![]() |
Putere alternator
Salut!
Am o Dacie berlina cu oarece muzica pe ea. Mai trebuie sa-mi schimb amplificatorul actual si sa adaug un sub si termin "sistemul". Problema mea-i cu totul alta totusi... Alternatorul de Dacie are 32A, care nu fac fata nici la consumatorii stock ai masinii, ceva-mi spune ca atunci cand termin configuratia muzicii, daca las alternatoru' asta e de rau... In concluzie, vreau sa-l inlocuiesc cu un alternator BOSCH de la dezmembrari, cules de pe vreun golf2, passat d-ala vechi sau altceva. Aici intervine marea mea problema: sunt zero barat la electrica, si n-am nici cea mai vaga idee ce amperaj ar trebui sa aiba noul alternator, asa ca va intreb pe voi. Sistemul va avea urmatoarea configuratie finala (am sa precizez numa' puterile RMS si nominale): -HU 4x27W RMS, la care se folosesc doar 2 canale pt a lega 2 difuzoare a cate 50W nominali. -Amplificator 4x75W RMS. Pe 2 canale 2 difuzoare a cate 90W nominali, celelalte 2 legate-n punte (apropo, care va fi puterea pe iesirea astfel obtinuta, ca n-am gasit pe siteul producatorului?!?) pentru un sub de 300W RMS. Repet intrebarea care ma doare cel mai tare momentan: ce amperaj ar trebui sa aiba noul alternator pt a nu avea probleme de nici un fel? Multumesc anticipat |
Re: Putere alternator
Puterea maxima debitata de sistemul tau audio ar fi undeva la 408W @ 4ohmi.
Asta inseamna un amperaj de aprox. 34A necesar, minim. Presupunand ca amplificatorul ar putea sa functioneze si in 2 ohmi - caz in care consumul de curent creste - am sa rotunjesc la... 45A! Acum, daca constructorul a instalat un alternator de 32A, presupunand ca acesta reprezinta consumul maxim al sistemului electric al masinii plus marja de siguranta... le insumam si rezulta 32+45= 77A. Deci, aprox 77A ar trebui sa debiteze alternatorul tau pentru a putea duce fara probleme toti consumatorii din sistemul electric al masinii, presupunand ca la un moment dat sunt toti in sarcina, plus sistemul audio - mergand in parametri maximi de putere. Drept pentru care eu iti recomand un alternator de 80-82A, poate chiar si mai mare... s-ar putea ca diferentele de pret mici sa justifice efortul... plus un accumulator (preferabil deep cycle, avand in vedere faptul ca mai mult ca sigur ocazional vei folosi sistemul audio si cu motorul oprit... fara a abuza totusi...) de 66-72Ah. Schimbi cablurile de masa, de la alternator la caroserie si de la acc. la caroserie, AWG2, 35mmp ar fi suficient. Cablu de alimentare care pleaca in portbagaj la amplificator trebuie sa fie in sectiune de 20mmp, AWG 4, suficient pentru o lungime de pana la 5m, cu o siguranta la maxim 40cm fata de borna de plus a acc. de 40A! Eu as supradimensiuona acest cablu cu unul de 35mmp, AWG2! Si daca doresti ca treaba sa fie executata perfect pana la capat, atunci gandeste-te si la un condensator de 0,5F, instalat cat se poate de aproape de amplificator. Sper ca ti-am fost de folos. |
Re: Putere alternator
Ground Zero, multumesc mult pt raspunsuri, intr-adevar, mi-ai fost de folos!
Tin sa fac unele observatii totusi... Ai calculat puterea minima necesara a noului alternator in ipoteza ca am porniti toti consumatorii electrici ai masinii si muzica la maxim. Ceea ce, f posibil, nu se va-ntampla niciodata. Ar fi aiurea ca intr-o noapte urata de iarna, cand am dezaburirea, stergatoarele, aeroterma, farurile pornite, sa-mi mai arda si de muzica data la maxim. Asta in primul rand. In al 2-lea rand, mi-e teama ca un alternator prea puternic risca sa nu poata fi antrenat de curea. Si ma refer aici la patinarea curelei pe fulie, sau necesitatea tensionarii excesive a curelei => probleme cu pompa de apa de exemplu. Na, o sa ziceti ca nu-s dispus sa fac sacrificii, da' la cat sunt de proaste, chiar n-as putea... In sfarsit, ideea-i ca am gasit un alternator la 70A, si ma tenteaza sa-l cumpar, oare e ok? Repet, mai mare n-as lua c-o dau in extrema cealalta, incep problemele... Am intrebat in primul post (mai putin vizibil ce-i drept) cam care ar fi puterea amplificatorului la legarea in punte a 2 canale daca el e de tipul 4x75? Apoi, imi pare rau, habar n-am ce-nseamna cablu AWG2. 35mmp se refera la aria sectiunii adica 35mm patrati, ceea ce inseamna un diametru de aprox 6-7 mm?!? De bateria "deep cycle", de condensator sau siguranta de 40A chiar nu mai intreb, ca sigur devin obositor. In orice caz, un lucru-i clar, imi dau seama cu ocazia asta ca sunt muuult mai multe detalii ce trebuiesc luate-n seama fata de ce stiam eu, iar eu sunt mai varza la electrica si sisteme audio decat credeam... :oops: Astfel incat indraznesc sa-ntreb moderatori de p-aici... As putea sa folosesc topicul acesta pentru "consultanta" pe masura ce pun la punct "sistemul"? Multumesc |
Re: Putere alternator
1. 4x75 rms= 2x150rms bridge
2. AWG=american wire gauge ...awg0..etc pana la awg12..etc...dar ex : AWG 0 >AWG 8 iar cu mmp si grosime ai nimerit o ;) 3. eu totusi zic ca dak ai un alternator bun si puternic si niste cabluri groase potrivite pt c consum ai tu...d 45amp dak nu ma insel....nu ai nevoie d baterii deep cycle sau condensatoare, totusi iti recomand o baterie noua, clasica ,d min 75 ah si o sa fie ok ..un bosh ar fi ok si k pret si k fiabilitate |
Re: Putere alternator
Daca nu ai conectati in sistemul electric al masinii toti consumatorii, atunci un alternator de 70A este suficient.
