul 27-01-10 21:29

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
nu stie nimeni sa imi spuna!!!!!!!

ariciul 29-01-10 21:56

Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
nu stie nimeni sa imi spuna!!!

Sparkle_81 30-01-10 00:17

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Quote:

Originally Posted by ariciul (Post 3029365)
nu stie nimeni sa imi spuna!!!

Ii scoti mufa din spate , ca sa se reseteze , iar cand fixezi ora ai sa vezi ca daca dai incontinu iti va trece pe AM sau PM

ariciul 31-01-10 11:58

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 3029720)
Ii scoti mufa din spate , ca sa se reseteze , iar cand fixezi ora ai sa vezi ca daca dai incontinu iti va trece pe AM sau PM

ok mersi mult

gyovannyxxl 01-02-10 17:56

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Quote:

Originally Posted by ariciul (Post 3033904)
ok mersi mult

sa rezolvat acum mI TREBUIE SENZORUL SI GATA MS MULT PT SCHEMA

gyovannyxxl 12-03-10 21:04

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
Quote:

Originally Posted by gyovannyxxl (Post 3039169)
sa rezolvat acum mI TREBUIE SENZORUL SI GATA MS MULT PT SCHEMA

am luat unul cu 18 butoane cum pot sa il leg?

Sparkle_81 12-03-10 23:03

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
3 Attachment(s)
Ti-am saltat niste scheme electrice din "Bentley_BMW_3-Series_Service_Manual_(e36)" , poate te ajuta la ceva .

rvaler2010 03-05-10 22:30

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
salut ! am un e39 din 2001 si asta iarna mi-a cazut senzorul de temperatura de la locul lui si nu mai stiu sa il pun la loc. l-am legat de firul de la proiector dar din cate am inteles ar trebui sa stea la locul lui ca sa indice corect. stie cineva unde este locul senzorului, in ce se prinde ?!

Gti_edition 20-10-10 10:04

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by geoamd (Post 2990825)
Ai si senzorul de temperatura exterioara la el?
Ca sa iti functioneze ocb-ul mai trebuie sa ii tragi 2 fire(sau cel putin unu daca nu ai senzorul de temperatura exterioara), nu mai stiu daca sunt numeroatati pini pe obc dar iti scriu cum se leaga:
Pin18 - plus permanent(pe asta il ai ce la ceasul analog)
Pin17 - minus(pe asta iar il ai de la ceasul analog)
Pin16 - plus iluminat(si pe asta il ai de la ceasul analog)
Pin14 - plus pe contact(pe asta trebuie sa il tragi si sa il bagi in pinul 14)
Pin12 - aici trebuie sa ii bagi unu din firele de la senzorul de temperatura exterioara,un fir de la senzor il bagi in pinul 12 si unu il legi la masa).
Daca pui o poza cu obc-ul(eu ii spun mid cu 7 butoane) cu mufa din spate iti fac eu semne cu pini care iti trebuie tie. Bafta

Mi-ai fii de mare ajutor daca mi-ai face niste semne pe poza cu firele pentru +,-,temperature sensor si + continuu. Aceeasi chestie fac si eu,am ceas analog si pun obc 7 butoane

Gti_edition 20-10-10 11:14

Re: Ajutor schema electrica obc 7 butoane
 
2 Attachment(s)
SI O POZA CU MUFA PE AMBELE PARTI
se vede exact unde are pinii.


All times are GMT +2. The time now is 22:28.

- Copyright 2024 4Tuning