![]() |
ford focus
am si eu o intrebare! Ford focusul de 115cp tdci duratorq are curea de distributie sau e pe lant? ca unii zic ca e pe lant altii ca e pe curea altii ca e pe amandoua si ca tot se strica supapele daca se rupea cureaua chiar daca are si lant. Lamutiti-ma si pe mine va rog. Apropo cunoasteti un mecanic bun de ford ca am un suierat la acceleratii bruste si cred ca e vreo garnitura stricata. multumesc anticipat
|
Re: ford focus
Si eu sunt posesor de Ford Focus 1.8 TDCI.. si am intrebatpe la prieteni.. unii chiar avizati...unii mai putin.. raspunsurile lor fiind: distributie pe lant, in principal intre axul cu came si vibrochen; insa... pompa de injectie este pe curea...si face legatura intre axul cu came si pompa cu o rola intinzatoare pe ea. costuri: curea si rola.. vreo 4-500 mii fiecare + manopera.
Pe alte forumuri vei gasi suport la ceea ce am scris. Bafta. |
Re: ford focus
da asa este cum spune ante-scriitorul meu! focusul are :curea de distributie( care costa 680.000 lei si este 'Gate' adica foarte buna si iar rola intinzatoare1.700.000lei si este org)
:lant de distributie dar nu ai tu treaba cu el (decat daca se aude...dar asta dupa 400.000 km:lol: ) asa distributia este foarte usoara si ca pret si ca executie! eu tocmai am schimbat la focusul meu!(1.8 tddi 90 cp)si la focusul prietenului meu (1.8 tdci 115 cp) si sa stii ca nu difera nimic la curea dar se poate rola sa fie un pic altfel . Cat despre mecanic am unul de lucreaza la ei ( ford si opel)si este super il cunosc de 5 ani si am facut multe masini grele cu el, asa ca daca te mai intereseaza ma gasesti la [email protected] . Succes si ai grija de masina ca este un super! |
Re: ford focus
la tddi e pe curea...am schimbato eu..
|
Re: ford focus
Quote:
as crede ca difera si anu de fab:D As avea si eu nevoie de parerea specialistilor,la focusu meu discurile pe spate nu sunt lucioase in partea exterioara a discului pe o portiune de 1cm de jur imprejur asta inseamna ca placutele frane nu freaca acolo Mi-ar prinde bine niste sfaturi,va multumesc anticipat! Numa bine |
Re: ford focus
Detin un Focus din 2001 TDDI si la mine e pe curea ...
|
| All times are GMT +2. The time now is 02:08. |
- Copyright 2026 4Tuning