Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Subwoofere (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere.html)
-   -   Cum sa imi fac incinta pt subwoofer??? (https://forum.4tuning.ro/390-subwoofere/15405-fac-incinta-pt-subwoofer.html)

Tody 05-04-06 11:24

Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Cum credeti ca este mai bine sa fac incinta pentru subwoofer, tinand cont ca mi-am luat un difuzor INFINITY KAPPA ??? Este mai buna incinta aceea rotunda gen tub sau o incinta trapezoidala??Cum sa o antifonez in interior si in exterior??Mentionez ca am un program care imi calculeaza marimea incintei automat dupa marimea si puterea difuzorului. Daca ma poate sfatui cineva cum sa fac astept raspunsuri.....cat mai multe.

Xender 06-04-06 10:12

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Quote:

Originally Posted by Tody
Cum credeti ca este mai bine sa fac incinta pentru subwoofer, tinand cont ca mi-am luat un difuzor INFINITY KAPPA ??? Este mai buna incinta aceea rotunda gen tub sau o incinta trapezoidala??Cum sa o antifonez in interior si in exterior??Mentionez ca am un program care imi calculeaza marimea incintei automat dupa marimea si puterea difuzorului. Daca ma poate sfatui cineva cum sa fac astept raspunsuri.....cat mai multe.

Ce program ai, care sa-ti calculeze dimensiunea incintei pt tub??? M-ar interesa si pe mine asa ceva.

ady0scorpion 06-04-06 12:58

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
si eu vreau programu ala

silviuGreseala 04-05-06 15:58

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
incinta pt woofer trebuie in labirint.daca imi dai si mie programu ala iti voi spune si cum se face labirintu....

vpower16v 04-05-06 19:26

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
labirint???? dar ce e asta ghicitoare?? :)....deci .....incintele nu se calculeaza dupa putere sau dimensiune sau altele ...ci dupa niste parametrii electro-mecanici sunt 3 d baza VAS,FS,QTS .....atat pt acuma ..urmatoarele in episodul urmator.:)

bad_boy2k 04-05-06 19:30

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
sau citesti cartea difuzorului si dak are o schema de incinta mergi la "sigur" pe ea...asta pentru DIY... daca vrei sa scoti totul dintr-un dif tre sa mergi la cineva care stie ce face.
vpower...labirint!!! nu stii?? pacalesti sunetul si-l faci sa se piarde pe acolo sa nu mai iasa :D:D:D (joke)

Detman 04-05-06 19:56

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
aici am pus un program ... WinISD
pentru incinte

Detman 04-05-06 20:06

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
1 Attachment(s)
am uitat sa uploadez programu ... tocmai m-am trezit :P

MaTzA 04-05-06 20:55

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
hmm.i-mi cam prind urechile in el...dar sper sa reusesc pana la urma...altul mai exista???

blak 04-05-06 21:03

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Pai iei 6 bucatzi de pal si repede le incleiezi si gata incinta :))

Detman 04-05-06 21:07

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
si eu imi prind urechile, ... dar incerc sa ii dau de cap...

vpower16v 04-05-06 21:17

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
da este destul d greu pt un novice....dar are tutorial dak nu ma insel....si acolo help.....altele mai simple nu pre mai sunt....mai complicate ...DA :) ...cred k o sa apara p forum ...nu stiu cand, probabil cand va fii finish,...un "manual" sa i zicem asa sau un fel d tutorial mai bine zis....cu si despre incinte/difuzoare...definitii si etc...pana atunci gugal ;)

vpower16v 04-05-06 21:22

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
si apropo...lasand gluma ......in anumite tipuri d montaje acustice ..incinte gen transmision line sau horn...se pot forma datorita lungimii ..niste "labirinte" dar e discutabil....bad boy2k ...am auzit...:) dar acum nu sunt sigur:) k dak vopsesti labirintul in galben.....cik se aude mai tare???:)) asa o fi?:)

bad_boy2k 04-05-06 21:24

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
1 Attachment(s)
hai ca va dau io unu mai simplu... nusu cat de bun este dar simplu este...

vpower16v 04-05-06 21:37

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
in completarea lui bad boy ...http://www.ajdesigner.com/speaker/index.php programul p kre la pus el e doar pt sealed....aici sunt si pt bass reflex si pt band pass...si au si niste tutoriale..;)....pare a fi bunicel ...e simplu...ink nu am rulat un test ..sa vad dak da si rezultate bune..

