Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   POLL CEA MAI BUNA MOTORINA (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/157849-poll-buna-motorina.html)

MRKXMI 09-12-09 09:10

POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Ola!

Revin cu o veche discutie despre motorina din Romania.

Din ce stiu Petrom nu respecta normele de producere a motorinei.
De asemenea tranzactioneaza motorina catre Lukoil, iar cand ramane fara motorina o cumpara inapoi de la acestia.

Incendiul de la Arpechim se pare ca are legatura cu nerespectarea normelor si retehnologizarea liniei de productie, astfel Petrom din cate stiu in curand s-ar putea sa nici nu mai produca motorina in Romania.

Cine are informatii despre teste de carburanti poate posta aici pentru a ne ajuta sa alegem un combustibil de calitate.

Multumesc frumos!

Tzepozzz 09-12-09 10:28

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
am votat MOL pentru ca folosesc motorina de la ei de vreo 4 ani si ceva si n-am avut nici o problema cu masina.
de fiecare data cand am schimbat filtrul de motorina a fost curat.

DarkShadow 09-12-09 13:12

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Tot MOL. Nu am avut niciodata probleme cu motorina de acolo.

XoRRo 09-12-09 13:38

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
la astra folosesc mol evo diesel si nu au fost probleme... masina are 60.000 km...

am mai foslosit alto de la rompetrol de cateva ori si tot asa... fara probleme

MRKXMI 10-12-09 23:47

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
mi se pare ca motorina de la Rompetrol se consuma un pic mai repede...

saptamana aceasta un prieten mi-a spus ca o ruda a sa este inspector de calitate la Rompetrol Downstream (retail) si combustibilul de la Rompetrol urmat indeaproape de Mol ar fi cel mai bun

Ecto de la LuKoil este aceeasi marie cu o alta palarie, fiind folosit ca baza combustibilul normal la care se adauga aditivi de import, nu respecta standardele EN 590!

De asemenea nici combustibilii Petrom nu respecta aceste norme, ei nefiind amendati deoarece statul si SIF-urile detin actiuni la firma ce-si va schimba numele in Petrom OMV in curand.

apropos stiati ca in Romania este obligatoriu (conform normelor europene) sa se foloseasca 5% combustibili bio?

combustibilii bio sunt in general autorii infundarii injectoarelor, acestia fiind mai protectivi cu turbina din cauza vascozitatii si capacitatii de lubrifiere, dar mai nocivi pentru injectoare datorita capacitatii crescute de coagulare

acum ma gandesc cine foloseste mai mult biocarburanti in reteta in Romania, pentru ca nu mi-as dori sa alimentez de la ei...

P.S.: o fi castigat Prigoana proiectul pentru fabrica de bio? :D

sa curga motorina de calitate!!! :D

DarkJEDI 14-12-09 19:03

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
rompetrol e de departe cea mai buna, pe langa faptul ca e de calitate si ca motoru merge vizibil mai usor sunt si singurii din romania ce au cifra cetanica de 55. motoarele cu o compresie mare o pot folosi bine.

_anaconda_ 14-12-09 19:12

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Top-ul calitatii se pastreaza si la benzina ? Adica Rompetrol > Petrom ?

OMV pe unde e pozitionat ?

Spark 16-12-09 00:07

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
parerea mea e ca petrom si omv ar trebui puse separat, desi toata lumea zice ca au aceeasi benzina/motorina
personal mi se pare ca omv peste petrom, cel ptuin din cate am prins eu

spiderweb03 05-01-10 01:45

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Votez Rompetrol, mi se pare cea mai buna, petrom si lukoil sucks (cu lukoil mi s-a oprit motorul odata in mers---am gasit apa in filtrul de motorina)

Laptiucu 05-01-10 13:47

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
eu am votat petom. nu am avut nici o problema pana acum. ce-i drept ca nici cu rompetrol nu am simtit masina mai "slaba"

the red passion 11-01-10 20:30

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Am votat Rompetrol,o consider cea mai OK.

ionut_cluj 12-01-10 15:56

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Rompetrol e 100% cea mai buna motorina la ora actuala. 80% din motorina disponibila in Romania e euro 3 cu acte de euro 5.

dolb 12-01-10 15:59

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
Rompetrol este cea mai buna! Petrom mi-a creeat probleme !
ALTO rullz.

MRKXMI 07-09-10 21:50

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
feriti-va 2-3 luni de petrom!

brownshark 07-09-10 21:53

Re: POLL CEA MAI BUNA MOTORINA
 
DA' DE CE ?


All times are GMT +2. The time now is 20:34.

- Copyright 2024 4Tuning