Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Tot ceea ce nu poate fi incadrat (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat.html)
-   -   A murit Patrick Swayze (https://forum.4tuning.ro/32-poate-incadrat/143230-murit-patrick-swayze.html)

strada 15-09-09 10:46

A murit Patrick Swayze
 
Starul din "Dirty Dancing" şi "Ghost", actorul Patrick Swayze, s-a stins, la 57 de ani, după o luptă cu cancerul
. A murit în locuinţa sa din Los Angeles, iar familia i-a stat alături în ultimele clipe.

Swayze a fost diagnosticat în ianuarie 2008 cu un cancer la pancreas în stare avansată. Actorul a rezistat aproape doi ani în lupta cu necruţătoarea boală.

Patrick Swayze participa la realizarea show-ului TV "The Beast" încă de când a primit diagnosticul de cancer pancreatic şi plănuia să scrie o carte de memorii împreună cu soţia sa. La începutul acestui an, Swayze a recunoscut că mai are doar doi ani de viaţă. Declara atunci că îi este teamă şi că trece printr-o perioadă extrem de dificilă.

"Nu mă dau bătut"

"Sunt pe moarte? Mă dau bătut? Mă aflu pe patul de moarte? Îmi iau la revedere de la lume? În niciun caz", a declarat starul american faimoasei Barbara Walters, într-un interviu. "Visez în continuare la un viitor, o viaţă lungă, în care voi fi sănătos, şi nu voi sta în umbra cancerului, ci voi trăi în lumină", a adăugat actorul în interviul acordat Barbarei Walters.

Cancerul pancreatic este una dintre cele mai virulente forme ale acestei boli. Oncologii estimează că doar 5% dintre cei diagnosticaţi cu un asemenea tip de cancer au şanse de a trăi încă cinci ani.

DTH 15-09-09 10:59

re: A murit Patrick Swayze
 
Da am citit si eu , pacat de el , Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ...chiar imi pare rau :(

nea_gogu_de_la_gaze 15-09-09 11:45

re: A murit Patrick Swayze
 
Rest in Peace

EaGle 15-09-09 12:23

re: A murit Patrick Swayze
 
Acum am vazut si eu la televizor, ma asteptam totusi sa mai traiasca. Pacat de el, a avut filme mult prea frumoase, filme cu care majoritatea dintre noi am crescut. Bun actor, bun om, adevarat barbat ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace acolo unde este !
Un an foarte urat in care se sting stalpii mass mediei si de ce nu, ai omenirii !

http://imgsrv.kstt.com/image/kstt/Us...dancing(1).jpg

RideTheRiddle 15-09-09 12:38

Re: A murit Patrick Swayze
 
Quote:

Originally Posted by EaGle (Post 2641353)
Acum am vazut si eu la televizor, ma asteptam totusi sa mai traiasca. Pacat de el, a avut filme mult prea frumoase, filme cu care majoritatea dintre noi am crescut. Bun actor, bun om, adevarat barbat ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace acolo unde este !
Un an foarte urat in care se sting stalpii mass mediei si de ce nu, ai omenirii !

http://imgsrv.kstt.com/image/kstt/Us...dancing(1).jpg

total de acord. odihneasca-se in pace, inca un om demn de admirat care s-a dus dintre noi

EaGle 15-09-09 12:59

Re: A murit Patrick Swayze
 
2 Attachment(s)
Patrick Swaezy a fost actorul principal in celebrul film Ghost (Fantomita mea iubita), interpretat de el si Demi Moore. De asemenea printre filmele celebre a fost actorul principal in toate cele 3 filme Dirty Dancing (Dans Murdar), care majoritatea dintre noi le cunoastem. In afara de cinematografie a fost si un bun cantaret, desi nu era meseria lui (am sa atasez melodia mai jos). In viata de zi cu zi a fost unul dintre cei mai loiali din Hollywood, a condus o viata decenta impreuna de sotia si familia sa.

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/U31Hb6mWKx4&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/U31Hb6mWKx4&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/0Gbz-Lau5tc&hl=en&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/0Gbz-Lau5tc&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

dolb 15-09-09 13:17

Re: A murit Patrick Swayze
 
Si pe mine m-a tulburat vestea....eram pe filelist dadeam un refresh .. si cand vad Movie Pack in memory of Patrick Swayze.. intru pe imdb .. nimic. Am banuit ceva si totul s-a confirmat aici..pe forum:(

Sincere condoleante familiei lui. A fost un actor talentat . May God bless his soul.

