Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   Nissan GT-R 35 vs Restul (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/159248-nissan-gt-35-vs-restul.html)

Giully4u 22-04-14 18:31

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Daca reteta succesului pentru masini super performante ar fi doar distributia pe punti, toate ar fi la fel de bune si toate ar avea 50/50.

JDV, tu chiar crezi ca BMW face seria 3/5 cu distributie pe punti 50/50 si Ferrari, Lamborghini, Porsche, McLaren si alti boschetari d`astia cu fonduri putine nu sunt in stare?

Arunca un ochi pe google sa vezi ce distributie pe punti au supercar`urile. Apoi vorbim.

JDV 22-04-14 20:11

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Atat timp cat nu este o informatie oficiala, degeaba vorbim noi despre ce era in capul lor cand au facut masina, ca este egal cu zero.

GTR 22-04-14 20:39

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5697159)
Daca reteta succesului pentru masini super performante ar fi doar distributia pe punti, toate ar fi la fel de bune si toate ar avea 50/50.

JDV, tu chiar crezi ca BMW face seria 3/5 cu distributie pe punti 50/50 si Ferrari, Lamborghini, Porsche, McLaren si alti boschetari d`astia cu fonduri putine nu sunt in stare?

Arunca un ochi pe google sa vezi ce distributie pe punti au supercar`urile. Apoi vorbim.

Decat sa te incapatanezi sa ma contrazici atat, ofera-mi raspunsul la intrebarea asta:

ce alt motiv gasesti sau obervi care sa faca GT-R-ul la fel de rapid pe pista in conditile in care are performante de drag mai slabe, are greutate mare, are raport putere/greutate mai mic, are centru de greutate mai sus.

Uite ca un GT-R se bate si cu Ferrari, si cu Porsche, si cu Lamborgini, si cu McLaren!

Eu am luat prin excludere si alt motiv nu am gasit, dar daca insiti tu sa ma contrazici, ofera tu alta explicatie!

Giully4u 22-04-14 22:51

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Sasiu foarte performant, sistem 4x4 foarte performant, electronica foarte performanta. Pentru ca sasiul e foarte bine echilibrat si are 4x4 poate sa iasa mult mai repede si mai tare din curbe. Cu rwd nu prea poti sa faci treaba asta ca faci ca titirezu.
Sunt doar banuieli, dar sigur au o pondere destul de importanta in performanta aia.

Poate 993turbo ne lamureste, ca el stie cu tehnica asta in care imi prind eu urechile.


PS: Uitasem de cutia de viteze care e setata foarte scurt pe 1-2-3-4.
PPS: Uita-te atent la ce am zis, ca nu te-am contrazis...total :D

Quote:

Daca reteta succesului pentru masini super performante ar fi doar distributia pe punti, toate ar fi la fel de bune si toate ar avea 50/50.

993turbo 23-04-14 04:39

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 5696588)
JDV se referea la fiabilitatea masinii in general, nu la calitate materialelor din interior, iar din punctul asta de vedere Lexus mictioneaza de 2 decenii pe cele 3 branduri de lux nemtesti.




Sa nu confundam competitia cu masina de serie, Peugeot, Citroen si Aston Martin au avut ani de zile si au performante sportive deosebite in motorsport, iar masinile lor comercializate sunt in coada fiabilitatii.


Referitor la Porsche 991, da, are un design superb atat interior cat su exterior, este mult mai comod, are un sasiu mai bun, dar tot nu vad de unde vine cresterea aia de 20-30% a pretului. Referitor la fiabilitate, inca nu pot sa ma pronunt, prietenul meu nu a avut nicio problema pana acum cu ea, dar nici nu a facut foarte multi km.


