Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consumabile (https://forum.4tuning.ro/525-consumabile.html)
-   -   [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii (https://forum.4tuning.ro/525-consumabile/149801-vand-filtre-aer-caror-brevet-apartine-intrati-detalii.html)

AirFilter 25-10-09 16:24

[Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Salut !
Am deschis topicul asta pentru toti cei care isi doresc un filtru de aer care iti ridica performatele motorului cu 2-3% (in medie 4-6 CP, depinde de puterea initiala a motorului), dar care in acelasi timp vor sa isi scada consumul cu pana la 20% (intre 10% si 20%).
Stiu, o sa spuneti NU EXISTA ASA CEVA, un filtru de aer nu poate sa reduca consumul cu asa de mult.
Principiile si calitatile filtrului au fost demonstrate la 5 saloane de invetii mondiale si au fost premiate la toate.
Inventia este la OSIM.

Aur la Bucuresti Inventika
Aur la Brusseless Eureka
Argint la Geneva
Argint la Moscova
Bronz la Zagreb

Alte dovezi:
Inventia unui roman creste puterea masinii si scade consumul de carburant
Televiziunea Romānă
Adevarul - Cum să reduci consumul carburantului cu 20% - Actualitate
Inventia unui student roman creste puterea masinii si scade consumul de carburant: ZIUA
EVZ.ro -- Geniul de sub capota maşinii

Filtrele eu fost testate pe 40 de masini diferite, de la BMW 316 E36 pana la Nissan 350Z si de la Dacia 1310 Break la Toyota Corolla.

Filtrul nu trebuie schimbat decat odata la 40-50.000 km, si nu trebuie schimbat tot filtrul, ci doar materialul filtrant, care costa 20-30 RON.

Sunt producatorul si unicul distribuitor de asemenea filtre.
Pretul lor in momentul asta (inainte sa avem o linie de productie) este de 250 RON. Avand in vedere ca nu o sa trebuiasca sa il schimbati cel putin 2-3 ani de acu inainte + ca va scade consumul cu atat de mult, credeti ca merita?

Pentru cei interesati:
mail: filtersair@yahoo.com
ID: filtersair
Tel: 0747880570


Pentru Poze: http://merlinra.blogspot.com

dj_luchian 25-10-09 16:44

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
tu ai facut un singur tip de filtru ? din poze vad ca sunt mai multe, sau sunt pentru fiecare tip de motor in parte
ps: ca idee poti atasa fisele de dyno(inainte si dupa filtru) pt cei interesati mai mult de putere ;)
bafta cu inventia ta

AirFilter 25-10-09 16:52

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
O sa le atasez. in max. o sapt.
Multumesc pentru urare :)
Sunt mai multe tipuri de filtre. Exista universale, dar exista si filtre costum. Adica, dupa cum vrea cumparatorul (bineinteles nu se poate gen forma cap de cal sau cine stie ce idei traznite), fara ca ele sa isi schimbe proprietatile.

SEBASTIAN 25-10-09 18:04

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
Cred ca demonstratia de influentare a puterii se poate face pe standul dyno.
Nu am nici o parere de exprimat cu referire la faptul ca eu cred sau nu valorile vehiculate.
In primul rand observ ca de fapt nu este vorba de un filtru de aer, ci de un ansamblu, mai degraba un sistem de admisie, care printr-o geometrie speciala si o curgere a gazului calculata poate oferi efecte.
Filtrele vad ca sunt elemente standard de la un producator.
Noi am testat pana in prezent diferite tipuri de filtre si admisii pe diferite automobile, iar rezultatele au fost diferite. Nu exista o regula.

hdc77ro 25-10-09 18:07

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
salut

in primul rand felicitari. daca chiar da aceste rezultate intr/adevar e revolutionar. k&N, green si alti grei din domeniu o sa fie invidiosi.

in al doilea rand. pentru masina mea un audi a4 tfsi de 200 de cai ce im poti oferi. filtru in carcasa. (masina are turbo si in prezent green).

mistreku 25-10-09 18:29

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
au si scut de caldura? sau trag aerul asa cum e sub capota?

