Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Colt Legislativ (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ.html)
-   -   Un nou cod rutier (https://forum.4tuning.ro/221-colt-legislativ/14193-cod-rutier.html)

SpeedeR 09-03-06 21:59

Un nou cod rutier
 
Preşedintele Romāniei, Traian Băsescu, a semnat următoarele decrete:

(...)
Decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice;
(...)

El va intra in vigoare la 6 luni de la data de 08.03.2006.

Principalele modificari:

- Se introduce obligaţia pentru toţi conducătorii de vehicule, de a circula pe banda I a drumului public, atāt īn localităţi, cāt şi īn afara acestora, pentru a se asigura o bună fluenţă a traficului;
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
- Se legalizează utilizarea de către conducătorii de vehicule a aparatelor de detecţie a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului; utilizarea aparatelor de bruiere a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului rămāne interzisă;
- Se interzice expres organizarea de concursuri de autovehicule fără autorizare :rolleyes2
- Pentru fluidizarea traficului, se interzice pătrunderea īn intersecţie a vehiculelor, chiar pe culoarea verde a semaforului, dacă prin aceasta se creează blocaje;
- Se instituie răspunderea integrală a pietonilor pentru accidentarea lor, dacă nu au respectat prevederile legale referitoare la traversarea şi circulaţia pe drumurile publice;
- Consumul de alcool rezultānd īn o concentraţie de cel puţin 8g/l de sānge constituie infracţiune (īn vechea reglementare pentru existenţa infracţiunii era necesară o concentraţie de 10g/l de sānge);
- Introducerea sistemului de puncte-amendă, īmpărţit īn 5 clase īn funcţie de gravitatea abaterii; potrivit acestui sistem, cuantumul amenzii va fi stabilit īn funcţie de salariul minim brut pe economie (un punct amendă reprezentānd 10% din salariul minim brut pe economie).

SMocKey21 09-03-06 22:24

Re: Un nou cod rutier
 
un lucru bun au facut si ei...adik au legalizat detectoarele :D

SpeedeR 09-03-06 22:26

Re: Un nou cod rutier
 
+ k atunci cand dai peste un pieton, el e de vina :)
cred k o sa dispara specia pietonilor kamikaze
eu as mai fi bagat in cod si obligativitatea unui test de i.q. k sa obtii permisul....asta ar fi fluidizat traficul :D

steaua23 09-03-06 23:36

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by SpeedeR
+ k atunci cand dai peste un pieton, el e de vina :)
cred k o sa dispara specia pietonilor kamikaze
eu as mai fi bagat in cod si obligativitatea unui test de i.q. k sa obtii permisul....asta ar fi fluidizat traficul :D


ai perfecta dreptate :)) plus o verificare a celor ce deja detin permis

SpeedeR 09-03-06 23:48

Re: Un nou cod rutier
 
dap... lasa k poate ajung eu la ministerul de interne...
aaaa...2 late...
am trecut de clasa a4a :D

flaviutza 10-03-06 02:00

Re: Un nou cod rutier
 
- Se introduce obligaţia pentru toţi conducătorii de vehicule, de a circula pe banda I a drumului public, atāt īn localităţi, cāt şi īn afara acestora, pentru a se asigura o bună fluenţă a traficului;
- Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor;
nuh, nuh, nuh ... nu-mi place
mai ales punctu 2 ... wtf :rolleyes2

RoSonic 10-03-06 02:19

Re: Un nou cod rutier
 
Misto partea cu detectoarele...
La fel si cu luminile pe timp de zi... e foarte bine ca au introdus obligatie. Mult mai bine sesizezi o masina ce are farurile aprinse... Pe multi ii durea undeva si cand ploua... acu poate de frica de amenda or sa le tina aprinse ca sa se faca vazuti.

teddy 10-03-06 17:13

Re: Un nou cod rutier
 
foarte bune toate prevederile!

Nautilus 10-03-06 17:15

Re: Un nou cod rutier
 
Ar fi trebuit formulat "Se introduce obligaţia utilizării luminilor de īntālnire şi pe timp de zi, la deplasarea īn afara localităţilor, cand conditiile atmosferice o cer" - nu vad motivul sa merg cu farurile aprinse cand afara e soare

~Nautilus

tre 10-03-06 18:28

Re: Un nou cod rutier
 
...si daca banda 1 e plina de gropi/nameti/etc. cum facem?

AR06SVF 12-03-06 00:23

Re: Un nou cod rutier
 
Quote:

Originally Posted by tre
...si daca banda 1 e plina de gropi/nameti/etc. cum facem?

- pe prima banda libera trebuia sa scrie
- si daca e soare si iti bate din fata e chiar ok ca cel din fata sa vina cu luminile aprinse.

tha_nox 12-03-06 16:22

Re: Un nou cod rutier
 
oare de ce or fi legalizat ei detectoarele de radar?..cred ca si-a tras vreun parlamentar vro fabrica de detectoare...:rolleyes2

cryo 12-03-06 17:43

Re: Un nou cod rutier
 
era si timpul...
In ce priveste cele 2 reguli controversate de pe-aici, cu obligativitatea luminilor de intalnire pe timp de zi, si circulatia pe prima banda, sunt de bun simt. Multe alte tari le au introduse de mult in legislatie si pe buna masura.

Sa le luam pe rand:
- luminile de intalnire pe timp de zi: te fac mult mai vizibil si ajuta foarte mult la aprecierea corecta a distantei. Deja destule marci auto au introdus aprinderea lor automata la pornirea motorului. Va e teama ca vi se ard becurile? prefer sa le schimb o data la doi ani, decat sa ma ia un bot vre-un hawk eye care credea ca sunt mult mai departe decat eram. De cand conduc (si nu e de ieri - alaltaieri), inca nu mi s-a ars vre-un bec. Si folosesc tot timpul faza scurta in afara orasului.

- circulatia pe prima banda. In orice tara civilizata, e regula nescrisa (iar in unele, chiar scrisa): mergi pe cea mai apropiata banda fata de partea dreapta a drumului (exceptand banda de urgenta); foloseste celelalte benzi pentru depasire. Nimeni nu spune ca nu poti ocoli o groapa de pe prima banda, dar stiti foarte bine la ce se refera reglementarea: la Gica Durii care, indiferent de viteza, trafic, directia in care vor s-o apuce, stau pe banda de langa axul drumului. In Romanica, credinta popu_lara e ca banda I e banda pentru fraieri... si cum nimeni nu vrea sa fie fraier....

cryo 12-03-06 21:30

Re: Un nou cod rutier
 
scuze de double posting, are cineva un link cu textul final (cel care a fost semnat)? am gasit doar variantele "in lucru"...

cryo 12-03-06 22:21

Re: Un nou cod rutier
 
l-am gasit aici: http://webapp.senat.ro/pdf/04L572FP.pdf
10x Klaus ;)


All times are GMT +2. The time now is 14:13.

- Copyright 2026 4Tuning