Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Decspre scule (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/15115-decspre-scule.html)

avolocaru 27-03-06 20:33

Decspre scule
 
Salut! cei mai multi romani nu-si permit un tuning intr-un service auto specialzat, prin urmare incercam sa facem cate ceva prin garajele noastre inghesuite.
Sa trec la subiect!!!!! Vreau sa cumpar un pistol de vopsit si o cheie dinamometrica. Imi poate da cineva un sfat?
aaa... am uitat... masina mea e o VOLGA M21:-)

einstein1984 30-03-06 19:39

Re: Decspre scule
 
Cheie Draper, dar ai nevoie de mai multe bucati, pentru cupluri mai mari sau mai mici. Vopsitoria las-o in seama cuiva care se pricepe si are utilaje.

turbojack 30-03-06 21:29

Re: Decspre scule
 
Quote:

Originally Posted by avolocaru
Salut! cei mai multi romani nu-si permit un tuning intr-un service auto specialzat, prin urmare incercam sa facem cate ceva prin garajele noastre inghesuite.
Sa trec la subiect!!!!! Vreau sa cumpar un pistol de vopsit si o cheie dinamometrica. Imi poate da cineva un sfat?
aaa... am uitat... masina mea e o VOLGA M21:-)


Folosesc de la BETA si WURTH.Si USAG are chei dinamometrice insa nu atit de precise ca cele de la BETA sau DRAPER (care sint flebetea mea).
Pistoale de vopsit...SATA....the best.
Depinde ce vrei sa vopsesti.Si cu ce vopsea.Pt. vopsiri fara pretentii merge orice pistol de 30-80 euro (am folosit o perioada Aerografo italian,nu-i rau),important este sa aiba duza de 1.2-1.7 maxim.Duzele de 1.9-2.2 sint pt. vopsit locomotive.:)

Fugiti de sculele chinezesti cumparate in piata.Nu fac doi bani.Pt. cei ce nu au bani de scule adevarate ,recomand sa "bata" oboarele unde vor gasi batrini ce vind scule vechi dar de o calitate super;nu-i bai ca sint putin ruginite,caci sint de calitate (acum 30 de ani nu se prea cromau sculele).

Kent8 31-03-06 18:49

Re: Decspre scule
 
:) nu se cromau da clestele era cleste
intr-o zi mi-am luat un cleste de la un magazin si surpriza, cand sa scot un cui...imi pica o bucata de cauciuc de pe maner, mai scot de mai scot,...la un moment dat trebuia sa tai un cui.
surpriza....s-o modelat clestele in forma cuiului...am ramas socat
asa ca .... lucrurile vechi ...is mai bune
chiar azi am fost la expo in cluj si am vazut spitoalele sata....
o facut si-o mica demonstratie...sata zic ca is bune, dupa ce-am vazut cum am vazut
pentru cei din ploiesti in 12-15 aprilie o sa fie expo cu demonstratie sata....daca ii careva interesat.

turbojack 31-03-06 20:01

Re: Decspre scule
 
[QUOTE=Kent8]:) nu se cromau da clestele era cleste


deci cei ce nu stau bine cu banii, dar vor sa se doteze cu scule sa viziteze oboarele si sa nu se rusineze de sculele rugine ce le gasesc pe tarabe caci sint super.
Credetima ,am rupt usor chei DRAPER si BETA ,insa foarte greu cite o cheie veche ,urita si neagra gasita prin garajul tatalui meu.
SATA vopsesc singure,vopsitorul este doar un "apendice" ,insa costa de la 400 euro in sus.

hook 01-04-06 07:36

Re: Decspre scule
 
Fratilor vreti scule bune aici un site costa dar merita au garantie pe viata
www.gedore.de

hook 01-04-06 07:37

Re: Decspre scule
 
eu mi am luat cateva dar sunt foarte foarte multumit de ele.

