Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   project dacia B-15-JBJ (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/156905-project-dacia-15-jbj.html)

b08ygs 28-07-10 21:55

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Tu pui 130 de cai pe caroseria aia batrana? Sa nu mai zic ca nu ai frane sau suspensie adecvata.... Daca vrei sa pui motorul ala in conditiile astea eu iti recomand sa te mai gandesti.... nu o lua ca pe o insulta, consideral un sfat...

bigathebest 28-07-10 22:34

Re: project dacia B-15-JBJ
 
mane pai nu auzi k sabata ma duc sa imi iau podea noua si praguri...si knd dau motorul jos ocirum o intaresc...deci maisna nu o las asa sa cazi din ea stai linistit....ms pt sfat.....

DannY_SmekeruL 28-07-10 22:58

Re: project dacia B-15-JBJ
 
nebunule inainte sa te apuci de dat cu grund si alte alea curata tabla la luciu si apoi da cu anticoroziv.Daca tot te-ai apucat de dat jos de pe ea da si aripile fata jos si vezi ce se ascunde si pe acolo, cand o sa dai jos asa zisul pod pedalier o sa vezi ca e mancat si contrapragul.Deci gandestete bine daca bagi bani in ea sau nu.
PS: A ta arata mai rau la tabla decat vechea mea dacie :(

bigathebest 29-07-10 11:28

Re: project dacia B-15-JBJ
 
pai arata..tu tot ai mai peticito tata de vreo 7 ani km asa...nu ia mai facut nimic...dimineatza iam pus conducta si tampuru si am termminat puntea...mai pe seara sa ma chinui sa prind cablu de frana...nu stiu daca o sa mearga.....

bigathebest 29-07-10 13:32

Re: project dacia B-15-JBJ
 
da chair aveti idee daca merge cablu' de la frana de mana atasat la tamburi mari...ca masina a avut tamburi mici....??

b08ygs 29-07-10 15:43

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Iti trebuie cablu pentru tamburi mari, daca nu ma insel de breack:) oricum cablu de la tamburi mici nu o sa fie indeajuns:)

bigathebest 29-07-10 15:56

Re: project dacia B-15-JBJ
 
pai am un brek in curte si dupa ala am laut tamburi...:D....deci o sa iau si cablu':))ms frumos...

Puya_BSX 30-07-10 07:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Frumos succes in continuare 8)

bigathebest 30-07-10 08:37

Re: project dacia B-15-JBJ
 
multumesc.....iam pus si cablu de frana....acuma ma mai ocup de usi..pana ma sambata cand ma duc la mosulica ala pentru praguri si podea.....

bigathebest 31-07-10 19:23

Re: project dacia B-15-JBJ
 
9 Attachment(s)
azi am fost la mosulica ala si am laut doar pragurile....podeaua o avea doar pe cea din spate..si mie imi trebe' aia din fata....ehh macar mam ales cu pragurile....in rest mici progrese...numai dau de tinichigiul care a lucrat la masinile noastre..:(..maine mergem la el sa vedem daca il gasim....aa si am mai luat de la mosulica 2 bari fata spate daca va intereseaza....

alecsutz03 03-08-10 19:52

Re: project dacia B-15-JBJ
 
tu scoti manerele in loc sa te preocupi de starea caroseriei?vezi mai intai starea lonjeroanelor...apoi trebuia sa te gandesti la motor....din cate stiu si cat m'a invatat "batranii"...sa fac caroseria franele suspensia....iar motorizarea pe ultimul loc...Trebuie sa stii cat tine masina...gandeste-te ca tu mergi cu masina...iti risti viata ...fara rost....bft

bigathebest 07-08-10 22:03

Re: project dacia B-15-JBJ
 
asta ziceam si yo..:).....ca am pus 2 poze cu motorul asta nu inseamna ca il urc pe masina acum...tabla e pe primul loc....maine poate ma duc cu tata sa ia aparat de sudura MIG....ca sa lucram calumea...cu electrodu nu merge bine gaureste....iar autogen tot nu am dat de tinichigiul nostru.....

alecsutz03 07-08-10 22:06

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Succes!Cu franele ce ai de gand?telescoapele le intaresti?lasi garda la sol mai mica?

Schweppes 08-08-10 01:56

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Bafta cu masina !
Sa.l saluti pe domnu Cristi !

Ps : Maine sti ca la ora 14.00 avem intalnire la gradina icoanei ..nu ?:D

rob3rt0 08-08-10 11:02

Re: project dacia B-15-JBJ
 
Inainte de a pune cei 130 de cai pe caroseria asta,in locul tau mai intai as umbla la suspensie ,intarituri la caroserie si macar niste discuri pe spate.Nu o spun cu rautate,dar e viata soferului in pericol.


All times are GMT +2. The time now is 03:54.

- Copyright 2024 4Tuning