![]() |
turatie maxima, cutie automata la diesel?
care este turatia maxima la un diesel cu cutie automata, adica la ce rpm max schimba viteza in cick-down?
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
pai nu poti sa te uiti la turometru cand schimba cutia? :D serios acum,: depinde de la motor la motor. poate daca dadeai mai multe detalii, se ingramadeau mai multi sa`ti raspunda.
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Quote:
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
5500rpm in treapta 3 la un mercedes E 300D din 94.
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Quote:
am mers cu mult dieseluri, dar numai manuale, nici unul hidramat, si daca depasesti 4300 rpm mot nu mai trage deloc. consider ca degeaba este turat pana la 5500, chiar si 5000 sau pana in limitare. |
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Normal ... am fost cu un 300TD ce nu mai avea rost sa il ti mai mult de 4000 pt ca acolo avea cuplu maxim.
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Banuiesc ca stii ca motoarele diesel au cuplu maxim la tura joase, nu?
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Quote:
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Daca vorbim despre acest Mercedes W123 300D atunci datele stau in felul urmator.
http://carphotos.cardomain.com/ride_...0001_large.jpg BHP@ RPM: 110/4000 Torque (Nm)@ RPM: 195/2400 |
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
asta e modelu mai vechi
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Cam la linia rosie
daca nu are turometru..putin peste turatia de putere maxima. |
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Quote:
|
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
a mea schimba la 4700 cam asa ..atunci cand e in blana!desi la 4500 intra pe rosu..se duce la 4700-4800 nu am fost foarte atent..dar aici intre 4700-4800!
P.S. e vorba de skoda superb 2.0tdi cutie dsg |
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
Quote:
mi se pare suspect ca dsg-ul tau te-a lasat sa treci dupa linia rosie!!!!! |
Re: turatie maxima, cutie automata la diesel?
orice motor trage si dupa turatia de putere maxima. vreo 200-300 rpm la diesel si vero 600-900 rpm la benzinare ;) dupa care se plafoneaza. nicio automata de pe lumea asta nu schimba fix la turatia de putere maxima, ci dupa ea. la fel si shift-lightul la masinile echipate cu asa ceva, se aprinde dupa turatia de putere maxima
|
| All times are GMT +2. The time now is 21:56. |
- Copyright 2026 4Tuning