Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Comunitatea globala 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/30-comunitatea-globala-4tuning.html)
-   -   Amintiri/Povestiri/Intamplari cu masinile voastre (https://forum.4tuning.ro/30-comunitatea-globala-4tuning/156452-amintiri-povestiri-intamplari-masinile-voastre.html)

no limits design 01-12-09 17:29

Amintiri/Povestiri/Intamplari cu masinile voastre
 
Banuiesc ca majoritatea celor care au permis si masina au cel putin o amintire frumoasa/amuzanta/ciudata s.a.m.d. cu masina lor sau cu o alta masina.Ideea topicului e sa povestim aici acele amintiri sau intamplari cu masinile noastre,cu alte cuvinte tot ce e putin iesit din comun sau situatii neasteptate.Sper ca ati inteles ideea topicului si cred ca in timp ce ati citit ce am scris eu pana acum deja v-ati adus aminte de o intamplare ceva.Si daca tot am venit cu ideea am sa incep eu cu prima poveste.

Acum vreo 2 luni cand mergeam spre Iasi la un moment dat am depasit un Renault Megane si in timp ce il depaseam am vazut ca la volan era o maicuta iar masina era plina de maicute.Am depasit masina normal si mi-am continuat drumul insa dupa putin timp ma depasit maicuta iar in timp ce ma depasea toate maicutele din masina(tinere bineinteles) au zambit frumos si a aprins avariile dupa ce a terminat de depasit.....eu m-am gandit ca mi-a multumit pentru ceva si am blitzat.....dupa aia am iesit din localitate si am inceput sa merg mai tare si am depasit din noul megane-ul si am aprins avariile....de data asta am depasit si am inceput sa ma indepartez...aveam vreo 140....cand ma uit in oglinda maicuta vroia sa ma depaseasca si blitza (era foarte vesela cu celelalte maicute)....bineinteles ca mi sa parut foarte amuzanta intentia maicutei si am accelerat pana am ajuns la 180km/h si maicuta inca era in spatele meu:lol: ...putin mai departe dar sa tinut dupa mine o bucata buna.Eu zic ca e destul de ciudat sa faci "liniute" cu maicutele si pentru mine e o amintire ciudata si frumoasa in acelasi timp cu masina mea.

Acum va astept si pe voi cu intamplari "ciudate"

DTH 07-12-09 16:23

Re: Amintiri/Povestiri/Intamplari cu masinile voastre
 
Eu zic ca ceea ce mi s-a intamplat mie acum cateva luni nu a fost foarte amuzant , dar ca orice povestire spusa , trebuie sa aiba un gram de amuzament ...

Eram intr-o seara cu prietenii pe afara , cand unul dintre ei a spus sa mergem pana la nic la noi in cartier sa luam niste sucuri / ceva de rontait si sa mergem acasa . Am ajuns la magazin iar eu am ramas in masina ...in fata mea era o statie de autobuze iar langa statie inca un loc liber sa zic pentru parcare ...pe trotuar , imi aprind o tigara si incep sa butonez telefonul , la circa 5 minute sa zic asa sau chiar mai putin , simt ca se misca masina ...ma uit in dreapta , nimic ...ma uit in stanga ...ce putea sa fie ? decat o domnisoara blonda , intr-un 4x4 incerca sa se urce cu masina pe mine ( pe masina mea ) ...am deschis geamu si ma uitam lung la ea sa vad ce face , femeia tot dadea in masina :)) i-am spus frumos baga marsalier si da cu spatele , nu cred ca ma auzise deoarece deschide geamu si cica " am loc " ? M-am enervat sa zic asa si i-am spus , domnisoara ...da cu spatele te rog , mi-ai lovit masina acum ce urmeaza ? sa te urci pe ea ?
Linistita , dupa 10000 de ani si-a dat seama ca trebuie sa dea cu spatele dupa care parcheaza in fata mea se da jos si vine la mine cu scuzele de rigoare ca este incepatoare , din motive personale nu am putut sa o injur sau sa fac scandal ca hai la politie :D asa ca am cazut la comun acord sa imi dea o suma de bani si sa trecem peste ...daunele nu erau mari , dimpotriva a doua zi am fost la service si mi-au indreptat in cateva minute baietii aripa si vopseaua polishata incat sa nu se mai vada nimic si acuma este oglinda ...