Detman 04-05-06 21:45

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
offtopic: eventual daca mai aveti programele sau de unde pot invata ce inseamna fiecare data a difuzorului in parte?? ... va rog. mi-am ales sa fac un atestat pt a 12-a despre AUDIO :)). va multumesc. PM daca puteti sa imi dai ceva siteuri sau informatii.
\scuze. :(

bad_boy2k 04-05-06 21:57

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
vpower...ms, am uitat si de celelalte :P
tocmai am facut un test cu diful 12w6v2 de la JL...ei recomanda o incinta sealed de 34.5 litri..am introdus datele..calculate...si...exact asta a dat...am fost placut surprins de el...pana si parametrii F3 si Fb corespundeau aproape perfect...
io zic ca e suficient pentru inceput

vpower16v 04-05-06 22:01

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
1 Attachment(s)
uite un dictionar d termeni...

vpower16v 04-05-06 22:07

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
iar uit :):) o sursa buna ....http://mobile.jlaudio.com/support_pages.php?page_id=141

vpower16v 04-05-06 22:09

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
ff bine bad boy ...atunci este chiar ok programul...

bad_boy2k 04-05-06 22:21

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
asta gandeam si io...efectiv am ramas portret cand am vazut rezultatele...ca aveam situ JL cu specificatiile deshis...
ma bucur ca ai pus linkul catre tutoriale...mare parte din ce stiu io in constructia de incinte provine de acolo...o excelenta sursa

vpower16v 04-05-06 22:31

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
da este ok....mai am si o sa mai urc.....dar trebuie sa le caut ..k am si acustica avansat :) si trebuie cu pasi mici....timp liber sa fie

MaTzA 05-05-06 14:28

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
vreti sa vedeti cum fac altii incintele?? >>> :D :D :D http://web.njit.edu/~cas1383/proj/main/

bad_boy2k 05-05-06 15:10

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
nu prea e impresionant... omu' a gasit o solutie pentru el, iar pe mine, unu, nu ma impresioneaza deloc... ce pot sa spun e ca eu as fi procedat altfel. tutorialul e oarecum bun pentru inceput, asta daca mergi pe fibra de sticla, ori eu cred ca fibra e folositoare doar pentru cosmetizare, baza incintei tot lemnul este...

bad_boy2k 08-05-06 13:09

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Quote:

Originally Posted by valeo
incinta de subwoofer fao dreptunghiulara din placi de pal si izoleaza pe interior cu silicon , toate ca toate dar vezi ca mai tre sa bagi si un filtru

cel mai bun material pentru incinte e MDF (medium density fiber)...
cat despre filtru...intai sa se hoatarasca omu' ce fel d incinta face...

MaTzA 08-05-06 15:57

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
eu nu am zis k am gasit solutia...am zis cum fac altii...:D dar oricum eu cred k poti sa mai furi ceva idei si de acolo...sau sa te inspiri cumva...parerea mea...

83_BND 13-02-07 13:45

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
2 Attachment(s)
salut baieti!:D
am si eu un "subwoofer" facut de mine la plesneala, 35x33,5x31,8 cu un dif
BM 25250, si numi place cum suna. se aude binisor doar in coltul camerei, si acolo mai ales vibratii. tubul de bass reflex, e in spate. si cerd ca trebuia pus in fatza. nu prea mam documentat iainte sa-l fac, si l-am cam facut degeaba.si acum vreau sa-l stric, sa fac altu, dar nam parametrii necesari calcularii incintei.
imi putzti spune cum sa-i gasesc, sau ii aveti cumva?
mersi anticipat.

saxo 13-02-07 14:14

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Asta e un difuzor de casa BOS. Da o fuga pe Maica Domnului la importatori, cere-le specificatiile difuzorului, si fa-i o cutie cum scrie in spec. Daca nu se dau dimensiuni recomandate, ii calculezi o incinta pe baza parametrilor.
Alta solutie nu exista.

