Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Opel tuning (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning.html)
-   -   Club Corsa C (https://forum.4tuning.ro/136-opel-tuning/160465-club-corsa.html)

26WRC 25-12-09 14:02

Club Corsa C
 
sfaturi,pareri,opinuii.laude,multumiri intre posesorii de corsa c:D

alexu_bad_boy 30-12-09 11:47

Re: Club Corsa C
 
eu sunt foarte foarte multumit de a mea......voi????

maariusz 26-11-10 22:49

Re: Club Corsa C
 
salut!
ma bag si eu in seama, cumparai o corsa acum 2 luni (septembrie 2010)
nu prea stiu ce sa spun, e prima mea masina, mie mi se pare bestiala pe oras , super fasneata, in schimb afara slabuta(motor 1000) slabut, la 125km/h zgomot mare stabilitate mica... zici ca isi ia zboru'....

gigi_x 27-11-10 16:32

Re: Club Corsa C
 
Si eu am o corsa de 1000 cmc. O am de 4 ani....si sunt foarte multumit de ea.
Am luat-o din germania...tot drumul am mers 140-160 kmh (asa arata ceasul si mai mult nu putea :-) )
Am schimbat distributia si am scapat de sunetul ala ca de diesel cand se incalzeste motorul......
De 2 sapt am schimbat amortizoarele si bieletele anti ruliu....
Asta e tot ce am facut la ea in 4 ani pe partea tehnica... A tinut cu casa micuta :D
Cat despre zgomot.... Mie imi pare cea mai silentioasa masina in ture mari.... zici ca e motor electric. Bafta

maariusz 28-11-10 18:01

Re: Club Corsa C
 
[QUOTE=gigi_x; salut!
in ce a constat schimbarea distributiei si cam cat a costat?
ce consum are corsa ta?

Andrei M 28-11-10 20:18

Re: Club Corsa C
 
Si eu am un Opel Corsa C si la ce motoras are(1300cmc)sunt foarte multumit de ea,trage foarte bine si se tine destul de bine la cat de "mare" e,consumul e mic,deci e o masina foarte buna pentru cine vrea o masina cu care sa-ti faci treaba.

gigi_x 29-11-10 18:05

Re: Club Corsa C
 
A costat cam 1200 ron acum 3 ani cu tot cu ulei filtre...etc
Sine ghidaj(3 erau parca), intinzator,lant,garnituri...
Consumul e de 7-8 in oras cu turatii ridicate :-P.... am eroare de sonda lamda de 1 an aproape....posibil sa mai scada cand o schimb...

Acum 2 sapt am facut un drum la munte,eram 5 in masina, am alergat-o la greu si consumul calculat a fost de 6.5...
Eu sunt multumit...

Andrei M 29-11-10 18:09

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3855296)
A costat cam 1200 ron acum 3 ani cu tot cu ulei filtre...etc
Sine ghidaj(3 erau parca), intinzator,lant,garnituri...
Consumul e de 7-8 in oras cu turatii ridicate :-P.... am eroare de sonda lamda de 1 an aproape....posibil sa mai scada cand o schimb...

Acum 2 sapt am facut un drum la munte,eram 5 in masina, am alergat-o la greu si consumul calculat a fost de 6.5...
Eu sunt multumit...

Cati km avea in bord cand ai schimbat distributia?

gigi_x 30-11-10 21:17

Re: Club Corsa C
 
Cam 125.000.... Acum am aproape 170.000 si merge brici....
Nu prea mai am timp sa ma ocup de ea...sa o fac sa mearga mai bine (curatat admisia ca e cam murdara,egr-ul, Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)
Dar oricum....sunt multumit de ea,asa cum e....

Andrei M 30-11-10 21:25

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3858869)
Cam 125.000.... Acum am aproape 170.000 si merge brici....
Nu prea mai am timp sa ma ocup de ea...sa o fac sa mearga mai bine (curatat admisia ca e cam murdara,egr-ul, Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)
Dar oricum....sunt multumit de ea,asa cum e....

Ok,Multumesc pentru raspuns!Din cate am auzit eu nu trebuie,neaparat, schimbata distributia pe lant.

tng 05-12-10 19:29

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by gigi_x (Post 3858869)
Caseta de directie sau crucea cardanica din coloana de directie...bate ceva pe acolo si nu imi dau seama care din ele e)

acelasi lucru il am si eu. chiar daca am fost la service-uri, mereu mi-au gasit altceva, dar problema persista. se simte un mic "troncanit" in volan la drum denivelat.
in rest fara probleme, consumabile si atat si la mine. motorul e 1.2 cu aproape 140k.

raul_ 19-12-10 11:02

Re: Club Corsa C
 
posesor de corsa c de un an intre timp s-a stricat, am reparato, am vandut-o si am luat alta cu AC, super multumit de consum, in general piese ieftine, distributia schimbata 500 ron manopera facuta de mine, masina cam slabuta pe afara in oras foarte placuta

Gandalf 29-12-10 18:49

Re: Club Corsa C
 
Quote:

Originally Posted by tng (Post 3873249)
acelasi lucru il am si eu. chiar daca am fost la service-uri, mereu mi-au gasit altceva, dar problema persista. se simte un mic "troncanit" in volan la drum denivelat.
in rest fara probleme, consumabile si atat si la mine. motorul e 1.2 cu aproape 140k.

Problema e caseta de directie. Mai exact o bucsa uzata din caseta. E boala grea asta la Corsa C. Se poate reconditiona (400-700 RON) sau se poate lua alta noua pe producator(cam 700 RON). Ar mai fi o a treia varianta (cea mai ieftina), despre care doar am citit, care implica o bucsa din caseta de directie de Dacie. Pare-se ca se potriveste la fix la Corsa si isi face treaba.

emperor122986 03-01-11 08:51

Re: Club Corsa C
 
Salutare. Eu am un Opel Corsa C din 2002, 1,7 Di. Per total sunt multumit la ea daca ar avea mai multi cai sa traga mai bine si ar avea o cutie de viteze mai buna ar fi perfecta, da nu le poti avea pe toate :lol: De consum sunt cel mai multumit 8) mai bine nici ca se poate, atat iarna cat si vara. Urmeaza sa o tunez un pic, adica: sonorizare mai buna, jante, vopsea, un desen ceva :oops: Mi-am pus folie neagra pe spate si arata SUPER, recomand pt toata lumea, ii imbunatateste cu mult aspectul (daca puneti,atunci puneti autorizate, va costa cam 250RON da macar nu aveti probleme nici in tara nici pe afara).

RecRecords 29-03-11 18:33

Re: Club Corsa C
 
Saltu as fi si eu interesat de un kit tuning de Opel Corsa C am rasfoit eu putin forumul dar nu prea am gasit, daca stiti ceva ati dat de ceva topic sau etc. dati un semn.Ms frumos.


All times are GMT +2. The time now is 08:38.

- Copyright 2024 4Tuning