Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dacia tuning (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning.html)
-   -   Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan (https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tuning/148520-elemente-caroserie-fibra-pt-dacia-logan.html)

andreitentean 18-10-09 14:20

Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Cativa dintre voi poate ati observat o schimbare de aspect a Logan-ului SKN.
Asta pentru ca la etapele de VTM de la Ranca si Resita masina a alergat cu elemente de caroserie din fibra pe care am decis sa nu le vopsim pana nu ajung la forma finala de potrivire si montare si pentru ca cei interesati sa poata vedea piesele "la crud".

Greutatile pieselor din fibra sunt mult mai mici decat a celor din tabla.
Capota motor si porbagaj sunt prevazute cu toate sistemele de prindere originale, gen prindere pt balamale si cui de inchidere, iar pentru portbagaj ciar si gaura pentru iala de inchidere.
Usile fata sunt o copie identica, se poate monta oglinda originala, manerul de deschidere si inchiderea centralizata, acel bandou de plastic exterior, au sinele pentru geamuri si prinderi pentru macaralele de deschidere, noi folosim chiar sistemul de deschidere electric.
Usile spate au toate prinderile de mai sus mai putin sinele pentru geam si muchiile pentru chederele de geam deoarece noi am montat geamuri de lexan si nu am considerat ca cineva ar fi interesat de deschiderea geamurilor spate.

Capota motor 3,4 kg vs 12 kg
Capota portbagaj 3 kg vs 14 kg
Portiera fata 5,5 kg vs 25 kg
Portiera spate 4,9 kg vs 19 kg

Pretul este de 450 de euro / piesa. Pentru o comanda completa pretul este de 400 de euro.

Atasez poze.

andreitentean 18-10-09 14:22

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
4 Attachment(s)
Poze cu Loganul SKN.

andi_cimpean 18-10-09 22:59

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Foarte tare, ceea ce ati facut la SKN!

Cate kg s-au scazut?

andreitentean 18-10-09 23:02

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Cam 80 de kg.
Uite aici si un film cand masina nu avea usi sau capote si am avut chef de plimbari.

https://www.youtube.com/watch?v=_2ji288jQRc

andi_cimpean 18-10-09 23:06

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2730699)
Cam 80 de kg.
Uite aici si un film cand masina nu avea usi sau capote si am avut chef de plimbari.

https://www.youtube.com/watch?v=_2ji288jQRc

Acum cred ca se simte mai bine in demaraje...

Rollcage-ul ala a incarcat ceva masina...dar ati usurat-o acum cu fibra.

Daca ai posibilitatea ai putea sa faci niste poze la usi, cum arata pe interior?

andreitentean 19-10-09 00:16

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Sigur.
Cu prima ocazie.

Alejandro 28-10-09 00:50

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
70 kg au toate piesele stoc, iar cele din fibra 16.8. Diferenta enorma de greutate. Ar fi indicat ca si soferii ce folosesc masina in uz zilnic sa mearga pe o astfel de conversie, dat fiind faptului ca raportul putere/greutate creste in favoarea puterii, iar consumul va fi unul sensibil mai mic, cu 200, 300 grame pe fiecare suta de km - zic eu in 4-5 revizii piesele schimbate si-au facut treaba, avantaj mai mare si cel mai mare vazut de mine - NU VA MAI RUGINII IN VECI. - In alta ordine de idei va trebui trecut in Casco pt siguranta sporita.
Bafta la vanzare.

andi_cimpean 28-10-09 11:18

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 2757564)
70 kg au toate piesele stoc, iar cele din fibra 16.8. Diferenta enorma de greutate. Ar fi indicat ca si soferii ce folosesc masina in uz zilnic sa mearga pe o astfel de conversie, dat fiind faptului ca raportul putere/greutate creste in favoarea puterii, iar consumul va fi unul sensibil mai mic, cu 200, 300 grame pe fiecare suta de km - zic eu in 4-5 revizii piesele schimbate si-au facut treaba, avantaj mai mare si cel mai mare vazut de mine - NU VA MAI RUGINII IN VECI. - In alta ordine de idei va trebui trecut in Casco pt siguranta sporita.
Bafta la vanzare.

Daca ii adauga si rollcage, da, altfel risca sa se faca pate, de la cea mai mica tamponare.

SEBASTIAN 08-11-09 15:26

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Quote:

Originally Posted by andreitentean (Post 2729021)
Cativa dintre voi poate ati observat o schimbare de aspect a Logan-ului SKN.
Asta pentru ca la etapele de VTM de la Ranca si Resita masina a alergat cu elemente de caroserie din fibra pe care am decis sa nu le vopsim pana nu ajung la forma finala de potrivire si montare si pentru ca cei interesati sa poata vedea piesele "la crud".

