Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Volkswagen (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen.html)
-   -   Golf 1 - 1.3l benzina (https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/148672-golf-1-1-3l-benzina.html)

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:16

Golf 1 - 1.3l benzina
 
10 Attachment(s)
Golf mk1 ..... readus la viata:P:)....
Vara asta am intrat in posesia unui Golf mk1...pe care incerc sa il reconditionez intr-o oarecare masura.... dupa buget si posibilitati....
Motorul este de 1.3 benzina....masina este din 1975...
cam atat pt inceput ...o sa pun cateva poze si pe rand o sa amintesc ce s-a lucrat pana acum

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:30

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
5 Attachment(s)
dupa cum se observa in poze masina avea ceva rugina...podeaua a fost inlocuita aproape complet precum si contraaripile din fata si inca cateva bucatele pe ici pe colo....Partea buna este ca pragurile si lonjeroanele erau inca destul de solide si masina nu s-a incovoiat:P

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:43

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
11 Attachment(s)
Pt ca mecanic sa fie in regula am schimbat discurile de frana fata, placutele, cablurile de la frana de mana si aproape toate conductele de frana , mai ales cele spate erau ruginite rau si una era rupta precum si un disc nou de ambreaj

Dupa o lunga perioada de asteptare masina era in sfarsit pregatita pt noua infatisare...tot ce mai trebuia era sa ...stiu eu ...indrept cateva ondulati ...putin kit (vreo 4 kg:)) ) .... cateva ciocane.....multa munca si pregatire pt vopsire

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:47

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
10 Attachment(s)
asta cu tablaria...dar nu puteam neglija motoru ..pana la urma aspectul conteaza si sub capota.....

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:52

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
7 Attachment(s)
rezultatul final.....la motoru....parerea mea ...destul de bine....:)
astept parerea voastra

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:56

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
10 Attachment(s)
da stiu furtuele de la motoru arata destul de aiurea... daca cineva stie vreo metoda sa le readuc stralucirea de odinioara sa ma anunte....
Intre timp momentul adevadului vobsirea

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 12:59

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
Pt moment cama atat....acum urmeaza partea cand toate incep sa se lege ... acum se simte satisfactia si obti rezultat pt toata munca depusa.....mai am mult de lucru si sper ca in final sa obtin exact ceea ce mi-am planuit...
Astept idei propuneri si ...desigur inevitabilele comentari rautacioase...:P

sandueugeniu 19-10-09 13:12

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
Pina acum imi place ce ai facut o sa iasa frumos.Bafta cu proiectul si sa o vedem la sfirsit.

BULLDOG 19-10-09 13:26

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
Felicitari pentru rabdarea de care dai dovada. Din pacate eu nu am avut atata, si nici la fel de mare buget ca tine, dar stiu ce inseamna. Bafta cu proiectu si sper sa fie inca un mk1 frumos pe strazi! Il lasi original, sau ce planuri ai cu el ?

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 13:29

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
Quote:

Originally Posted by BULLDOG (Post 2731974)
Felicitari pentru rabdarea de care dai dovada. Din pacate eu nu am avut atata, si nici la fel de mare buget ca tine, dar stiu ce inseamna. Bafta cu proiectu si sper sa fie inca un mk1 frumos pe strazi! Il lasi original, sau ce planuri ai cu el ?

poi il las original....ma gandeam sa il fac sa arate ca un gti....adica grila cu dunga rosie ornamentele pe aripi si buza din fata... si cand imi permite bugetu.... ceva jante si o las mai jos ca acum e putin cam inalta...insa tre sa am jantele prima data ca sa stiu cat de jos:P

BULLDOG 19-10-09 13:37

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
Quote:

Originally Posted by DoCToRuL_Mihai (Post 2731987)
poi il las original....ma gandeam sa il fac sa arate ca un gti....adica grila cu dunga rosie ornamentele pe aripi si buza din fata... si cand imi permite bugetu.... ceva jante si o las mai jos ca acum e putin cam inalta...insa tre sa am jantele prima data ca sa stiu cat de jos:P

Numa bine! Imi place ca ne adunam cat mai multi proprietari de mk1!

brosko 19-10-09 15:37

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
felicitari pentru cea ce ai facut pana acum bafta in continuare cu proiectul si sa auzim numai de bine;)

88RED 19-10-09 16:54

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
feliciari pt realizarea de pana acuma, si ma bucur ca a ajuns ceva din vechiul meu golf care la mine nu ar fi arata niciodat asa de bine abea astept sa il vad prin oras

skyllo 19-10-09 17:34

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
frumos proiectu bafta cu masina

DoCToRuL_Mihai 19-10-09 19:18

Re: VW Golf mk1 1.3l-benzina
 
multumesc tuturor pt sprijinul acordat ... va urez si eu bafta cu proiectele voastre ...:P:)


All times are GMT +2. The time now is 23:38.

- Copyright 2024 4Tuning