Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   VERSUS AUTO (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto.html)
-   -   amortizor gaz vs ulei? (https://forum.4tuning.ro/55-versus-auto/151014-amortizor-gaz-vs-ulei.html)

bmwM8 01-11-09 10:03

amortizor gaz vs ulei?
 
care dintre cele 2 amortizoare sunt mai bune, fiabile, performanta, ofera cel mai mare confort...avantaje si dezavantaje de o parte si de alta!?

cosminBalan 01-11-09 12:01

Re: amortizor gaz vs ulei?
 
Gaz - mai rigide dar mai putin fiabile.
Ulei - mai moi, mai fiabile.

Shuba88 01-11-09 14:27

Re: amortizor gaz vs ulei?
 
Vrei comfort, ia cele pe ulei, vrei sa iei fara o probleme o curba cu 100 la ora, ia-ti gaz.

300zxtt 01-11-09 15:24

Re: amortizor gaz vs ulei?
 
firmele constructoare de masini nu mai folosesc cele pe ulei. oare de ce?

makess 01-11-09 17:05

Re: amortizor gaz vs ulei?
 
la ce drumuri avem noi..ne-ar amortizoare trebuii pe baza de untura de balena, sa nu mai faramam masinile prin gropi!

Alex_cristocea 01-11-09 18:47

Re: amortizor gaz vs ulei?
 
nu asa se compara amortizoarele. Ambele tipuri de amortizoare functioneaza pe ulei si principiul este acelasi singura diferenta intre cele doua este aceea ca in rezervorul in care se detaseaza uleiul cand este comprimat amortizorul se inlocuieste aerul cu gaz pentru a oferi o performanta mai buna si o spumare mai mica a uleiului. Singurele amortizoare la care sunt diferite ca principiu de functionare sunt cele monocamerale. Acestea sunt amortizoare care contin gaz la 40 bar. Insa se intalnesc in masura foarte mica pe vehicolele de serie ( max 10%).


All times are GMT +2. The time now is 06:48.

- Copyright 2026 4Tuning