..Lexus mictioneaza in visele umede ale fanilor JDM. Hai sa fim onesti 1 minut. Toata cultura asta cu fiabilitatea e importata din North America. Pentru ca adevarul e ca romanul are experienta aproape 0 cu modele japoneze. Lexus? Pana acum cativa ani le puteai numara pe degete. De unde atata siguranta in afirmatii? Bazat pe ce istorie, de cati ani? Ce statistici? Sa regurgitezi ce auzi pe net e usor..Va aduceti aminte cum tipa cineva pe aici cu mitul calitatii germane? Ce surpriza, e exact aceeasi problema cu japonezele daca il intrebi pe un american. "Ie cele mai bune".. E un Opel economic la acelasi nivel de calitate cu un S class? nu, evident, cum nu e nici o Corolla la acelasi nivel cu un IS-F. Inteles? Generalizari.. sunt satul.Ca tot da caldura acum, pot sa incep sa fac poze cu cate o japoneza "fiabila" pe marginea lui 401 in fiecare zi daca vrei. Ca e si o Jetta acolo? Si Chrysler uri? etc etc ? da, ce sa zic, big surprise .. Cat despre topuri gen Consumer Report ..e o jignire a inteligentei sa mentionezi un review auto de la aia, inafara de telefoane si TV uri .. nu au dreptul sa si dea cu parerea despre o masina. Ba nu, nici macar despre un TV :))

.. si in caz ca mai sunt persoane care nu stiu, Porsche AG = modelele strict de strada, Porsche Motorsport = modelele Turbo, din seria GT (GT3/RS, GT2/RS Carrera GT) + racing cars. Si daca tot mai contesta cineva, uite aici, oficial:
"..The new series will be contested by Porsche 911 GT3 Cup cars - one of the most popular and successful race cars ever produced. Developed by Porsche for their one-make cup series worldwide, 911 GT3 Cup is based on the production 911 GT3 RS road car. In fact, the 911 GT3 Cup car is produced on the same production line as all road-going Porsche 911s. Its engine is largely identical to the production engine of the 911 GT3 RS, with the same power output of 450 bhp and the same maximum engine speed of 8,500 rpm..." Cine stie cat la % are comun un GT3RS cu un GT3 Cup , doua degete sus, dupa care arata ti mi inca un model similar, dar productie serioasa, ca si Cup ul, nu one offs ca Aston Martin N24.
Si daca e vorba de arhitectura, ca de asta vorbim aici, distributie greutate, 911 e aceeasi Marie cu alta palarie atat la street cat si la competitie.
Chiar e asa de greu de admis ca nu exista race car mai de success decat 911? Doare adevarul? De 50 de ani inca ?? Peste 20.000 de victorii confirmate oficial. De ce s ar fi incapatanat sa mai produca asa ceva? Doar aveau si masini de curse cu motor fata, si cu motor central. Dar singurul model care a mers inainte a fost 911. In multe curse de referinta, raliu, sprint, anduranta, etc etc. Numiti alt model care mai are ceva cat de cat apropiat ca numar de victorii. Si nu brand uri, modele, acelasi model adica. Ca asa are si Honda motociclete si masini de taiat iarba campioane. :)

Hai sa facem un pic de fizica mecanica/inginerie de baza. Toata lumea vrea 50% 50%, nu ? De ce? Pentru ca nu au habar :lol: . Marea majoritate vorbesc din auzite, si cand spun 50-50 se refera la distributia STATICA a masei. Care nu face nici cat o ceapa degerata cand masina e impinsa la limita aderentei. Ce conteaza e momentul polar de inertie in incarcare DINAMICA. Nu statica ! Cand incarcarea pe punti devine "just right". Nu am loc aici de ecuatii si nu am caracterele necesare oricum. Pentru ca masina se misca, are inertie, energie cinetica de translatie si rotatie, squat and dive, slip angle etc. E vie, topaie, pierde, recupereaza, urca si coboara in suspensii etc. Primeste mii de impulsuri din toate directiile tot timpul + ce i da pilotul.
Cel mai agil model matematic pentru race car este 40%-60% sau chiar mai mare depinzand de aerodinamica (raport viteze minime/maxime pe circuit si pachet aerodinamic acceptat), nu este 50% 50 % cum se bat in piept campaniile de marketing pt neinitiati. Parca i aud.. "the perfect balanced car" .."the perfect weight distribution" etc.. Bullshit, poate daca mergi sa cumperi paine cu ea.. Cand vine vorba de racing aruncati un ochi la regulile impuse in F1, ALMS (defunct), United Sportscar Racing, etc. Traiectoria masinii pe pista (ca dimensiuni fizice) nu e atat de importanta cat e traiectoria centrului de greutate (combinat cu al centrului de presiune aerodinamica) si al puntilor. Ca sa nu fac o poveste prea matematica aici, motorul spate ajuta mai mult la inscrierea pe o traiectorie fixata nu pe centrul de greutate ci pe axa fixa, Nu priviti masina ca un dreptunghi vazut de sus pe drum, masina asta are roti pozitionate in caroserie si centru de greutate. E greu sa explic fara sa desenez descompunerea pe forte, daca dati o cautare pe Google o sa gasiti sigur undeva, poate pe Trackpedia.

