Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale.html)
-   -   o mica intrebare head-unit - amplificator (https://forum.4tuning.ro/392-discutii-generale/15634-mica-intrebare-head-unit-amplificator.html)

Max 09-04-06 23:10

o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Daca am un head-unit care pe iesirea de subwoofer este de 6,5V iar sensibilitatea sunetului de intrare la amplificator este cuprins intre 200mV si 4V are vreo problema?adica baga distorsiuni ceva... ce ar trebui sa fac in acest caz?

saxo 09-04-06 23:39

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Quote:

Originally Posted by Max
Daca am un head-unit care pe iesirea de subwoofer este de 6,5V iar sensibilitatea sunetului de intrare la amplificator este cuprins intre 200mV si 4V are vreo problema?adica baga distorsiuni ceva... ce ar trebui sa fac in acest caz?

6,5 V are dat in blana . Cum nu e bine oricum sa mergi cu volumul la maxim , nu vei avea probleme .

decibels 10-04-06 18:55

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
off topic: Ce head unit este ?

Max 14-04-06 21:41

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Quote:

Originally Posted by decibels
off topic: Ce head unit este ?

ma uitam la 2 modele de la pioneer DEH-P80MP care are 5V si mai era unu de 6,5V... nu mai stiu exact cum era. cum il regasesc il postez

pesteimputit 15-04-06 20:53

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
p8600mp ala era cel cu 6,5v

decibels 16-04-06 13:29

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Mersi, am intrebat ca eram curios sa stiu ce hu are voltaj asa mare, am auzit ca sunt cateva, dar nu stiam nici un model.

viperu 16-04-06 15:48

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Max, singura problema ar putea fi un reglaj prost.

In cazul in care nu ai experienta in reglarea sistemelor car audio, mergi la un instalator autorizat sau o persoana priceputa pentru a face reglajele la amplificator.

Cate ceva despre reglarea nivelului de intrare a amplificatoarelor poti gasi la:
http://www.bcae1.com/gaincon2.htm

Max 17-04-06 22:55

Re: o mica intrebare head-unit - amplificator
 
Quote:

Originally Posted by decibels
Mersi, am intrebat ca eram curios sa stiu ce hu are voltaj asa mare, am auzit ca sunt cateva, dar nu stiam nici un model.

nici o problema si eu credeam ca nu vad bine:))


All times are GMT +2. The time now is 18:48.

- Copyright 2026 4Tuning