Greutatile pieselor din fibra sunt mult mai mici decat a celor din tabla.
Capota motor si porbagaj sunt prevazute cu toate sistemele de prindere originale, gen prindere pt balamale si cui de inchidere, iar pentru portbagaj ciar si gaura pentru iala de inchidere.
Usile fata sunt o copie identica, se poate monta oglinda originala, manerul de deschidere si inchiderea centralizata, acel bandou de plastic exterior, au sinele pentru geamuri si prinderi pentru macaralele de deschidere, noi folosim chiar sistemul de deschidere electric.
Usile spate au toate prinderile de mai sus mai putin sinele pentru geam si muchiile pentru chederele de geam deoarece noi am montat geamuri de lexan si nu am considerat ca cineva ar fi interesat de deschiderea geamurilor spate.

Capota motor 3,4 kg vs 12 kg
Capota portbagaj 3 kg vs 14 kg
Portiera fata 5,5 kg vs 25 kg
Portiera spate 4,9 kg vs 19 kg

Pretul este de 450 de euro / piesa. Pentru o comanda completa pretul este de 400 de euro.

Atasez poze.

Ar fi interesant de vazut cum ai facut cantarirea.
Personal nu cred in valorile oferite de tine.
Eu am masurat o usa si ea cantareste 15,5KG nicidecum 25.Asta pentru fata si tot asa si la alte piese...
Te rog sa ne afisezi modul de cantarire nu credem in vorbe.

andreitentean 08-11-09 16:02

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Stii tu, mie nu prea imi pasa ce crezi tu. Te asigur ca nu am cantarit folosind un cantar de 2 lei pt cartofi. Au fost cantarite atat pisele finite cat si in timpul fabricarii, cantitatea de rasina, de intaritor si greutatea tesaturii. A fost comandata cea mai usoara tesatura per metru patrat.
E putin mai complicat decat in curtea scolii, in campionatul national deviteza in coasta competitia este acerba, noi am castigat grupa H2. Te asteteam si pe tine ca sa fi carne de tun. Cineva trebuie sa iasa si ultimul.
Piesele originale au fost cantarite complet echipate, asta era si ceea ce ne interesa pt ca urma sa le echipam folosind geamuri de lexan, balamale mai usoare pt ca greutatea e mai mica, fara mecanisme de deschidere si fara chedere.

SEBASTIAN 08-11-09 16:49

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Demonstreaza ceea ce spui.
Nu cred ca usa echipata cantareste 25kg si deaemenea nu cred ca are cat spui tu cea de fibra de ... echipata.
Masoara si pune exact.

andreitentean 08-11-09 21:34

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
MASINA CAMPIOANA LA GRUPA H2 asta demonstreaza ca usile sunt usoare.

Cine vrea sa se convinga poate oricand sa faca o vizita la sediul nostru, tu nu esti binevenit.

Alejandro 08-11-09 21:38

andreitentean - frumos ar fi de am putea toti sa fim mai prietenosi - nu inteleg de ce atatea rivalitati. Amandoi sunteti profesionisti si tu Andrei si tu Seby - pe Andrey l-am vazut live alergand (lucru care il facea foarte bine) asteptam la fel si de la tine Seby - incercati sa formati un fel de club al Loganelor - sa se vada ca si Dacia e masina de competitie nu numai VW sau alte marci cu traditie.

ca sa ii raspund lui Seby - daca nu e cu suparare - o usa cu electronica (full options) e mai grea decat cele care le ai tu din fabrica -cele stock

SEBASTIAN 08-11-09 21:53

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
Quote:

Originally Posted by Alejandro (Post 2791286)
ca sa ii raspund lui Seby - daca nu e cu suparare - o usa cu electronica (full options) e mai grea decat cele care le ai tu din fabrica -cele stock

Nu te-am intrebat nimic.
Daca vrei te rog sa cantaresti o usa completa, eventual poe componente si sa ne comunici rezultatul.
Eu am facut asta si am obtinut altceva decat ceea ce vad ca se sutine aici de autorul postului.
https://forum.4tuning.ro/134-dacia-tu...ml#post2783058

Alejandro 08-11-09 21:54

Re: Elemente de caroserie din fibra pt Dacia Logan
 
nu m-ai intrebat tu nimic seby, am zis sa raspund eu in locu lui Andrei


All times are GMT +2. The time now is 09:46.

- Copyright 2026 4Tuning