de pe alt forum:
"A car rotates/yaws around it's center of mass". No, it doesn't. Any car with two-wheel steering yaws around the fixed axle, in all cases the rear axle. The car's center of rotation is the rear axle. Whichever car places the most mass closest to the center of the rear axle (back to front) will be more maneuverable. In this case it looks like the 911 has more of its mass closer to the center of the rear axle, which is why the car only has to yaw half as much to turn the same amount as a normal car.

Si nu trebuie sa ma credeti pe mine. Intrebati l pe Horatiu Ionescu Cristea. Francois Delcoure. Norbert Singer. Walter Rohrl. etc etc etc. De ce au ales sa concureze cu un 911?
Pai iata de ce, si astea s "secretele" pt care 911 castiga in fata modelelor mai puternice si mai echilibrate de multe ori:
- directie mai rapida si cel mai bun feeling pt directie, fara exceptie, dat de greutatea redusa, nerelevant pe strada dar esential pentru piloti.
- cea mai buna franare, fara exceptie, la mintea cocosului, incarcarea pe punti uniforma pentru repartitie optima a incarcarii pe anvelopa
- cea mai buna tractiune la iesirea din viraj, 100%+ anti-squat adica mai multa greutate pe puntea care trebuie sa puna puterea la sol.
- capacitatea de a vira din acceleratie la unghiuri foarte mici si cu throttle input foarte redus (adica poti sa reasezi masina pe traiectoria dorita)
- motor boxer cu CG extrem de jos (plus cuplu mai bun, motor natural balansat, sunet unic, robustete)
- aerodinamica nativa extraordinara (a masinii, evident) datorita inaltimii scazute a blocului motor.

Dezavantaje: Trebuie sa stii sa conduci :)) Cei care au mai multi bani decat talent, la prima umezire de pampers (cand au exagerat cu zona de franare sau viteza la intrarea in viraj) o sa "lift" instinctual si o sa sfarseasca in balarii. Pam pam ! Back to FWD with you !
Obligatoriu sa ti schimbi stilul de condus, gume mai late sensibil pe spate, dar ideea e sa incarci toate cele 4 pete de contact cat mai echilibrat pe o curba sustinuta la viteza mare. Sau, daca iti fuge nasul inafara faci un pic de trailbraking sa incarci rotile fata inainte de apex si dupa aia stai cu ea , mentine, "no total lift". Never jump lift ! Daca esti deja pe traiectorie dar incepe sa piarda nasul adauga niste throttle, usor progresiv, si se aseaza la loc. Daca spatele incepe sa fuga poti sa reduci usor din cuplu/putere , dar cu finete, din nou, no lift ! Asta e ABC ul celor care fac Introductory Driving School la Porsche Club, Green group. LA majoritatea masinilor RWD sunt valabile principiile de mai sus dar 911 le exacerbeaza, dar sensibilitatea asta crescuta ofera mai multe avantaje dinamice, si satisfactii imense daca e folosita cum trebuie ;) Remember, "If In Doubt Go Flat Out" gluma, gluma, dar la 911 chiar functioneaza he he.

