Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Generalitati tuning (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning.html)
-   -   turatie maxima, cutie automata la diesel? (https://forum.4tuning.ro/23-generalitati-tuning/141714-turatie-maxima-cutie-automata-diesel.html)

vectra22dti 06-09-09 01:42

turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
care este turatia maxima la un diesel cu cutie automata, adica la ce rpm max schimba viteza in cick-down?

bluewmaster 10-09-09 07:39

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
pai nu poti sa te uiti la turometru cand schimba cutia? :D serios acum,: depinde de la motor la motor. poate daca dadeai mai multe detalii, se ingramadeau mai multi sa`ti raspunda.

vectra22dti 12-09-09 11:32

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Quote:

Originally Posted by bluewmaster (Post 2626830)
pai nu poti sa te uiti la turometru cand schimba cutia? :D serios acum,: depinde de la motor la motor. poate daca dadeai mai multe detalii, se ingramadeau mai multi sa`ti raspunda.

in general la orice diesel automat, pt ca nu am mers pana acum niciodata cu un diesel hidramat.

kriket 22-09-09 01:47

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
5500rpm in treapta 3 la un mercedes E 300D din 94.

vectra22dti 22-09-09 07:36

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Quote:

Originally Posted by kriket (Post 2658794)
5500rpm in treapta 3 la un mercedes E 300D din 94.

parerea mea ca orice motor diesel de pe planeta pamanat, cand depaseste 4300 rpm mai misca, dar misca mort.
am mers cu mult dieseluri, dar numai manuale, nici unul hidramat, si daca depasesti 4300 rpm mot nu mai trage deloc. consider ca degeaba este turat pana la 5500, chiar si 5000 sau pana in limitare.

kriket 22-09-09 11:07

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Normal ... am fost cu un 300TD ce nu mai avea rost sa il ti mai mult de 4000 pt ca acolo avea cuplu maxim.

Sonny 22-09-09 13:14

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Banuiesc ca stii ca motoarele diesel au cuplu maxim la tura joase, nu?

Bogdan2fsc 22-09-09 14:04

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Quote:

Originally Posted by vectra22dti (Post 2658907)
parerea mea ca orice motor diesel de pe planeta pamanat, cand depaseste 4300 rpm mai misca, dar misca mort.
am mers cu mult dieseluri, dar numai manuale, nici unul hidramat, si daca depasesti 4300 rpm mot nu mai trage deloc. consider ca degeaba este turat pana la 5500, chiar si 5000 sau pana in limitare.

300 D are rosu pe la 5300 RPM crede-ma ca trage si dupa 4300 RPM .. puterea maxima o are pe la 5000 de RPM daca nu ma insel

Sonny 22-09-09 14:31

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Daca vorbim despre acest Mercedes W123 300D atunci datele stau in felul urmator.

http://carphotos.cardomain.com/ride_...0001_large.jpg

BHP@ RPM: 110/4000
Torque (Nm)@ RPM: 195/2400

Bogdan2fsc 22-09-09 14:33

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
asta e modelu mai vechi

Bryan 22-09-09 14:39

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Cam la linia rosie
daca nu are turometru..putin peste turatia de putere maxima.

vectra22dti 24-09-09 18:14

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Quote:

Originally Posted by Bogdan2fsc (Post 2659872)
300 D are rosu pe la 5300 RPM crede-ma ca trage si dupa 4300 RPM .. puterea maxima o are pe la 5000 de RPM daca nu ma insel

si ca date date de producator nu am vazut nici o masina diesel sa aiba puterea/cuplu mai mare de 4300 rpm, dar..tot ce este posibil.

Alex_pitesti 24-09-09 21:20

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
a mea schimba la 4700 cam asa ..atunci cand e in blana!desi la 4500 intra pe rosu..se duce la 4700-4800 nu am fost foarte atent..dar aici intre 4700-4800!
P.S. e vorba de skoda superb 2.0tdi cutie dsg

vectra22dti 24-09-09 22:45

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
Quote:

Originally Posted by Alex_pitesti (Post 2666808)
a mea schimba la 4700 cam asa ..atunci cand e in blana!desi la 4500 intra pe rosu..se duce la 4700-4800 nu am fost foarte atent..dar aici intre 4700-4800!
P.S. e vorba de skoda superb 2.0tdi cutie dsg

nu este vb daca se duce!iar cand intra pe rosu nu mai trage nici cel mai al draq notor pe benzina bi/twin turbo de pe planeta asta, intrebarea este daca se simte ca mai trage dupa 4300 rpm!

mi se pare suspect ca dsg-ul tau te-a lasat sa treci dupa linia rosie!!!!!

Bryan 24-09-09 23:01

Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
 
orice motor trage si dupa turatia de putere maxima. vreo 200-300 rpm la diesel si vero 600-900 rpm la benzinare ;) dupa care se plafoneaza. nicio automata de pe lumea asta nu schimba fix la turatia de putere maxima, ci dupa ea. la fel si shift-lightul la masinile echipate cu asa ceva, se aprinde dupa turatia de putere maxima


All times are GMT +2. The time now is 21:56.

- Copyright 2026 4Tuning