Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Dacia (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia.html)
-   -   Vreau si eu un mic ajutor!!!! (https://forum.4tuning.ro/307-discutii-dacia/157353-vreau-mic-ajutor.html)

Thomas Everywhere 06-12-09 17:42

Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Saluta baieti!!
De curand am venit si eu in tara ca sunt sarbatorile si pana voi pleca vreau sa stiu daca exista cumva vreun muzeu cu modelele fabricate de Dacia pana in prezent ma gandesc ca ar trebui sa aibe stiti cumva daca se afla asa ceva prin Pitesti sau in alta parte? as fi tare curios sa vad acele capodopere de masini ca mi-au placut ca am avut si eu! Va multumesc!

andi_cimpean 07-12-09 10:40

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 2867095)
Saluta baieti!!
De curand am venit si eu in tara ca sunt sarbatorile si pana voi pleca vreau sa stiu daca exista cumva vreun muzeu cu modelele fabricate de Dacia pana in prezent ma gandesc ca ar trebui sa aibe stiti cumva daca se afla asa ceva prin Pitesti sau in alta parte? as fi tare curios sa vad acele capodopere de masini ca mi-au placut ca am avut si eu! Va multumesc!

La Fabrica de la Colibasi. Este cate-un exemplar din fiecare masina produsa.

Thomas Everywhere 07-12-09 14:26

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2868740)
La Fabrica de la Colibasi. Este cate-un exemplar din fiecare masina produsa.

Deci la Mioveni-Colibasi unde e uzina sunt si modelele produse de Dacia de atatia ani pana astazi. Ok chiar am sa dau o fuga pana acolo :) Multumesc, daca mai stiti si alte informatii va rog nu ezitati:) Multumesc!

andi_cimpean 07-12-09 18:28

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 2869316)
Deci la Mioveni-Colibasi unde e uzina sunt si modelele produse de Dacia de atatia ani pana astazi. Ok chiar am sa dau o fuga pana acolo :) Multumesc, daca mai stiti si alte informatii va rog nu ezitati:) Multumesc!

Din pacate nu avem un muzeu cu toate masinile produse de Romania si este pacat.

Thomas Everywhere 07-12-09 18:32

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2870141)
Din pacate nu avem un muzeu cu toate masinile produse de Romania si este pacat.

:(:( adica Dacia 1310, Dacia Papuc, Dacia SuperNova, Solenza nu s-a pastrat din acestea cate un exemplar? pacat acelea faceau parte dintr-o amintire a marcii, astia de la Dacia chiar nimic n-au fost in stare si ei sa realizeze, macar muzeu, poze nu sunt pe net, nimic :( e o marca care a produs masini, dar fara sa fie publicat nimic despre ele sau sa vad ceva produs de ei in realitate...sa inteleg ca acolo la Mioveni in momentul de fata imi arata doar Logan si Sandero...ea astea m-am saturat de ele si aici unde stau, toata ziua le vezi pe strada. Fiecare marca de masini detine cate-un muzeu propriu cu modelele produse, Volvo are toate masinile produse de cand s-a infintat si pana astazi, de la masini, camioane, tractoare, utilaje, autobuze, etc...si Saab la fel. Dezamagitor din partea Dacia!

b08ygs 07-12-09 22:21

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
dezamagitor dar adevarat..... asa e la noi, tot ce e frumos se distruge si se calca in picioare ca asa este natia noastra, nu stim sa pretuim ce avem mai frumos si mai drag este mai frumos sa le ducem la remat si sa scapam de ele in favoarea unui logan sau straineza(am vazut cateva poze de pe vremea lui ceausescu cand se construia la greu in bucuresti, in fiecare poza existau dacii 1300 1100, ca sa ne intelegm era full peisajul de astfel de maini, daca le mai gasesc le voi posta) ....... te rog frumos daca ajungi la Mioveni fa si tu poze si posteaza aici, as fi mai mult decat recunoscator:D

Thomas Everywhere 07-12-09 22:41

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
asa o sa fac totus o sa ma duc sa fac un drum asa de curios, dar nu-mi vine sa cred ca conducerea Dacia si Renault n-au pastrat nimic din modelele produse pana la venirea lui Logan. Unde e Dacia aia berlina care a iesit din 2004, unde e pick-up care a iesit in 2006 din fabricatie si altele, le-au dus la remat? :O:O ce jenant...pacat de masinile alea, chiar mi-au placut, mai mult ca o supernova, solenza si logan....1310 chiar a fost faina masina! romani fara pic de suflet!

andi_cimpean 07-12-09 22:49

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 2871022)
asa o sa fac totus o sa ma duc sa fac un drum asa de curios, dar nu-mi vine sa cred ca conducerea Dacia si Renault n-au pastrat nimic din modelele produse pana la venirea lui Logan. Unde e Dacia aia berlina care a iesit din 2004, unde e pick-up care a iesit in 2006 din fabricatie si altele, le-au dus la remat? :O:O ce jenant...pacat de masinile alea, chiar mi-au placut, mai mult ca o supernova, solenza si logan....1310 chiar a fost faina masina! romani fara pic de suflet!

Ai inteles gresit!