Exact acelasi principiu e folosit la Fighter uri ultramanevrabile, se numeste instabilitate DINAMICA, fiind viteze mult mai mari si mai ..3D, e nevoie de computere sa tina avionul in zbor, cu mii de corectii pe secunda, dar cand vine vorba de a brusca (in sensul bun) un viraj, tonou, picaj, etc un astfel de avion este mult superior celor clasice, stabile dinamic. Nu merita sa dam atata atentie distributiei statice, doar daca e masina de tinut in garaj /muzeu si vrei sa pui presiunea la fix in gume pentru conservare :D

Morala, daca esti Dorel care vrea sa impresioneze cu masina la liniutze si pe Magheru, stai departe de 911, in cele din urma o sa te pedepseasca. Daca esti pasionat de condus, ai un pic de talent ("simti" masina) si ai bilutze, imblanzeste bestia si o sa ai o satisfactie pe care nici un rahat de 7 s pe 1/4 mile nu o sa ti dea vreodata.. been there, done that! Si se poate invata, progresiv. De asta un 911 iti da ocazia sa inveti o viata fata de alte modele.
Zicea Clarckson cine nu a avut o Alfa nu e petrolhead, eu insa zic cine nu a condus un 911 pe pista nu e petrolhead .. nu o sa va para rau si o sa mi multumiti.. he he.

GTR 23-04-14 10:00

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by Giully4u (Post 5697277)
Sasiu foarte performant, sistem 4x4 foarte performant, electronica foarte performanta. Pentru ca sasiul e foarte bine echilibrat si are 4x4 poate sa iasa mult mai repede si mai tare din curbe. Cu rwd nu prea poti sa faci treaba asta ca faci ca titirezu.
Sunt doar banuieli, dar sigur au o pondere destul de importanta in performanta aia.

Poate 993turbo ne lamureste, ca el stie cu tehnica asta in care imi prind eu urechile.


PS: Uitasem de cutia de viteze care e setata foarte scurt pe 1-2-3-4.
PPS: Uita-te atent la ce am zis, ca nu te-am contrazis...total :D

Asa ma gandeam si eu, cum spui si tu, doar ca 991 Turbo S are un 4x4 exceptional cu Torque Vectoring, are o cutie la fel de rapida, iar faza cu etajarea este exclusa pentru ca GT-R-ul isi ia bataie din orice pozitie la drag!

http://www.zeperfs.com/duel4076-4576.htm

Si intr-adevar, la tractiune spate o greutate mai mare pe puntea spate poate sa fie un avantaj, dar .... Chiar sunt curios sa vad ce o sa poata noul M 3/4, avand tractiunea spate si repartitia cam egala, din ce stiue eu.

GTR 23-04-14 10:53

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by 993turbo (Post 5697310)
..Lexus mictioneaza in visele umede ale fanilor JDM. Hai sa fim onesti 1 minut. Toata cultura asta cu fiabilitatea e importata din North America. Pentru ca adevarul e ca romanul are experienta aproape 0 cu modele japoneze. Lexus? Pana acum cativa ani le puteai numara pe degete. De unde atata siguranta in afirmatii? Bazat pe ce ist............................................... .................................................. .................................................. .....a............................................ ..................vare :D

Morala, daca esti Dorel care vrea sa impresioneze cu masina la liniutze si pe Magheru, stai departe de 911, in cele din urma o sa te pedepseasca. Daca esti pasionat de condus, ai un pic de talent ("simti" masina) si ai bilutze, imblanzeste bestia si o sa ai o satisfactie pe care nici un rahat de 7 s pe 1/4 mile nu o sa ti dea vreodata.. been there, done that! Si se poate invata, progresiv. De asta un 911 iti da ocazia sa inveti o viata fata de alte modele.
Zicea Clarckson cine nu a avut o Alfa nu e petrolhead, eu insa zic cine nu a condus un 911 pe pista nu e petrolhead .. nu o sa va para rau si o sa mi multumiti.. he he.

