Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/164358-programul-rabla-2010-comert-discounturi-conditii.html)

sunblease7 18-01-10 08:45

Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Desi inca nici macar nu au ajuns in tipografie, voucherele pentru programul Rabla au fost deja scoase la vanzare. Asadar, odata cu intrarea in vigoare a legii Ministerului Mediului, infloreste comertul din Romania - si in Mica Publicitate, dar si in mediul online.

Despre ce e vorba? Ei bine, Ministerul Mediului a propus ca din 2010 sa fie introdus un nou sistem de vouchere cu valoarea de 3.800 lei (38.000.000 lei vechi) pentru casarea masinilor mai vechi de zece ani.

Fiecare cumparator va putea, in mod invididual, sa foloseasca trei bonuri pentru achizitia unei masini noi, adica sa caseze maxim trei "batranici". Asta duce la un discount substantial -aproximativ 2700E economisiti la achizitionarea unei masini noi.

Voucherele vor fi tiparite la Imprimeria Nationala, iar proprietarulului unei masini rable ii va fi inmanat direct de la Remat, cand merge cu masina la casat. Potrivit reprezentantilor Ministerului Mediului, acestea vor fi eliberate incepand cu luna februarie a acestui an.

Totodata, in 2010 Ministrul Mediului si-a propus sa atinga targetul de 60.000 masini noi vandute. Daca va reusi sau nu, ramane de vazut.

hirig 21-01-10 16:06

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Deci, sa intelegem ca ori cine poate sa duca 3 rable, si sa primeasca vouchere? Sau is si conditii, de pilda, trebe sa ai macar o masina inscrisa pe nume sau de genu? din auzite....

akileon 21-01-10 20:09

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
voucherele nu sunt nominale , poti duce 3 fara probleme

hirig 21-01-10 22:51

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Suna grozav, fata de cel vechi, in care ai scos 900E, ce e ala? comparat cu pretul unui masini noi...

dna85 25-01-10 15:58

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Am si eu o intrebare:
poate ma ajuta cineva cu informatiile necesare
o masina veche de peste 10 ani , care a fost radiata de 2 ani...intra in acest program?
Daca da ...care este procedura?
Nu am prea multe cunostiinte cu privire la acest program...si am o masina radiata de 2 ani...care nu este in stare de functionare (bineinteles) si as profita de acest program daca este posibil.
Va rog ajutati-ma.
Va multumesc

hirig 25-01-10 16:07

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Quote:

Originally Posted by dna85 (Post 3013555)
Am si eu o intrebare:
poate ma ajuta cineva cu informatiile necesare
o masina veche de peste 10 ani , care a fost radiata de 2 ani...intra in acest program?
Daca da ...care este procedura?
Nu am prea multe cunostiinte cu privire la acest program...si am o masina radiata de 2 ani...care nu este in stare de functionare (bineinteles) si as profita de acest program daca este posibil.
Va rog ajutati-ma.
Va multumesc

Treaba e, ca nu cred ca va intra, ca tu lai radiat, pt motivele tale, ideea aici e sa radiezi acum, pt programul rabla. mai ales ca era si de 2 ani...dar incearca, nu ai ce pierde.

dna85 25-01-10 16:09

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
si unde incerc?
unde primesc toate informatiile de care am nevoie?

hirig 25-01-10 16:11

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
dute la REMAT! fier vechi, acolo te pot ajuta, ca de la ei ai nevoie tu sa ceri hartii ca e masina radiata, ca cu ei e facut contractul programului rabla...

stuntman 26-01-10 20:33

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Quote:

Originally Posted by dna85 (Post 3013604)
si unde incerc?
unde primesc toate informatiile de care am nevoie?

:cry:
daca e radiata nu mai ai ce face cu ea, cu parere de rau.

stuntman 26-01-10 20:38

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
masina o duci la rabla numai daca iei o masina noua,daca nu te intelegi cu cineva sa iti iei banii pe bon,cei de la remat nu te primesc cu masina daca nu ai o hartie de la dealer ca iti cumperi masina,daca nu fix 0 cu masina.

stuntman 26-01-10 20:44

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
majoritatea au inteles ca te duci la remat fara sa iti iei o masina noua si ei iti dau bonul de 38000000 pe rabla pe care sa-l vinzi,nu e asa,numai daca te duci cu cineva care isi cumpara masina noua sa-i cedezi bonul si el sa-ti dea cati bani te-ai inteles, asta e procedura sigur,daca va ajuta cu ceva.

hirig 26-01-10 21:11

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Ofer o rabla pt program, pt 700Euro. inmatriculat. numai bun pt program!

stuntman 27-01-10 09:15

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
un vaucher se vinde cu maxim 10 mil,omu scapa de rabla si celalalt isi face yreaba cu bonul.

hirig 27-01-10 10:34

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
am incercat si eu :))

bogdyMND 27-01-10 16:17

Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
 
Ce-mi plac mie astia de cer bani multi pe rable, crezand ca o sa sara cu banu cineva.
Cel ce da masina (rabla) nu castiga nimic. Doar ca se scapa de ea.
Dc ar fi incercat sa o vanda, nu prea ar avea succes, pentru ca la banii aia (300 euro) nimeni nu vrea sa faca actele (inmatricularea). Doar dc accepti sa o vinzi si sa ramana pe numele tau (mare greseala).
Asa primesti aceeasi bani (10-12 mil) si o dai sigur.


All times are GMT +2. The time now is 03:02.

- Copyright 2026 4Tuning