![]() |
Decspre scule
Salut! cei mai multi romani nu-si permit un tuning intr-un service auto specialzat, prin urmare incercam sa facem cate ceva prin garajele noastre inghesuite.
Sa trec la subiect!!!!! Vreau sa cumpar un pistol de vopsit si o cheie dinamometrica. Imi poate da cineva un sfat? aaa... am uitat... masina mea e o VOLGA M21:-) |
Re: Decspre scule
Cheie Draper, dar ai nevoie de mai multe bucati, pentru cupluri mai mari sau mai mici. Vopsitoria las-o in seama cuiva care se pricepe si are utilaje.
|
Re: Decspre scule
Quote:
Folosesc de la BETA si WURTH.Si USAG are chei dinamometrice insa nu atit de precise ca cele de la BETA sau DRAPER (care sint flebetea mea). Pistoale de vopsit...SATA....the best. Depinde ce vrei sa vopsesti.Si cu ce vopsea.Pt. vopsiri fara pretentii merge orice pistol de 30-80 euro (am folosit o perioada Aerografo italian,nu-i rau),important este sa aiba duza de 1.2-1.7 maxim.Duzele de 1.9-2.2 sint pt. vopsit locomotive.:) Fugiti de sculele chinezesti cumparate in piata.Nu fac doi bani.Pt. cei ce nu au bani de scule adevarate ,recomand sa "bata" oboarele unde vor gasi batrini ce vind scule vechi dar de o calitate super;nu-i bai ca sint putin ruginite,caci sint de calitate (acum 30 de ani nu se prea cromau sculele). |
Re: Decspre scule
:) nu se cromau da clestele era cleste
intr-o zi mi-am luat un cleste de la un magazin si surpriza, cand sa scot un cui...imi pica o bucata de cauciuc de pe maner, mai scot de mai scot,...la un moment dat trebuia sa tai un cui. surpriza....s-o modelat clestele in forma cuiului...am ramas socat asa ca .... lucrurile vechi ...is mai bune chiar azi am fost la expo in cluj si am vazut spitoalele sata.... o facut si-o mica demonstratie...sata zic ca is bune, dupa ce-am vazut cum am vazut pentru cei din ploiesti in 12-15 aprilie o sa fie expo cu demonstratie sata....daca ii careva interesat. |
Re: Decspre scule
[QUOTE=Kent8]:) nu se cromau da clestele era cleste
deci cei ce nu stau bine cu banii, dar vor sa se doteze cu scule sa viziteze oboarele si sa nu se rusineze de sculele rugine ce le gasesc pe tarabe caci sint super. Credetima ,am rupt usor chei DRAPER si BETA ,insa foarte greu cite o cheie veche ,urita si neagra gasita prin garajul tatalui meu. SATA vopsesc singure,vopsitorul este doar un "apendice" ,insa costa de la 400 euro in sus. |
Re: Decspre scule
Fratilor vreti scule bune aici un site costa dar merita au garantie pe viata
www.gedore.de |
Re: Decspre scule
eu mi am luat cateva dar sunt foarte foarte multumit de ele.
|
Re: Decspre scule
Revin! cam tarziu c-i drept:D Mi-am luat azi un pistol de vopsit din Metro. Navite este numele dansului:lol: si face cam 1.2 mil. Nu mi-am propus sa-mi vopsesc masina cu el dar pt diverse componente de la motor cred ca e perfect. E cu rezervor deasupra.
Cat despre cheile dinamometrice.....:oops: :lol: :rolleyes2 "Scump doamna scump!!!!!" foooooaaaarte scump. Sunt hotarat sa-mi cumpar chiar daca nu-si justifica banii dar nu acum. Merci de pareri ;) |
Re: Decspre scule
io am gasit o data(anu trecut prin octombrie) in targ o cheie dinamometrica la 1.5 mil(cred ca era furata)...deci cautati ca poate gasiti
|
Re: Decspre scule
Quote:
Cheia dinamometrica nu face 2 bani daca nu aveti si tabelul cu fortele de stringere pt. anumite componente ,ale masini ce vreti sa o reparati.(sint particulare pt. fiecare masina ). |
Re: Decspre scule
Ba eu zic ca face. Daca strangi suruburile la o chiuloasa in mod egal, dar cu o valoare diferita de cea recomandata de producator e cu mult mai bine decat situatia in care strangi la mana pana nu mai poti si fiecare piulita are cine stie ce valoare.
Oricum adevarul e ca nu e justificat ca dai cine stie ce suma pe o astfel de cheie, daca ai o masina amarata in garaj. Cred ca si imprumutatul poate fi o solutie. |
Re: Decspre scule
Quote:
Cine are idee unde gasesc una de 1/2" si 20-200 Nm, eventual si un adaptor de 3/8"? |
Re: Decspre scule
Quote:
In ce priveste calitatea cheilor , chrom si luciu nu inseamna calitate...eu sunt des la targuri in Germania si cumpar scule mai vechi...chiar daca sunt mai ruginite...nu deranjeaza. Hazet, Gedore, Stahlwille, Dowidat, Elora...cam astea ar fi marcile cele mai rezistente. |
Re: Decspre scule
Quote:
Cel mai bun indrumar cu tabelul cuplului de strangere il veti gasi in AUTODATA,ce este deocamdata la indemana oricui. |
Re: Decspre scule
Salut, daca aveti nevoie de vreo unealta incepand de la: bituri de surubelnita, patenti, clesti, aparate de masura, manuale pana la: aparate de sudura toate marca Draper, Elora, Laser, factura, garantie 1 an.Ma puteti contacta la 0740160757 George
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:10. |
- Copyright 2026 4Tuning