![]() |
Cabluri si preamplif/headunit.
In primul rand help. Scuze daca mai exista un post asemanator cu al meu dar eu nu am gasit.Nu am vazut discutii despre cabluri pe acest forum si vreau sa stiu cam cat pierd.
1.Am un sistem de 800 RMS pe ampuri si un cablu cam subtirel ,( un kit normal de cam 1 mil cu tot cu siguranta si RCA) si am inteles ca mi-ar trebui cabluri ceva mai groase gen 8avg sau 4 avg.Inca nu am masurat in putere sa vad cat pierd din fata pana in spate(V) dar banuiesc ca stiti cam cat de groase sa fie cablurile la anumite puteri. 2.Ambele statii au sensibilitate max de 6,5 v.Headunitul e destul de destept cu HPF , LPF , iesire sub control pe nivel si inversare de faza , un eq bun ... dar iesirile sunt pe 2,2V. Vreau sa stiu daca pierd tensiune pe iesirea statiilor din cauza ca nu are suficienta tensiune de intrare. Eu stiu ca pierd putere , intrebarea e CAT. Sa stiu daca merita modificarile. Aceasta intrebare e buna si pentru cei care inca nu si-au facut un sistem dar intentioneza si sa nu se apuce sa cumpere lucruri care trebuie sa le schimbe sau sa ramana cu ele cu gandul ca ar fi putut sa faca ceva mai bun. |
Re: Cabluri si preamplif/headunit.
loool
mai omu muncii, sa o luam pe rand, daca tu ai acolo 800wrms minim un 4awg ti-ar fi necesar tu vorbesti de voltajul de pe iesirile preamplificate ale HU. Daca statia stie DOAR 6,5V atunci intr-adevar pierzi putere, dar daca statia stie intre 0,5 si 6,5v (cum ma si astept) at trebuie doar sa dai gainul mai mai mare sper ca te-ai mai lamurit |
Re: Cabluri si preamplif/headunit.
Quote:
Intrebarea mea oricum a fost cat pierd / daca pierd pe cabluri de alimentare si preamp (adica daca ampurile pot mai mult avand un preamp si o alimentare corespunzatoare).Am pus intrebarea cat special ca sa stiu daca merita anumite lucruri. De ex daca din amp de 800 daca scoate 750 pentru ca nu am cabluri / preamp bun si investitia e destul de mare , in special sa schimb headunitu nu o sa fac dar daca scot 5-600 ar trebui sa ma gandesc ce fac mai departe. Oricum merci pentru raspuns.(orice raspuns e de folos) |
Re: Cabluri si preamplif/headunit.
1 Attachment(s)
Vezi tabelul atasat .
Tu vrei sa mergi la dbdrag ?? Daca da e Ok , daca nu , posteaza la sectiunea care trebuie . |
Re: Cabluri si preamplif/headunit.
Din afirmatia 'cablu cam subtirel' nu putem sa ne dam seama cat pierzi. Sa presupunem ca ai 10AWG desi e destul de grav la puterea aia. Daca te duci pe www.bcae1.com > wire > power/voltage loss demo calculator, vei vedea ca pentru o putere teoretica debitata de 800W RMS si 10AWG pe toate traseele ai o pierdere de 2.217V si 130W la volum maxim ! Tot pe pagina wire mai ai si system power designer assistant dar trebuie sa cunosti randamentul amplificatoarelor sau macar clasa in care functioneaza. Estimativ, iti rezulta cam 4AWG la main power wire si o siguranta de 100-125A pe el !
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:39. |
- Copyright 2026 4Tuning