Acu am vazut ca nu esti din Buc. Suna-i si cere-le documentatia pe fax sau mail.

83_BND 13-02-07 14:19

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
eu sunt din Braila. ms oricum. o sa ma duc la mag de unde l-am cumparat, sami dea mai multe date. dar se merita sa mai investesc bani in el sau sal vand asa cum e?

Baban_San 13-02-07 16:05

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
conteaza ce vrei sa faci cu acel difuzor cea mai usoara chestie ar fii sa il arunci intr-un tub :???: In legatura cu o cutie in bass reflex cu labirint ar fii ideala dar asta chiar trebuie sa o faca cineva care se pricepe la asa ceva deci nu oricine :!: . Ai putea daca vrei sa se auda hai sa zicem spre un SQL sa il pui in compresie, asta ar fii ideal dupa cum am mai spus daca vrei sa faci sistemul spre SQL. de nu baga intr-un tub si ai terminat cu el :!: :!: :!:

ReLLaXX 13-02-07 21:02

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Matza.... Esti agresiv, adica bati campii. Duritatea suspensiei NU ARE NICI O LEGATURA cu tipul de incinta optim pentru un difuzor. Exista parametrii T/S care decid asta. Chestia cu membrana e tipica "meseriasului roman" care face "rachete" dupa ochi, ca a vazut la Discovery cum se face. Daca nu ai fi apucat sa mai citesti pe aici te-as fi inteles, dar asa nu ai scuze. Ia forumul la rasfoit, lamureste-te si nu induce lumea in eroare.

Un port prost dimensionat lucreaza nul (incinta devine practic sealed) peste o anumita viteza a aerului la port. Asta ca sa nu intru in alte detalii. Cea mai buna incinta pentru un difuzor este cea care scoate maxim de randament din acesta in aplicatia dorita.

bluey 13-02-07 22:33

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Argumente impotriva folosirii unui bandpass pe auto???
Vreau sa-mi fac o incinta bandpass pentru 2 JBL P1222.
Calculata cu uniboxul iese chiar ok.
Dar astept si alte opinii.
Multumesc anticipat.

vpower16v 14-02-07 12:26

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
@matza ...cum a zis si rellaxx duritatea difuzorului nu are legatura cu tipul de incinta optim pt difuzor....asta se stabileste prin parametrii T/S si prin EBP (efficinecy bandwidth product) un coeficient ce stabileste matematic (nu practic..in unele cazuri conteaza..se poate sa nu se protriveasca ) ce tip de incinta este recomandat pt acel difuzor

EBP=Fs/Qes

EBP < 45 =>sealed
EBP 45<>65 => sealed/bassreflex
EBP >65 =>bassreflex

si apropo la sealed difuzorul are cursa mult mai mica decat la bass reflex...aerul actioneaza ca un arc si controleaza ff bine difuzorul..de ce crezi ca in SQ incinta inchisa este folosita in 99% din instalatii

MaTzA 14-02-07 13:55

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
oameni buni... de la mine din burta nu indrazneam sa spun lucrurile astea ... citisem mai demult ( cand a trebuit sa fac o incinta pt mine) pe un site , care nu mai tin minte cum era , sa va fii aratat , aceasta chestie... care mie mi-sa parut putin logica...de aceea am spus...dar acum vad ca sunt bazaconii :oops: :oops: :oops:

vpower16v 14-02-07 18:33

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
cat traim invatam.. :) ..uite ...daca luam exemplu o incinta bass reflex ,unde se stie ca acordajul este esential pt ca pe frecventa de acordaj tot sunetul este reprodus prin port...si sa zicem...ca acordam portul la 20 hz si el corect trebuia acordat la 35 hz...difuzorul va incepe sa se comporte ca in free air,adica va pierde din control si o sa inceapa sa aibe cursa ff mare..din cauza asta se si recomanda incintelor bass reflex statii cu filre infrasonice reglate la 1/4 octave sub frecventa de acordaj ..

bluey 14-02-07 18:40

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v (Post 749825)
cat traim invatam.. :) ..uite ...daca luam exemplu o incinta bass reflex ,unde se stie ca acordajul este esential pt ca pe frecventa de acordaj tot sunetul este reprodus prin port...si sa zicem...ca acordam portul la 20 hz si el corect trebuia acordat la 35 hz...difuzorul va incepe sa se comporte ca in free air,adica va pierde din control si o sa inceapa sa aibe cursa ff mare..din cauza asta se si recomanda incintelor bass reflex statii cu filre infrasonice reglate la 1/4 octave sub frecventa de acordaj ..

