![]() |
Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Desi inca nici macar nu au ajuns in tipografie, voucherele pentru programul Rabla au fost deja scoase la vanzare. Asadar, odata cu intrarea in vigoare a legii Ministerului Mediului, infloreste comertul din Romania - si in Mica Publicitate, dar si in mediul online.
Despre ce e vorba? Ei bine, Ministerul Mediului a propus ca din 2010 sa fie introdus un nou sistem de vouchere cu valoarea de 3.800 lei (38.000.000 lei vechi) pentru casarea masinilor mai vechi de zece ani. Fiecare cumparator va putea, in mod invididual, sa foloseasca trei bonuri pentru achizitia unei masini noi, adica sa caseze maxim trei "batranici". Asta duce la un discount substantial -aproximativ 2700E economisiti la achizitionarea unei masini noi. Voucherele vor fi tiparite la Imprimeria Nationala, iar proprietarulului unei masini rable ii va fi inmanat direct de la Remat, cand merge cu masina la casat. Potrivit reprezentantilor Ministerului Mediului, acestea vor fi eliberate incepand cu luna februarie a acestui an. Totodata, in 2010 Ministrul Mediului si-a propus sa atinga targetul de 60.000 masini noi vandute. Daca va reusi sau nu, ramane de vazut. |
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Deci, sa intelegem ca ori cine poate sa duca 3 rable, si sa primeasca vouchere? Sau is si conditii, de pilda, trebe sa ai macar o masina inscrisa pe nume sau de genu? din auzite....
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
voucherele nu sunt nominale , poti duce 3 fara probleme
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Suna grozav, fata de cel vechi, in care ai scos 900E, ce e ala? comparat cu pretul unui masini noi...
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Am si eu o intrebare:
poate ma ajuta cineva cu informatiile necesare o masina veche de peste 10 ani , care a fost radiata de 2 ani...intra in acest program? Daca da ...care este procedura? Nu am prea multe cunostiinte cu privire la acest program...si am o masina radiata de 2 ani...care nu este in stare de functionare (bineinteles) si as profita de acest program daca este posibil. Va rog ajutati-ma. Va multumesc |
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Quote:
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
si unde incerc?
unde primesc toate informatiile de care am nevoie? |
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
dute la REMAT! fier vechi, acolo te pot ajuta, ca de la ei ai nevoie tu sa ceri hartii ca e masina radiata, ca cu ei e facut contractul programului rabla...
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Quote:
daca e radiata nu mai ai ce face cu ea, cu parere de rau. |
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
masina o duci la rabla numai daca iei o masina noua,daca nu te intelegi cu cineva sa iti iei banii pe bon,cei de la remat nu te primesc cu masina daca nu ai o hartie de la dealer ca iti cumperi masina,daca nu fix 0 cu masina.
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
majoritatea au inteles ca te duci la remat fara sa iti iei o masina noua si ei iti dau bonul de 38000000 pe rabla pe care sa-l vinzi,nu e asa,numai daca te duci cu cineva care isi cumpara masina noua sa-i cedezi bonul si el sa-ti dea cati bani te-ai inteles, asta e procedura sigur,daca va ajuta cu ceva.
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Ofer o rabla pt program, pt 700Euro. inmatriculat. numai bun pt program!
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
un vaucher se vinde cu maxim 10 mil,omu scapa de rabla si celalalt isi face yreaba cu bonul.
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
am incercat si eu :))
|
Re: Programul Rabla 2010 - Comert, discounturi si conditii
Ce-mi plac mie astia de cer bani multi pe rable, crezand ca o sa sara cu banu cineva.
Cel ce da masina (rabla) nu castiga nimic. Doar ca se scapa de ea. Dc ar fi incercat sa o vanda, nu prea ar avea succes, pentru ca la banii aia (300 euro) nimeni nu vrea sa faca actele (inmatricularea). Doar dc accepti sa o vinzi si sa ramana pe numele tau (mare greseala). Asa primesti aceeasi bani (10-12 mil) si o dai sigur. |
| All times are GMT +2. The time now is 03:02. |
- Copyright 2026 4Tuning