Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Skoda (https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda.html)
-   -   '03 Octavia - 1.9 TDI (start tuning) (https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/154123-03-octavia-1-9-tdi-start-tuning.html)

Mytza07 17-11-09 20:29

'03 Octavia - 1.9 TDI (start tuning)
 
2 Attachment(s)
Salut dupa cum vedeti in numele topicului voi incepe lucrul la o Skoda Octavia an 2003 am pus si cateva poze sa va faceti o idee la cum arata momentan si o sa vedeti in timp evolutia acesteia mai ales pe strazile din Rm.Valcea. Pana in momentul de fata am facut putine modificari acestea fiind: Jantele M6 (aceasta avand capace din fabrica),si sistemul audio format din Amplificator Blaupunkt Gta 4 , 2 Triaxiale Blaupunkt Thx 693,2 boxe panasonic pe usile fata (nu mai retin modelul),Subwoofer Blaupunkt GTb 1200. Urmatoarele modificari care sunt in planul meu ar fi:
-folierea geamurilor
-ploape
-eleron tip vRS
-stopuri clare sau daca nu negre
-grila motor sport
-instalatie xenon + stroboscop in far
-foliat plafon (negru sau tip carbon inca nu m-am decis)
-lama spoiler fata + spate
-suspenie sport
-chip (aceasta avand doar 90 cai stock):sad:
-schimbarea evacuarii

cam astea ar fi principalele mele prioritati sunt deschis la sugestii si propuneri :D

Vyk 17-11-09 22:20

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
Eu nu as pune strobo in faruri...in afara de masinile show only nu le vad bine.
Cu evacuarea trebuie sa ai grija, sa fie un sound decent...nici prea puternic nici prea stock...ca idee daca ai auzit, imi place ce si-a pus Bodgy. E alta masina (Fabia rosie, THE red Fabia) insa suna foarte bine.

Cu foliile ai grija sa respecti avizarile RAR.

Mytza07 17-11-09 22:41

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
Folia o sa o pun la un service autorizat pentru ca nu vreau sa ma opreasca politia si sa ma puna sa trag de folia de pe geamuri :D

RideTheRiddle 17-11-09 22:42

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
Ce ciudate par jantele alea cu semnu de la skoda pe ele :))

pune si tu niste poze o idee mai explicite te rog frumos si daca se poate sa fie masina curata si mai bine :D

Mytza07 17-11-09 22:59

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
ok maine fac niste poze noi cu jantele curate si cat se poate si cu masina asta daca reusesc sa imi fac timp ...... Jantele aveau inainte in centru un scris si am zis sa ii pun semnele de la skoda....

Mytza07 28-11-09 18:42

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
3 Attachment(s)
Dupa cum v-am promis am revenit cu schimbari si poze noi. Am reusit saptamana asta sa foliez geamurile.....si pot sa spun ca designul masinii se schimba radical partea slaba este noaptea ca nu vad absolut nimic cand dau inapoi in rest e ok.......O alta schimbare sunt stickerele de pe portiere si capacele jantelor ..... am mai conectat si la sistemul audio cele 2 triaxiale pentru ca dupa mai multe incercari de prindere acum am gasit-o pe cea mai buna.

Champion 28-11-09 19:28

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
Salut masina arata bine sa ai noroc de ea si spor la modificat, dar stickerele alea...nu dau bine pe ea fara suparare ia-le jos ca nu o avantajeaza cu nimic, mai mult o strica parerea mea, alea merg pe o japoneza sau ceva mai extrem.Niste gume cu talon mai mic si sa o lasi mai jos ii dau automat alt aspect, mai agresiv :) .In rest masina arata ok si inca o data spor la modificat.

RideTheRiddle 28-11-09 19:29

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
o suspensie sport si un talon mai mic la cauciucuri si s-ar schimba mult masina!
bafta!

Mytza07 28-11-09 20:04

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
suspensia deja o am in plan si gumele de schimbat dar gumele un pic mai tarziu ....toate la timpul lor :D si creca stickerele maine le dau jos ca din 20 de oameni 19 mi-au zis ca dau aiurea ;)

RideTheRiddle 28-11-09 20:12

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
eu nu am mai zis nimic de stickere ca m-am gandit ca sigur ti-a mai zis cienva :D
cauciucurile acum nu are rost sa le schimbi ca vine iarna si talonu mare e tocmai bun, dar ca idee de viitor, ar pune in valoare mai mult jantele

Mytza07 28-11-09 22:32

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
oricum jantele prea curand nu cred ca le schimb ca am 8 cauciucuri noi 4 de vara 4 de iarna si nu-i prea avantajos sa le schimb. :D

m3lcul 28-11-09 23:37

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
jante replica de M pe skoda....abtipilde pe usi...Singura investitie buna pe care o vad la masina asta sunt foliile, in rest... Dar na....gusturile omului.
P.S.: Sper ca ai pe masina macar o chestie din ce spui in abtipildele alea. Poate ne arati si noua ce ai de la Borla, OZ, Milotec, Sparco......

RazvanMRG 29-11-09 16:39

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
daca stii unde gasesti eleron WRC zi-mi si mie.

Vyk 29-11-09 21:07

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
Quote:

Originally Posted by Mytza07 (Post 2844533)
Am reusit saptamana asta sa foliez geamurile.....si pot sa spun ca designul masinii se schimba radical partea slaba este noaptea ca nu vad absolut nimic cand dau inapoi in rest e ok.......

Ce opacitate ai pus fata/spate? Daca vroiai sa vezi si seara nu trebuia sa pui 99% (presupun ca din astea ai pus). Folii am de gand sa pun si eu insa voi pune peste tot la fel, adica maximul permis pe fata (35% sau cat or fi) - e foarte neplacut sa conduci vara si sa te arda soarele pe ceafa (si nu numai)...dar iar e neplacut (chiar periculos) seara/noaptea sa nu vezi cat de cat prin geamuri...

Mytza07 30-11-09 18:49

Re: Skoda Octavia 1.9 TDI (start tuning)
 
le-am pus legal adica 80% pe spate si 5% pe fata :D..... noaptea atunci cad iti bate o lumina din spate vezi doar daca e intuneric in locul unde dai cu spatele nu vezi ... chiar daca se aprind becurile de marsh-arriere;)


All times are GMT +2. The time now is 05:59.

- Copyright 2024 4Tuning