Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere" (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/149389-rm460-genesis-coupe-500-cp-v8-proaspat-intrat-facere.html)

sunblease7 23-10-09 08:43

RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
4 Attachment(s)
In ultimele saptamani am tot pandit informatii despre Rhys Millen Racing si constructia V8-ului cu motor de Hyundai Genesis. Sub numele RM460 Genesis Coupe, masina isi va face debutul oficial in cadrul SEMA, la inceputul lunii noiembrie. Ne-am rezervat, totusi, dreptul de a va oferi detalii in ceea ce priveste exteriorul.

Dupa cum am mentionat si mai devreme, motorul este un 4.6 litri Tau V8, care in mod normal se gaseste sub capota Hyundai Genesis sedan. Bancheta din spate a fost inlaturata pentru a face mai mult loc, iar V8-ul a fost "updatat" cu opt elemente individuale de acceleratie, un set de pistoane JE si un sistem de gestionare a motorului AEM - toate acestea "conlucreaza" pentru fabricarea celor 500 cp. A fost inlocuit "capacul" de la portbagaj cu o trapa din fibra de carbon.

Fiind o masina SEMA, nu exista surub care sa fi fost modificat la aceasta masina. Transmisia a fost inlocuita pentru o cutie cu 5 viteze Mendeola si un set de coilovere KW au luat locul suspensiei stock.

Speram in continuare ca RMR va transmite toata "experienta" Hyundai-ului, astfel ca in viitor isi va gasi un loc binemeritat in topul Coupe-urilor.

alex22das 23-10-09 09:20

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
arata bine bine inceputu .... sa vedem cand o sa o prezinte

YGD-sef 23-10-09 09:50

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
cred ca va fi o masina reusita!;)

Alex_D12 23-10-09 09:52

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
interesant concept.... sa vedem ce'o sa iasa :)

GTXR 23-10-09 09:52

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Chiar foarte bine ,nu incalca nici o regula ,exteriorul este decent ,nu excentric. Felicitari lor

kimi 23-10-09 09:57

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
E Hyundai si asta spune multe...
Puterea si look-ul sunt foarte tentante dar ce facem cu fiabilitatea ???

alexei89 23-10-09 11:15

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
eu aveam niste poze ale conceptului asta de mai multa vreme, inca de pe atunci imi placea, pacat ca nu le mai am sa vi le arat si voua!

cristyMB 23-10-09 12:59

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
4.6 v8 500 cp suna bine .. sa vedem ce iese :D

Orllando 23-10-09 13:30

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
cred ca o sa iasa bine!

ionut_cluj 23-10-09 13:32

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2743655)
E Hyundai si asta spune multe...
Puterea si look-ul sunt foarte tentante dar ce facem cu fiabilitatea ???

Absolut genial comentariu!!!

Vorbim despre una dintre cele mai fiabile marci la ora actuala, chestie dovedita intr-o gramada de survey-uri.
Deci, ce facem? :)

kimi 23-10-09 14:39

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)

ionut_cluj 23-10-09 16:38

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Si din cauza Hyundaiului tau, tu presupui ca toate sunt asa?
Realitatea e undeva la mijloc.

moartea16 23-10-09 19:31

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
arata minunat pru si simplu fara cuvinte
sa vedem la final ce va iesi

Geo_DXG 23-10-09 20:55

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2744377)
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)


pai bine ca ai scapat de ea, dar stiu si pe cineva care a avut 1001 probleme cu un SL, asa ca ce mai e de zis?

in general, 99%din modele iesite pe piata sunt in standarde, mai ramane 1%, de care tre sa te rogi sa nu ajunga la tine

dan_eclipse4g63t 24-10-09 08:48

Re: RM460 Genesis Coupe 500 CP V8 - Proaspat intrat in "facere"
 
Quote:

Originally Posted by kimi (Post 2744377)
Sa stii ca eu nu vorbesc din basme sau din surveyuri..
Pana acum 1 luna am avut un Hyundai Coupe cumparat in 2007 nou cu 23 mii de euro..
Crede-ma ca este o porcarie de masina...Nu am timp sa-ti enumar toate problemele avute cu aceasta masina de-a lungul celor 2 ani....

Una dintre cele mai fiabile marci ??? :lol:...NICIODATA;)

Bine punctat,cine este hyundai la capitilul masini adevarate?mai ales si la capitolul sport.:???::???::???:
nu este decat o clona care face compromisuri sa stea pe piata cu masini ieftine si optiuni multiple ca sa atraga clientii de clasa ,hai sa zicem medie.normal ca aleg hyundai in fata loganului dar atat.;););).
CAND SPUI KOREA SPUI COPIE:lol:


All times are GMT +2. The time now is 22:46.

- Copyright 2026 4Tuning