AirFilter 25-10-09 21:39

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
trag aerul de sub capota. filtrul praraceste aerul deci ajunge rece in motor.
multumesc pentru felicitari.
Pai pentru 200 de cai... maxim 10 CP...eu ma bag sa le vand pentru consum... puterea este ca si la filtrele sport normale. Doar nu credeti ca.. K&N mareste cu 10% puterea

SEBASTIAN 25-10-09 22:06

Re: Mai multi cai putere? Filtrul meu de aer
 
Quote:

Originally Posted by AirFilter (Post 2750462)
trag aerul de sub capota. filtrul praraceste aerul deci ajunge rece in motor.
multumesc pentru felicitari.
Pai pentru 200 de cai... maxim 10 CP...eu ma bag sa le vand pentru consum... puterea este ca si la filtrele sport normale. Doar nu credeti ca.. K&N mareste cu 10% puterea

Te rog sa te documentezi tehnic si sa nu mai faci afirmatii fara acoperire.
Inteleg ca vrei sa vinzi, dar totusi sa nu uitam ca pietele au fost pline si inca mai sunt de tot felul de bilute de pus in...(nu va ganditi la prosti), magnetei, feromoni si rezistente minune.EU sunt mai necredioncios si doresc fapte concrete nu harti si vorbe aruncate in vant.
SIncer nu cred si mai ales nu-i cred pe cei care isi fac reclama aruncand cu noroi sau poersifland nume cum este KN.

Vali_lj 26-10-09 15:05

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
parca spuneai ca esti asociat??? acum nu ma inteleg nimic. Pt cei care doriti filtrele acestea va pot da asta :

http://www.corneliugroup.ro/e107_plu...y.php?list.1.1

aici este cel care a inventat si brevetat filtrele si este din DEVA
Ps. nu stiu cine sau de ce a sters celalat tread deschis de tine.

AirFilter 26-10-09 17:50

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Nu inteleg ce nu ai inteles.
Filtrele alea sunt de vanzare, care le arati tu pe www.corneliugroup.ro
Eu le vand... deci, cine le vrea trebuie sa ia legatura cu mine.
Acum ai prins ideea?

SEBASTIAN 26-10-09 21:32

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Quote:

Originally Posted by Vali_lj (Post 2752284)
parca spuneai ca esti asociat??? acum nu ma inteleg nimic. Pt cei care doriti filtrele acestea va pot da asta :

http://www.corneliugroup.ro/e107_plu...y.php?list.1.1

aici este cel care a inventat si brevetat filtrele si este din DEVA
Ps. nu stiu cine sau de ce a sters celalat tread deschis de tine.

Cred ca din respect ar trebuii oferite teste conctrete facute cu aparate de masura. Vorbe... e plin Targul Vitan de accesorii de faci Dacia BMW si bate Lambo :lol:

mistreku 26-10-09 22:20

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2753605)
Cred ca din respect ar trebuii oferite teste conctrete facute cu aparate de masura. Vorbe... e plin Targul Vitan de accesorii de faci Dacia BMW si bate Lambo :lol:

c'mon, give the man a break! poate chiar e ceva cu filtrele astea. de ce nu aranjati mai bine sa va intalniti la MasterTuner si sa vedeti ce si cum? si asa ar fi o treaba buna si pt noi, ceilalti forumisti.

SEBASTIAN 26-10-09 22:24

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
De ce sa mergem unde spui tu cand noi avem in dotarea noastra scule profi?
http://www.legalracing.ro/forum/viewforum.php?f=153
Modul de abordare lasa mut de dorit.
Eu nu cred in vrajeli din astea cred in cifre corect relevate.
Pana nu vad imi dati voie sa nu cred?

mistreku 26-10-09 22:31

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 2753810)
De ce sa mergem unde spui tu cand noi avem in dotarea noastra scule profi?
http://www.legalracing.ro/forum/viewforum.php?f=153
Modul de abordare lasa mut de dorit.
Eu nu cred in vrajeli din astea cred in cifre corect relevate.
Pana nu vad imi dati voie sa nu cred?

cu atat mai mult atunci, daca aveti acces la un dyno e super. s-ar putea sa ai dreptate in privinta modului de abordare, insa pana la urma ne intereseaza produsul. personal, nici eu nu cred in "descoperiri epice", daca nu snt sustinute de cifre concrete, insa nici nu le desfiintez. tot ce ziceam era sa ii dati omului o sansa, poate chiar e cum zice el. pana la urma, nu vad de ce nu ar accepta un test dyno, care sa sustina cu cifre exacte noile filtre, asta cred ca ar fi reclama absoluta, si cu atat mai de incredere cu cat e facuta la voi, de o maniera impartiala.

SEBASTIAN 26-10-09 22:36

Re: [Vand] Filtre de aer al caror brevet imi apartine, intrati pentru detalii
 
Am facut asta in privat si mi s-a raspuns de genul: cine vrea sa cumpere, eu vand...
Deci daca vanzarea e pe primul loc si nu calitatea... cat despre un certificat de calitate ma indoiesc ca poate fi vorba.
Daca cumpar un KN este conform unor standarde cunoscute, la care ai acces ...
Nu desfintez nimic, cer transparenta ion ce priveste calitatile produsului, dar m-am plictisit de prezentari verbale si forumistice unde arunca cifre si ... dar in realitate...daca ai sti cate prosti detectez si la cate ma abtin sa nu ...


All times are GMT +2. The time now is 17:00.

- Copyright 2024 4Tuning