De obicei, daca avem 4x75W@4ohmi, putem obtine 4 x 120-150Wrms@2ohmi si probabil 2 x 250-300Wrms@4ohmi, in bridge. Acesti parametri de putere pot insa diferi de la producator la producator, in functie de tipologie constructiva adoptata de fiecare... etc... Informatia exacta o vei gasi in cartea tehnica a amplificatorului... AWG2 este norma americana referitoare la grosemea cablurilor... destul de des intalnita inclusiv la noi... echivalentul a 35mm patrati. Pentru a nu risca sa dai foc la masina... este recomandat sa protejezi cablul de curent care va alimenta amplificatorul din portbagaj cu o siguranta, instalata la maxim 40cm de borna pozitiva. Plus, la fiecare trecere a cablului printr-o portiune metalica a caroseriei este recomandat sa folosesti un manson de cauciu. BAteria deep cycle a fost folosita pana in prezent in aplicatii militare iar in ultimii ani, datorita performantelor sale deosebite a fost adoptata si in uzul comercial. Spre exemplu, daca un acc. de 12V, 80Ah, Bosch Silver Plus are undeva la 772A curent de scurtcircuit... un acc. deep cycle de 12V, 80Ah, poate ajunge la peste 3500A curent de scurtcircuit. Adica poate sustine mult mai usor in sarcina un amplificator gurmand! Orice nelamurire ai, intreba. Sunt sigur ca vei gasi suport pe acest forum. |
Re: Putere alternator
Ok, multumesc pt informatiile f utile! :D
Primul pas va fi achizitionarea, reconditionarea (daca e cazul) si montarea alternatorului de 70A. Va urma cumpararea statiei, montarea ei, apoi procurarea subului si confectionarea unei incinte potrivite portbagajului meu. Aici, mai mult ca sigur voi avea nevoie de ajutor... :???: Deci e clar ca pe masura avansarii "lucrarii" (:lol:), se vor ridica multe probleme si vor aparea intrebari pe care le voi adresa aici. Multumesc inc-o data!:oops: |
Re: Putere alternator
Profit totusi de ocazie ca sa va cer o parere despre amplificatorul pe care intentionez sa-l iau.
http://www.mutant.uk.com/nw480sp.html Modelul mi l-a recomandat o cunostinta care se ocupa cu comercializarea elementelor audio auto. Initial optasem pt mac-audio MP4000, dar aceeasi persoana mi-a zis ca merita sa mai pun ceva bani si sa merg pe modelul din link... Ce parere aveti, e ok dpdv al performantelor, raportului pret/calitate samd? |
Re: Putere alternator
eu nu am ascultat acest amplificator dar totusi iti recomand sa mergi cu alta firma....asta cat costa???
|
Re: Putere alternator
In jur de 5 mil...
|
Re: Putere alternator
da c sa zic pare ok ..filtre astea alea alea ...pare ok dupa specificatii....vezi dak poti sa le asculti si mutantul si mac ul....daca tot il cinosti p cel care ti le vinde..dar vezi sa le asculti p aceeasi pereche d difuri k alt fel...d pomana
:) |
Re: Putere alternator
Este OK amplificatorul...scoate pe bune puterea data.... duce f bine :) ....2x200W RMS in punte....
Destul de periculos la banii pe care ii dai pe acel amplificator.... |
Re: Putere alternator
Quote:
|
Re: Putere alternator
1 Attachment(s)
Esti offtopic. Ai o problema tehnica, nu de "ACCESORII si conectica". Posteaza-n aria potrivita.
Ontopic, intre timp, mi-am pus un alternator de 70A si totul functioneaza perfect. Dpmdvd, TOPIC CLOSED! |
Re: Putere alternator
eu as fi ales un alternator mai mare,90A cred ca ar fi fost mai bun,ca sa ai si o rezerva de curent pentru orice eventualitate ,mai ales ca la dacie este loc sa pui si doua alternatoare :twisted:
Imi permit sa-i raspund si lui tigrutz nu-ti poti da prea bine cu parerea despre ce e stricat in alternator doar dintr-un vajait,desi as zice ca cel putin un rulment merge pe uscat,12,2v aia reprezinta doar tensiunea bateriei,alternatorul nu are nici un fel de incarcare...ar trebui dat jos si desfacut ca sa vezi exact ce-i stricat in el |
Re: Putere alternator
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:36. |
- Copyright 2026 4Tuning