Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Daewoo (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo.html)
-   -   ESPERO SAU CIELO? (https://forum.4tuning.ro/313-discutii-daewoo/152661-espero-cielo.html)

ioannes7 09-11-09 22:05

ESPERO SAU CIELO?
 
Sal,am vandut Nubira mea cea batrana(1999 :D,1,6 105CP-doar pe hartie :P) si as dori sami cumpar tot un Daewoo.Intrebarea ar fi:Cielo sau Espero?ma refer la motorizari de 1,5.astept pareri pro si contra.ms

ing3r 10-11-09 08:18

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Espero CLAR !!!
Parca exista topic dedicat pro si contra...Oricum nu prea se compara , parerea mea!

banzay 10-11-09 09:35

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Daca Nubira ta e 'cea batrana', logic ar fi sa iei ceva mai nou. Personal recomand nubira 2 sau leganza daca mai tragi un pic de finantze. Cielo ar merge un 1.5 16v, espero e ceva mai vechiuta si nu stiu daca se merita sa dai o nubira din 99 pe un espero sau cielo mai vechi...

ioannes7 10-11-09 09:40

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
mda problema e ca vreau cva mai ieftin la intretinere cat mai ales la consum.Nubira 1 nu ma scadea sub 10 la suta in oras nici mort.navea GPL si piesele se gaseau mai greu decat la cielo.

banzay 10-11-09 10:01

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Pt intretinere ieftina si motor fiabil si consum mai mic, cielo 1.5 SOHC 75hp. La DOHC (e o idee mai sprinten 85hp, daca ai grija de motor nu ar trebui sa ai probleme la el), cresc preturile de intretinere la motor, consum un pic mai mare, instalatia de gaz va trebui sa fie una mai buna... Cam la cat te gandesti sa cumperi masina?

ioannes7 10-11-09 10:10

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
2000 mai sus gasesti altceva nu cielo sau espero.o leganza cva sau nubira 2 pe la 3000-3000 si.da aleas scumpe la intretinere cum am mai zis

Dumitru Cristian 10-11-09 12:42

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Daca Nubira nu te-a multumit nu cred ca te-ar satisface mai mult Cielo sau Espero, Nubira fiind in constructie gandita sa fie peste cele aceste 2 modele.....

ioannes7 10-11-09 16:02

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
nu ca nu ma multumit ca dotari ci ca consum si pret la piese(care nu era ff scumpe dar se gaseau mai greu).despre asta e vba.

nt98adu 11-11-09 19:29

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Deci sa inteleg ca tu ai vandut Nubira cu 3000, masina care consuma destul in oras si la care intretinerea e mai scumpa si vrei sa-ti cumperi Cielo cu 2000care din start consuma mai putin, intretinerea este mult mai ieftina, ba sa mai aiba si GPL. :lol:

Sfatul meu este sa te uiti foarte bine cand cumperi Cielo-ul ala la 2000 euro!;)

vlad300 12-08-10 01:46

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
espero merge mai bn ca cielo...dar un cielo din 99+ face diferenta

ing3r 12-08-10 02:35

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Face diferenta la ce?
Exe nu, coreean nu e...Deci cu ce ar putea face diferenta?
Dintre Cielo si Espero, sa zicem stock si in aceeasi stare , eu zic ca Espero are un plus fata de Cielo...Bineinteles, vorbesc de motorizarea 1.5 16v...La restul nici nu se pune problema !
Si, in plus, atentie la Cielo fabricate la Craiova...Desi sunt an de fabricatie mai bun, au multe minusuri (dpdv calitativ) fata de cele coreene...

banzay 12-08-10 08:38

Re: ESPERO SAU CIELO?
 
Quote:

Originally Posted by vlad300 (Post 3580048)
espero merge mai bn ca cielo...dar un cielo din 99+ face diferenta

Cine zice asta? Cum ingrijesti masina asa merge.

Quote:

Originally Posted by ing3r (Post 3580083)
Si, in plus, atentie la Cielo fabricate la Craiova...Desi sunt an de fabricatie mai bun, au multe minusuri (dpdv calitativ) fata de cele coreene...

Fetele de usi urate si nu prea confortabile si... comanda geamurile intre scaune. sa renunti la 16v pt un cielo 8v ca e coreean, nu prea e ok.

Oricum ambele sunt masini pe platforme vechi, sunt destul de asemanatoare ca si conceptie, cu multe piese care se potrivesc la ambele, espero avand un plus la capitolul spatiu interior. In rest...tine de design. Deci decat cielo sau espero, mai bine o pisicuta de 1.6 inmatriculata pe bulgaria :lol: (glumesc)

inca o chestie de o zicea cineva...
Quote:

Prin 2004 am mai auzit treaba asta "decāt Cielo nou, mai bine unu de Coreea, din nooşasă".


All times are GMT +2. The time now is 06:23.

- Copyright 2026 4Tuning