Morala : Nu da 4x4 pe mana unei incepatoare , ca deh se crede superioara si risti sa se urce pe orice vede mai mic /:) ....

Spark 09-12-09 13:40

Re: Amintiri/Povestiri/Intamplari cu masinile voastre
 
asa repede ... mi-am adus aminte de doua faze interesante.

prima faza e tragi-comica. tracica atunci, dar comica oarecum acum cand imi amintesc de ea. era cam acum 2 ani. am iesit seara in oras cu masina de firma (un ticozaur), pentru ca eram invitat la un local unde isi sarbatorea ziua de nastere o prietena. ajung acolo, parchez masina oarecum in fata localului. si parchez masina oblic nu paralal cu bordura, ca asa erau parcate toate masinile acolo atunci. toate bune si frumoase, ne vedem de ale noastre. mai schimbam localul dar mergem pe jos. se face seara si eu baiat cu fata zic ca oricum sunt cu masina si sa le duc pe fete acasa. deschid usa mea, bag cheia in contact (MARE PROSTIE AM FACUT) si deschid restul ushilor. in dreapta a urcat o prietena de a sarbatoritei care tocmai si-a luat permisul. eu eram in sapte si faceam putina ordine, ca aveam multe hartzoage (ca deh ... masina de agent). norocul meu e ca in momentul ala eram afara din masina pe partea soferului unde era usa deschisa, ca ce ii trece respectivei prin cap? (nimic bun .. normal) ... se gandeste sa de-a la contact cum a vazut cheia acolo. masina era in viteza 1. porneste si sare bordura, in fractiunile alea de secunda am incercat sa sar in masina, am si reusit ... dar n-am mai reusit sa apas frana sau ceva. masina se opreste intr-un colt din zidul din fata. (norocul meu daca pot zice asa ca la 2-3 metrii mai incolo nu era zid, era perete de sticla).
in general sunt o persoana destul de calma, dar ce injuraturi a primit respectiva in momentul ala. sarbatorita care imi era o prietena buna a zis ca nu m-a vazut asa nervos niciodata. si e de inteles. dau masina in mansalier sa ma uit ce pabuge a creat. spre bucuria mea o indoitura mica in spoler, care era negru/nevopsit .. deci abia se vedea. le-am dus pe fete acasa dar respectiva nu a mai scos un cuvant desi pana atunci vorbea foarte mult.
si in ziua de azi sunt uimit cum de a putut-o trece prin cap un asemenea gand, si sa faca ce a facut. asa ca sfat personal, aveti grija cu cheile de la masina, pe unde le lasati si pe cine aveti in masina.

bun, astea fiind zise trec la a2a intamplare haioasa. intr-o seara m-am intalnit cu un prieten intr-o parcare. fiecare era cu masina lui (eu cu a lui frate-meu in momentul acela). acestea erau parcate fata in fata, dar putin decalate (deci daca porneai si mergeai drept trecea o masina pe langa alta). si-mi arata prietenul ce muzica si-a pus in masina, si ca daca dau volumul mai tare nu rezist mai mult de 20-30 de secunde. bun, intru eu in masina, inchid usa si geamurile sa nu scape aerul. si dau volumul mai tare la muzica. trebuie sa mentionez ca scaunul lui era foarte jos si lasat pe spate deci eu nu vedeam linia solului, singurul meu punct de reper era masina mea pe care o vedeam. si trec vre-o 15 secunde. si ovserv (cel putin din puctul meu de vedere) ca se misca masina mea, si ma gandeam ca nu am tras frana de mana si ca de aia a inceput sa se miste. in momentul ala eu sar afara pur si simplu din masina prietenului meu, oarecum speriat si ma uit in jur. vad ca masina mea sta locului, si ca cea care se misca era a prietenului cu muzica (ca el a lsat-o la liber si fara frana). cand m-au vazut astia cum am sarit din masina, au ras de nu au mai putut de mine, si au zis ca e de la muzica :lol:

daca imi mai amintesc o sa revin.


All times are GMT +2. The time now is 13:54.

- Copyright 2026 4Tuning