Ti-am zis in primul post ca exista un astfel de muzeu Dacia.

In al doilea post am scris ca din pacate nu exista un muzeu cu TOATE masinile facute de Romania (Aro, Oltcit, Raba, TV, Saviem si multe altele...)

yonutz85 08-12-09 01:11

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 2870967)
dezamagitor dar adevarat..... asa e la noi, tot ce e frumos se distruge si se calca in picioare ca asa este natia noastra, nu stim sa pretuim ce avem mai frumos si mai drag este mai frumos sa le ducem la remat si sa scapam de ele in favoarea unui logan sau straineza(am vazut cateva poze de pe vremea lui ceausescu cand se construia la greu in bucuresti, in fiecare poza existau dacii 1300 1100, ca sa ne intelegm era full peisajul de astfel de maini, daca le mai gasesc le voi posta) ....... te rog frumos daca ajungi la Mioveni fa si tu poze si posteaza aici, as fi mai mult decat recunoscator:D

Le ducem la remat pentru ca`s depasite moral si tehnic. Sa recunoastem,un Logan sau o straineza si de acum 15 ani sunt si la propriu si la figurat la decenii distanta de batrana 1300-1310.
Era full peisajul de asa ceva pentru ca erau singurele diponibile,importuri nema;)

Thomas Everywhere 08-12-09 13:57

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 2871042)
Ai inteles gresit!

Ti-am zis in primul post ca exista un astfel de muzeu Dacia.

In al doilea post am scris ca din pacate nu exista un muzeu cu TOATE masinile facute de Romania (Aro, Oltcit, Raba, TV, Saviem si multe altele...)

Pai eu am intrebat de Dacia nu de aro, raba si etc...am intrebat daca la dacia exista vechile dacii, 1310 macar astea care au fost ultima serie si papuc, supernova, solenza, daca se afla intr-un muzeu, oricum o sa dau o fuga acolo si am sa vad eu despre ce e vorba. Multumesc!

sir_sanjei 09-12-09 03:57

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
sper sa nu vb prostii dar stiu ca si ACR(Automobil Club Roman) detine cat un exemplar din primul si ultimu de dacie. adica prima 1300 scoasa din fabrica si ultima 1300 scoasa din fabrica, prima 1310 iesita si ultima 1310 iesita.... etc.
de altfel si fabrica tre sa aibe cate un exemplar din modelul fiecarei dacii produse.
daca ma insel corectatima.

andi_cimpean 09-12-09 21:51

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by Thomas Everywhere (Post 2872263)
Pai eu am intrebat de Dacia nu de aro, raba si etc...am intrebat daca la dacia exista vechile dacii, 1310 macar astea care au fost ultima serie si papuc, supernova, solenza, daca se afla intr-un muzeu, oricum o sa dau o fuga acolo si am sa vad eu despre ce e vorba. Multumesc!

Garantat nu vei veni degeaba. Te asigur ca in holul receptiei, la Uzinele Dacia, ai ce admira.

Quote:

Originally Posted by sir_sanjei (Post 2874431)
sper sa nu vb prostii dar stiu ca si ACR(Automobil Club Roman) detine cat un exemplar din primul si ultimu de dacie. adica prima 1300 scoasa din fabrica si ultima 1300 scoasa din fabrica, prima 1310 iesita si ultima 1310 iesita.... etc.
de altfel si fabrica tre sa aibe cate un exemplar din modelul fiecarei dacii produse.
daca ma insel corectatima.

Este posibil sa aiba si ACR-ul cateva exemplare. Fabrica nu stiu sigur daca are fiecare exemplar in parte, dar stiu ca are destule.

aysmen 28-12-09 17:21

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Am fost si eu curios de acelasi lucru si am trimis un mail la Vocea Clientului,iata raspunsul:

Buna ziua,
Stimate domnule *****


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca firma Dacia nu detine un muzeu propriu pentru expunerea autoturismelor marca Dacia.

Thomas Everywhere 28-12-09 18:01

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Quote:

Originally Posted by aysmen (Post 2929469)
Am fost si eu curios de acelasi lucru si am trimis un mail la Vocea Clientului,iata raspunsul:

Buna ziua,
Stimate domnule *****


Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam faptul ca firma Dacia nu detine un muzeu propriu pentru expunerea autoturismelor marca Dacia.

Sunt niste papagali jepati astia de la Dacia la fabrica la Pitesti nu ai ce vedea decat Logan, Sandero cu cifra de vanzari pe ele, 100.000, 3 milioane etc...
niste rahati, parca acum s-a lansat Dacia in 2004, restul modelelor ce-au facut cu ele?remat? halal companie. Porcaria aia de informatie mi-a dat-o si mie ei detin prostia sa zic asa si incompetenta n-am vazut ce oameni.

andi_cimpean 29-12-09 18:23

Re: Vreau si eu un mic ajutor!!!!
 
Nu au muzeu propriu zis la care sa te duci si sa platesti bilet.

Am explicat si mai sus... Exista un hol la intrare (asta din ce tin minte ca aratau pe la TV) in care sunt tinute mai multe modele de Dacia.


All times are GMT +2. The time now is 14:42.

- Copyright 2026 4Tuning