Sau ii faci un filtru subsonic cu bobinutza mica mica :D si condensator.
Imi raspunde si mie cineva la intrebare????
Multumesc :)

saxo 14-02-07 22:01

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Nu sunt "contraindicatii" la incintele bandpass la folosirea in masini ( daca la asta te referi ). Beleaua e ca sunt extrem de pretentioase si le poti gresi foarte usor. In plus de asta, distorsiunile nu se prea "aud", asa ca risti sa prajesti usor difuzorul.

vpower16v 14-02-07 23:09

pai daca ii faci filtru cu o bobina si condesator...una la mana...filtrele pasive pt subwoofere la puteri mari cam genereaza distorsiuni..2...panta de taiere pt filtrul descris de tine este de 12db/octava care este mica....pt un infrasonic se cere minimum 18db/octava...sau chiar 24...eu nu prea sunt adeptul filrelor pasive...dar este discutabila treaba...depinde cum sunt gandite si cine le face:):)

@bluey....din cate stiu eu..jbl in manual specifica litrajul si frecventele de acordaj pt toate incintele inclusiv band pass.....asa ca de ce sa le mai modifici tu?? mergi cu ce recomanda producatorul...in 80% din cazuri este cea mai buna solutie si cea mai usoara ....pt cei care stiu ce fac se poate imbunatatii....dar cu band pass ul nu recomand aceasta experienta...cum zice si saxo....band pass urile sunt greu de calculat/acordat si e riscant..cu ele..iti trebuie un amplificator puternic si cu wati curati ca sa nu arzi bobina..plus k sunt ff voluminoase incintele...scuze pt postul dublu

bluey 14-02-07 23:50

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
Quote:

Originally Posted by vpower16v (Post 750297)
@bluey....din cate stiu eu..jbl in manual specifica litrajul si frecventele de acordaj pt toate incintele inclusiv band pass.....asa ca de ce sa le mai modifici tu?? mergi cu ce recomanda producatorul...in 80% din cazuri este cea mai buna solutie si cea mai usoara ....pt cei care stiu ce fac se poate imbunatatii....dar cu band pass ul nu recomand aceasta experienta...cum zice si saxo....band pass urile sunt greu de calculat/acordat si e riscant..cu ele..iti trebuie un amplificator puternic si cu wati curati ca sa nu arzi bobina..plus k sunt ff voluminoase incintele...scuze pt postul dublu

Nu specifica si pentru o incinta cu 2 difuzoare cum vreau eu sa fac :(
Intr-adevar datele scoase de Unibox sunt foarte apropiate de cele recomandate de producator.
Oricum desi tu nu stii inca asta incinta o voi face la tine asa ca vei vedea de aproape ce iese :D

Inca o intrebare: este adevarat ca masina amplifica frecventele joase???
Stie cineva un site unde sunt aratate grafice in functie de configuratia masinii (sedan,hatchback,monovolum,break).
Adica daca subul meu are graficul in coborare sub 30Hz il ajuta masina ca incinta???
Sper ca m-am facut inteles.

vpower16v 15-02-07 00:14

Re: Cum sa imi fac incinta pt subwoofer???
 
ce daca nu specifica..nu este nici o problema pur si simplu dublezi volumul si porturile si gata...dar totusi e mai bine sa fie o incinta maree cu un perete despartitor..pt ca fiecare difuzor este unic...chiar daca este aceeasi marca sau model.....teoretic in masina frecventele de sub 80hz sunt amplificate cu 12db/octava deci la 40 vei avea +12db si la 20 hz +24db asta fata de raspunsul difuzorului in free air..practica difera..:) acum 1 an gasisem chiar eu un site ffff interesant care prezenta exact ec vrei tu o sa incerc mai sa dau de el.


All times are GMT +2. The time now is 02:33.

- Copyright 2024 4Tuning