avolocaru 08-04-06 19:35

Re: Decspre scule
 
Revin! cam tarziu c-i drept:D Mi-am luat azi un pistol de vopsit din Metro. Navite este numele dansului:lol: si face cam 1.2 mil. Nu mi-am propus sa-mi vopsesc masina cu el dar pt diverse componente de la motor cred ca e perfect. E cu rezervor deasupra.
Cat despre cheile dinamometrice.....:oops: :lol: :rolleyes2 "Scump doamna scump!!!!!" foooooaaaarte scump. Sunt hotarat sa-mi cumpar chiar daca nu-si justifica banii dar nu acum.
Merci de pareri ;)

mihai88 08-04-06 19:59

Re: Decspre scule
 
io am gasit o data(anu trecut prin octombrie) in targ o cheie dinamometrica la 1.5 mil(cred ca era furata)...deci cautati ca poate gasiti

turbojack 08-04-06 20:54

Re: Decspre scule
 
Quote:

Originally Posted by mihai88
io am gasit o data(anu trecut prin octombrie) in targ o cheie dinamometrica la 1.5 mil(cred ca era furata)...deci cautati ca poate gasiti


Cheia dinamometrica nu face 2 bani daca nu aveti si tabelul cu fortele de stringere pt. anumite componente ,ale masini ce vreti sa o reparati.(sint particulare pt. fiecare masina ).

avolocaru 16-04-06 07:09

Re: Decspre scule
 
Ba eu zic ca face. Daca strangi suruburile la o chiuloasa in mod egal, dar cu o valoare diferita de cea recomandata de producator e cu mult mai bine decat situatia in care strangi la mana pana nu mai poti si fiecare piulita are cine stie ce valoare.
Oricum adevarul e ca nu e justificat ca dai cine stie ce suma pe o astfel de cheie, daca ai o masina amarata in garaj. Cred ca si imprumutatul poate fi o solutie.

iulian2476 04-10-09 10:23

Re: Decspre scule
 
Quote:

Originally Posted by turbojack (Post 371270)
Cheia dinamometrica nu face 2 bani daca nu aveti si tabelul cu fortele de stringere pt. anumite componente ,ale masini ce vreti sa o reparati.(sint particulare pt. fiecare masina ).

Salut! Eu am vazut ca scrie chiar pe componente cu cat sa le strangi. Nu stiu daca scrie pe toate, insa pe unele scrie.

Cine are idee unde gasesc una de 1/2" si 20-200 Nm, eventual si un adaptor de 3/8"?

mobiles_de 04-10-09 17:03

Re: Decspre scule
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 2690935)
Salut! Eu am vazut ca scrie chiar pe componente cu cat sa le strangi. Nu stiu daca scrie pe toate, insa pe unele scrie.

Cine are idee unde gasesc una de 1/2" si 20-200 Nm, eventual si un adaptor de 3/8"?

:D:D:D Asta scrie pe capacul de filtru ulei de la golf fiindca se stie ca unul sau altul isi face schimbul de ulei singur...insa in alta parte nu vei vedea...nici la distributie nici la chiulasa nici la pompa diesel etc etc etc...Iar pe capacul de la ulei scrie ca sa nu vina un barbar sa mai prelungeasca cheia si cu o teava :D
In ce priveste calitatea cheilor , chrom si luciu nu inseamna calitate...eu sunt des la targuri in Germania si cumpar scule mai vechi...chiar daca sunt mai ruginite...nu deranjeaza. Hazet, Gedore, Stahlwille, Dowidat, Elora...cam astea ar fi marcile cele mai rezistente.

turbojack 04-10-09 21:30

Re: Decspre scule
 
Quote:

Originally Posted by iulian2476 (Post 2690935)
... Eu am vazut ca scrie chiar pe componente cu cat sa le strangi....

Rar vei vedea asa ceva.
Cel mai bun indrumar cu tabelul cuplului de strangere il veti gasi in AUTODATA,ce este deocamdata la indemana oricui.

luca21 12-01-11 16:28

Re: Decspre scule
 
Salut, daca aveti nevoie de vreo unealta incepand de la: bituri de surubelnita, patenti, clesti, aparate de masura, manuale pana la: aparate de sudura toate marca Draper, Elora, Laser, factura, garantie 1 an.Ma puteti contacta la 0740160757 George


All times are GMT +2. The time now is 14:10.

- Copyright 2026 4Tuning