Eugen_TL 15-09-09 14:56

Re: A murit Patrick Swayze
 
Pacat de el... frumoase filme...

dolb 15-09-09 16:16

Re: A murit Patrick Swayze
 
Parca se sfarseste lumea! Au murit Ion Dolanescu, Michael Jackson, Patrick Swazye, Nicu Constantin . Ce se intampla ? A murit foarte multa lume anul acesta !!

nea_gogu_de_la_gaze 15-09-09 16:42

Re: A murit Patrick Swayze
 
Mai pun si eu un clip dintr un film extraordinar cu o coloana sonora de exceptie :D https://www.youtube.com/watch?v=WpmILPAcRQo

strada 15-09-09 18:58

Re: A murit Patrick Swayze
 
Lumea filmului în doliu
Jennifer Grey, partenera lui Swayze în Dirty Dancing: "Patrick era o combinaţie rară şi frumoasă între masculinitate şi generozitate desăvârşită".
Actorul Rob Lowe: "Patrick a trăit o mie de vieţi într-o singură viaţă. Era un dansator desăvârşit, a scris hit-uri, s-a lansat în filme celebre şi era expert în echitaţie".
Larry King: "Patrick Swayze era un actor minunat şi un tip grozav. Punea suflet în tot ce făcea. A fost un luptător extraordinar în lupta cu cancerul".
Kenny Ortega, coregraf în "Dirty Dancing": "Era unul dintre cei mai creativi oameni pe care i-am cunoscut, a făcut multe pentru dans. Avea o poftă de viaţă incredibilă".
Actriţa Whoopi Goldberg: "Patrick era un om bun. Cred în mesajul filmului "Ghost". Cred că va fi mereu aproape de mine".
Actriţa Demi Moore, partenerea lui Patrick în "Ghost": "Patrick eşti iubit de atâţia oameni, iar spiritul tău va dăinui mereu în vieţile noastre". "Odihnească-se în pace", a postat şi Ashton Kutcher pe contul său de Twitter.

Actor, dansator, cântăreţ şi idolul unei generaţii

Swayze a dat lovitura la Hollywood-ului cu rolul din "Dirty Dancing" în 1987. Pelicula a devenit un adevărat fenomen în anii 80, a intrat rapid în box office şi a avut încasări de milioane de dolari. Filmul a avut şi nominalizări la Globul de Aur pentru actorii din rolurile principale. Cum şi-a început cariera pe Broadway şi cu un mamă coregraf, rolul din Dirty Dancing i s-a potrivit mănuşă lui Swayze. Piesa interpretată de actor "She's Like The Wind" a câştigat un premiu Oscar. Acest rol a făcut din Patrick Swayze un adevărat sex-symbol. Nu întâmplător în 1991, actorul a fost numit de revista People cel mai sexy bărbat.

În 1990 rolul din "Ghost" alături de Demie Moore îi scoate la iveală latura sensibilă. Iar piesa din film "Unchained Melody" a făcut înconjurul lumii şi a câştigat inimile milioanelor de fani. Whoopi Goldberg a câştigat un premiu Oscar pentru rolul jucat în acest film.

După succesul uriaş din "Dirty Dancing" şi "Ghost", Swayze a cunoscut un val de eşecuri în carieră, la care s-a adăugat o lungă bătălie cu dependenţa de alcool.

Patrick Swayze a fost nominalizat de trei ori la premiile Globurile de Aur, pentru rolurile din filmele "Dirty Dancing" (1987), "Ghost" (1990) şi "To Wong Foo Thanks for Everything, Julie Newmar" (1995), şi are o stea pe Walk of Fame la Hollywood. Punând pe seama celebrităţii problemele cu alcool actorul s-a mutat în Texas cu soţia sa, dar a lucrat în continuare în filme precum "The Green Dragon" şi "Donnie Darko", ambele lansate în 2001.

Swayze era căsătorit din 1975 cu Lisa Niemi, o dansatoare care lua lecţii de coregrafie cu mama lui. S-au întâlnit când el avea 19 ani şi ea doar 15. Ea a fost cea care l-a susţinut cu tărie în tot acest timp.

Magos 16-09-09 15:13

Re: A murit Patrick Swayze
 
Dumnezeu sa il odihneasca in pace :|

Eugen_TL 16-09-09 15:55

Re: A murit Patrick Swayze
 
EAGLE, care sunt cele 3 filme dirty dancing? ca ultimul e 2 daca nu ma insel (havana nights).. un trailer cu 3 daca gaseste cienva ca eu nu gasesc.

TwentyOne 16-09-09 16:05

Re: A murit Patrick Swayze
 
1 Attachment(s)
Dumnezeu sa il odihneasca in pace...Ghost era filmul preferat al sotiei mele.
Pacat, a fost un actor impresionant, atasez si eu o poza cu un film preferat :(

EaGle 16-09-09 20:41

Re: A murit Patrick Swayze
 
Eugen, inainte de Havana Nights a fost facut si One Last Dance > http://www.imdb.com/title/tt0157191/ iar eu l-am luat in considerare ca facand parte din seria Dirty Dancing ;)


All times are GMT +2. The time now is 06:49.

- Copyright 2026 4Tuning