Am 7 prieteni care au Lexus, sa le luam pe rand:

IS 220d - trecut de 120k de km, probleme de fiabilitate - o boxa/difuzor, a fost schimbata pe garantie.
IS220d - ~160k de km, reparatii ~800 euro -
SC430 - ~80k de km - nicio problema pana acum
Lexus LX 400H - aproape 100k de km - o problema la sistemul Hybrid rezolvata in garantie (un releu)
Lexus LX570 - 80k de km - absolut nicio problema
Inca 2 Lexususri, dar sunt noi - fara probleme normal

Acum sa luam exemplele germane:
Audi Q7 3.0 TDI - 45k de km, de 2 ori stricate ambele trape, cablu releu alternator, garnitura cauciuc usa, a aparut mica problema cutie viteze intre treapta 2 si 3.

ML500 2008 - 100k de km - 2 casete de directie, probleme sistem alimentare combustibil

X6M - 60k de km, rulment roata fata, 2 reparatii display computer, 3 reparatii far xenon dreapta fata.

BMW 525d 2010 - turbina cazuta la 45k de km

Audi A4, 2.0 d, 2008 - ~100k de km - capete bara de 2 ori, 2 bucsi pe fata si inca o reparatie, am uitat ce

Alt exemplu - Toyta mea RAV4 - 155k de km - a mancat 500 de euroi reparatii in total, fara probleme in perioada garantiei. Acum bate putin caseta de directie.

Pathfinderul - ~175k de km - a mancat reparatii de >2000 euro

BMW 535d - 200k de km - a mancat reparatii de peste 5000 euro si mai urmeaza rk cutie, adica inca 1500-2000 euro.

Deci sa o lasam moarta cu fiabilitatea celor 3 branduri de lux germane, ca nu au nicio legatura cu cu Lexus/Toyota.

Si putem sa ne bazam pr orice statistica, orice comparatie de fiabilitate, in orice tara si de pe orice continent! Toyota/Lexus, Honda/Acura, Subaru si Mazda domina topurile de fiabilitate, inclusiv cele germane (trase de par).

Eu iti pun aceeasi intrebare pe care ti-am pus-o de "n" ori si la care nu ai raspuns NICIODATA!

De ce GT-R se bate cot la cot cu 911 Turbo, Ferrari 458, Lamborghini si McLaren, cand greutatea, raportul de putere/greutate, acceleratia, centrul de greutate sunt in favoarea celorlalti !?

Asteptam in continuare un raspunsul tau!

JDV 23-04-14 14:13

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
As putea sa adaug si eu Bmw seria 6 e64 4.4 V8 probleme diferential si toata electrica bordului. Murea tot bordul in mers apoi se aprindea dupa cateva secunde. 25k km

ryoraul 23-04-14 20:01

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Cand va aud ca a picat caseta de directie ai fost tu cu proprietarul sa vezi cum conduce? Poate ca aluat toate gropiel de pe drum, normal sa se stirce caseta. Spune-le celor care au probleme CU CAseta de directie sa nu tine intotdeauna volanul la maxim la viraje, sa mai lase din el ca forteaza pompa la maxim, valabil la orice masina.
Fiabilitatea mai depinde si de sofer nu exclusiv de masina, depinde cum mergi cu ea.

GTR 23-04-14 22:15

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by ryoraul (Post 5697624)
Cand va aud ca a picat caseta de directie ai fost tu cu proprietarul sa vezi cum conduce? Poate ca aluat toate gropiel de pe drum, normal sa se stirce caseta. Spune-le celor care au probleme CU CAseta de directie sa nu tine intotdeauna volanul la maxim la viraje, sa mai lase din el ca forteaza pompa la maxim, valabil la orice masina.
Fiabilitatea mai depinde si de sofer nu exclusiv de masina, depinde cum mergi cu ea.

Propietarul mi-e foarte bun prieten, este cel are are si X6M si nu-si bate joc de masina, dar nici in puf nu o tine.

Vorbim de bataie de caseta, nu are nicio legatura cu pompa, iar faza cu bracatul la maxim nu mai este valabil la masinile noi.

De ce oare caseta de directie de la Pathfinder tine, care nu ocoleste nicio groapa, care are de 2x mai multi km, care vede off-road (la limita lui si peste) de cateva ori pe an, etc.!?

Si ML-ul asta este un caz fericit, mai stiu unul (320 cdi) care in 200k de km a mancat foarte multe mii de euro!

DZ1 24-04-14 07:42

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Sincer eu sunt momentan foarte dezamagit de Nissan.....
Am facut rezervarea la un Nismo acum 8 saptamani si nici macar pana in ziua de azi nu am primit nimic de la ei.....
Nici un telefon, nici un email nici o scrisoare .....nimic!!!!
Daca acum ca client inainte de a cumpara un Nissan de 150.000 EUR nu arata interes.... ce se intampla dupa ce am cumparat masina?????

Sincer daca era un Porsche sau AMG poate mai intelegeam deoarece ei vand probabil saptamanal zeci de masini peste 150.000 EUR.....
Dar Nissan se pare ca este mai interesat sa vand Micra sau Colt......

Mai astept 2-3 saptamani si daca nu asta e...concurenta nu doarme....

GTR 24-04-14 13:44

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by DZ1 (Post 5697787)
Sincer eu sunt momentan foarte dezamagit de Nissan.....
Am facut rezervarea la un Nismo acum 8 saptamani si nici macar pana in ziua de azi nu am primit nimic de la ei.....
Nici un telefon, nici un email nici o scrisoare .....nimic!!!!
Daca acum ca client inainte de a cumpara un Nissan de 150.000 EUR nu arata interes.... ce se intampla dupa ce am cumparat masina?????

Sincer daca era un Porsche sau AMG poate mai intelegeam deoarece ei vand probabil saptamanal zeci de masini peste 150.000 EUR.....
Dar Nissan se pare ca este mai interesat sa vand Micra sau Colt......

Mai astept 2-3 saptamani si daca nu asta e...concurenta nu doarme....

Pai daca masina inca nu se vinde, cum sa o livreze!? Oficial peste tot figureaza "Pre-comanda".

2015 Nissan GT-R Nismo Starts at $151,585, On Sale in July

Read more: http://wot.motortrend.com/1402_2015_...#ixzz2znrcnrxS

DZ1 24-04-14 16:03

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by GTR (Post 5697925)
Pai daca masina inca nu se vinde, cum sa o livreze!? Oficial peste tot figureaza "Pre-comanda".l]

Pai tocmai asta e problema....nu am zis nimic de livrare, pur si simplu nici macar nu se deranjeaza sa dea un email sau o scrisoare....nimic...nici o informatie viitorilor cumparatori, ar fi culmea sa alergam cu toti pe google in speranta de a afla ceva...

Deci acum 4 luni mi-am comandat o freza noua in firma, de atunci am avut de 5-10 ori contact cu firma care o sa mi-o livreze si luna viitoare o primesc.....

Asta era un exemplu, cand vrei sa vinzi ceva, iti ti clientii aproape....

GTR 24-04-14 16:35

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
Quote:

Originally Posted by DZ1 (Post 5697978)
Pai tocmai asta e problema....nu am zis nimic de livrare, pur si simplu nici macar nu se deranjeaza sa dea un email sau o scrisoare....nimic...nici o informatie viitorilor cumparatori, ar fi culmea sa alergam cu toti pe google in speranta de a afla ceva...

Deci acum 4 luni mi-am comandat o freza noua in firma, de atunci am avut de 5-10 ori contact cu firma care o sa mi-o livreze si luna viitoare o primesc.....

Asta era un exemplu, cand vrei sa vinzi ceva, iti ti clientii aproape....

Eu cred ca nici ei nu stiu nimic oficial si sigur si nu anunta nimic de frica sa nu o dea in bara!

dar macar un mail cu "Nu v-am uitat, abea steptam sa va vina masina, etc." puteau sa-ti trimita, dar asta depinde si de la un dealer/reprezentanta la alta.

UNLORD 24-04-14 17:05

Re: Nissan GT-R 35 vs Restul
 
<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/PGGiuaQwcd8?feature=player_detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


All times are GMT +2. The time now is 23:14.

- Copyright 2024 4Tuning